avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 339 soluții astăzi
Forum Activitate morphen

Activitate morphen

Răspuns la discuția care este legea?
C.M. - calificarea la locul de munca...
Răspuns la discuția CCM 2007-2010
Atunci cum se poate rezolva pb de la ITM Bucuresti...unde cerintele minime ( in "viziunea" lor ) se refera la salariul minim de 440 ron ....PTR TOT(N)I ????
Răspuns la discuția CCM 2007-2010
Atunci cum se poate rezolva pb de la ITM Bucuresti...unde cerintele minime ( in "viziunea" lor ) se refera la salariul minim de 440 ron ....????
Răspuns la discuția CCM 2007-2010
Rezulta ca, ar trebui sa se aplice si coeficientii minimi de ierarhizare.....respectiv trepte de salarizare???? Art.40 CCM
Cer sfaturi, deoarece in opinia ITM Bucuresti cerintele minime se refera doar la salariul minim de 440 ron????
SFATURI...OPINII...etc
Discuție CCM 2007-2010
CCM 2007-2010
TITLUL II - Contractul individual de muncă
CAPITOLUL 1 - Încheierea contractului individual de muncă
Art. 11. [clauze prohibite]
Clauzele contractului individual de muncă nu pot conţine prevederi contrare sau drepturi sub nivelul minim stabilit prin acte normative ori prin contracte colective de muncă.


1. Părţile contractului individual de muncă nu pot deroga de la structura-cadru a acestuia, astfel cum a fost stabilită prin Ordinul ministrului muncii şi solidarităţii sociale nr. 64/2003 ...


Exista vreo sansa sa se modifice si Ordinul MMSS 64/2003 avand in vedere CCM 2007-2010...altfel...mi se pare ca... nu prea are aplicabilitate :(

Art. 40. - (1) Se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:
a) muncitori:
1. necalificati = 1;
2. calificati = 1,2;
b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 1,2;
2. postliceala = 1.25;
c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
2. scoala de maistri = 1,3;
3. studii superioare de scurta durata =1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare = 2;
(2) Coeficientii de salarizare de la alin. 1 se aplica la salariul minim negociat pe societate.
(3) Salarizarea personalului incadrat conform alin. 1 se va stabili tinand cont si de standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective.
(4) Salariul de baza minim brut negociat pentru un program complet de lucru de 170 de ore, in medie, este de 440 lei, adica 2,59 lei/ora, incepand cu 1 ianuarie 2007.
Obligarea parintilor la incheierea contractului de v-c. Ei au facut actiune in evacuare...si nu avem unde sa ne ducem...In subsidiar, macar sa ni se ofere banii inapoi.
MULTUMESC TUTUROR PENTRU SFATURI SI AJUTOR . ( O noua culme a ironiei - sa te judeci cu parintii si sa te ajute strainii ) . Mai exista si bunatate . :">





Pe scurt.
Locuiesc cu parintii... in anul 2000 am hotarat impreuna cu sotia ( avind in vedere ca am si un copil ) si parintii sa cumparam 50% ( 1/2 ) din ap. cu 4 camere in care locuim cu plata acestuia in rate ( la pretul de 180 milioane lei ) . De comun acord cu parintii am convenit sa achitam o parte prin plata intretinerii la bloc, cumpararea unei masini ( dar nu au trecut nici acum masina pe numele lor ) , un televizor, o combina frigorifica..etc, plus cash. PROSTIE... NU AM INCHEIAT NICI UN ACT ( nici macar nu am intocmit un inscris de mana ). In luna iulie 2006 am achitat ultimii bani ( 15 milioane lei vechi ) . Toate buna si frumoase...trebuia sa ne ocupam de acte ( avind in vedere faptul ca nu facusera nici macar rolul la financiar ). Dar....surpriza.... Ne-au spus sa ne facem bagajele si sa plecam. Mai mult , ne-au introdus actiune in instanta ptr evacuare ptr. urm motive : certuri, neintelegeri, jigniri, amenintari cu moartea, amenintari cu inchisoarea, lovituri in usa, umilinte.......Ca dorim sa-i distrugem....ptr a ramane proprietari pe acest ap.
Mentionez faptul ca suntem 5 copiii la parinti.... deci ultima chestiune cred ca nu-si are nici un rost.
Daca ma puteti ajuta cu un sfat...ar fi foarte bine venit, in special asupra urm. chestiuni:
1- exista cale legala ptr a-i obliga sa- si tina promisiunea de vanzare-cumparare ?
2 - pe partea de evacuare - am fost chemati in judecata doar eu si sotia ...( am si un copil de 7 ani ) ptr. motivele enumerate mai sus ..... in tot timpul reclamat de catre ei ( ultimii 2 ani ) eu am poze facute impreuna cu ei, filmulete, procuri de reprezentare in instanta a lor ptr unele procese in care aveau calitatea de parte ; am sustinut-o pe mama moral in procesul penal ( art.208 C.pen) luand legatura cu avocatii , discutand cu acestia...etc.
3 - care este procedura de scoatere a minorului din apartament din moment ce acesta are domiciliul in acest ap. si nu este parte in proces
4 - ptr calomnie... avand in vedere faptul ca a fost dezincriminata.. care este procedura si ce trebuie sa dovedesc ( in afara faptului ca ei mint )?
5 Orice sfat, indrumare, este binevenita.



TOTAL pentru intretinere = 64.494.494

2000 – 2006 = 49.000.000 lei cash
25.07.2006 = am lichidat depozitul constituit la Banca Romaneasca; la aproximativ ½ ora a depus la brd Ghencea 10.000.000 lei pe card ( tata ) – si a pastrat cash 5.000.000 lei

01.11.2001 = 9.500.000 lei masina ( dacia 1300 )
14.02.2002 = 890.000 lei / baterie masina
2002 = 5.700.000 lei usi la masina, cutia de viteza , reparatii masina
2002 = 2.125.000 lei reprezentand 50% din valoarea contoarelor apa rece/calda ( 4.250.000 )

30.07.2003 = 14.899.000 lei combina frigorifica beko
ptr combina am facut rate la Banca Tiriac ptr care am platit 23.000.000 lei

30.06.2004 = 8.599.900 lei tv blue sky
30.06.2004 = 13.400.000 lei cash
ptr a plati am facut imprumut la banca BRD / am platit in total rate de 29.079.2006 lei

restanta la intretinere = 11.000.000 lei

- ----------------------------------------------------------------------------------------
imbunatatiri aduse imobilului
faianta bucatarie ( a fost cumparata de mine ) aproximativ 20 m = 2.000.000
lambriu hol = 1.500.000
closet ( wc ) / bazin = 1.200.000
baterii apa = 1.000.000
chiuveta baie = 500.000
polistiren pentru cele doua camere in care stam = 1.600.000
lambriu , cleme, coltare = 8.000.000
autocolant usi = 1.500.000
fereastra termopan + plasa insecte = 7.639.800
mocheta = 1.500.000




180 . 000 . 000 lei = 50 % din apartament




Pe scurt.
Locuiesc cu parintii... in anul 2000 am hotarat impreuna cu sotia ( avind in vedere ca am si un copil ) si parintii sa cumparam 50% ( 1/2 ) din ap. cu 4 camere in care locuim cu plata acestuia in rate ( la pretul de 180 milioane lei ) . De comun acord cu parintii am convenit sa achitam o parte prin plata intretinerii la bloc, cumpararea unei masini ( dar nu au trecut nici acum masina pe numele lor ) , un televizor, o combina frigorifica..etc, plus cash. PROSTIE... NU AM INCHEIAT NICI UN ACT ( nici macar nu am intocmit un inscris de mana ). In luna iulie 2006 am achitat ultimii bani ( 15 milioane lei vechi ) . Toate buna si frumoase...trebuia sa ne ocupam de acte ( avind in vedere faptul ca nu facusera nici macar rolul la financiar ). Dar....surpriza.... Ne-au spus sa ne facem bagajele si sa plecam. Mai mult , ne-au introdus actiune in instanta ptr evacuare ptr. urm motive : certuri, neintelegeri, jigniri, amenintari cu moartea, amenintari cu inchisoarea, lovituri in usa, umilinte.......Ca dorim sa-i distrugem....ptr a ramane proprietari pe acest ap.
Mentionez faptul ca suntem 5 copiii la parinti.... deci ultima chestiune cred ca nu-si are nici un rost.
Daca ma puteti ajuta cu un sfat...ar fi foarte bine venit, in special asupra urm. chestiuni:
1- exista cale legala ptr a-i obliga sa- si tina promisiunea de vanzare-cumparare ?
2 - pe partea de evacuare - am fost chemati in judecata doar eu si sotia ...( am si un copil de 7 ani ) ptr. motivele enumerate mai sus ..... in tot timpul reclamat de catre ei ( ultimii 2 ani ) eu am poze facute impreuna cu ei, filmulete, procuri de reprezentare in instanta a lor ptr unele procese in care aveau calitatea de parte ; am sustinut-o pe mama moral in procesul penal ( art.208 C.pen) luand legatura cu avocatii , discutand cu acestia...etc.
3 - care este procedura de scoatere a minorului din apartament din moment ce acesta are domiciliul in acest ap. si nu este parte in proces
4 - ptr calomnie... avand in vedere faptul ca a fost dezincriminata.. care este procedura si ce trebuie sa dovedesc ( in afara faptului ca ei mint )?
5 Orice sfat, indrumare, este binevenita.



TOTAL pentru intretinere = 64.494.494

2000 – 2006 = 49.000.000 lei cash
25.07.2006 = am lichidat depozitul constituit la Banca Romaneasca; la aproximativ ½ ora a depus la brd Ghencea 10.000.000 lei pe card ( tata ) – si a pastrat cash 5.000.000 lei

01.11.2001 = 9.500.000 lei masina ( dacia 1300 )
14.02.2002 = 890.000 lei / baterie masina
2002 = 5.700.000 lei usi la masina, cutia de viteza , reparatii masina
2002 = 2.125.000 lei reprezentand 50% din valoarea contoarelor apa rece/calda ( 4.250.000 )

30.07.2003 = 14.899.000 lei combina frigorifica beko
ptr combina am facut rate la Banca Tiriac ptr care am platit 23.000.000 lei

30.06.2004 = 8.599.900 lei tv blue sky
30.06.2004 = 13.400.000 lei cash
ptr a plati am facut imprumut la banca BRD / am platit in total rate de 29.079.2006 lei

restanta la intretinere = 11.000.000 lei

- ----------------------------------------------------------------------------------------
imbunatatiri aduse imobilului
faianta bucatarie ( a fost cumparata de mine ) aproximativ 20 m = 2.000.000
lambriu hol = 1.500.000
closet ( wc ) / bazin = 1.200.000
baterii apa = 1.000.000
chiuveta baie = 500.000
polistiren pentru cele doua camere in care stam = 1.600.000
lambriu , cleme, coltare = 8.000.000
autocolant usi = 1.500.000
fereastra termopan + plasa insecte = 7.639.800
mocheta = 1.500.000




180 . 000 . 000 lei = 50 % din apartament



Intrebare: chitantelede la bunuri, masina pe ce nume sunt?
Cum ati cumparat jumate din apartament?
Era al lor? L-ati cumparat atunci?
Si lasand la o parte toate intrebarile, sfatul meu este sa va luati un avocat care sa va reprezinte in proces.


Apartamentul este cumparat de parintii mei cu plata in rate si achitat integral prin anul 2000 ( mai /iunie ) . Chitantele la bunuri sunt pe numele noastre ( dar, mi s-a spus ca pot cere doar ceea ce nu este prescris) . Dar , intelegerea ( verbala ) cu parintii a fost de plata a 180 milioane in rate si perfectarea actelor cand termin de platit ratele . Bunurile pe care le-am cumparat ptr ei sunt pe numele nostru ( dar ei le-au folosit exclusiv ) . Inainte sa le cumpar, i-am intrebat daca in contul ratelor fac imprumut ptr a le cumpara si au fost de acord / le-au si folosit.






1. Latura civila a problemei:

Este adevarat ca art. 1191 C civ. interzice proba cu martori pentru actele juridice a caror valoare depaseste 250 lei. Totusi, exista cateva exceptii de la aceasta regula. Practica instantelor de judecata a confirmat faptul ca este exceptata de la prevederile dispozitiilor susmentionate persoana care a fost in imposibilitate morala de a intocmi un inscris. Este cazul in care intre partile contractante se stabilesc raporturi apropiate de rudenie.

Pentru a deveni "proprietari cu acte in regula" a cotei de 1/2 din apartament, va trebui sa va adresati instantei de judecata cu o cerere iun numele Dvs. si a sotiei prin care sa solicitati obligarea parintilor la incheierea actului autentic de vanzare-cumparare.

In aceeasi cerere, va trebui sa aratati faptul ca ati fost in imposibilitate morala de a intocmi un inscris doveditor si sa solicitati acceptarea probei cu martori.

Mai apoi va trebui sa va adresati instantei pe rolul careia se afla dosarul in care se cere evacuarea Dvs. si sa cereti suspendarea procesului pana la judecarea definitiva a actiunii prin care solicitati obligarea parintilor la incheierea contractului de v-c in forma autentica.

2. Latura penala:

Nu am inteles exact DACA sau care sunt infractiunile pentru care sunteti urmarit...

In ceea ce priveste calomnia, ea a fost dezincriminata. Este un caz de aplicare retroactiva a legii penale mai favorabile. Dvs. nu mai puteti fi condamnat pentru infractiunea de calomnie, indiferent cand ar fi fost aceasta comisa.

P.S. Oricum o luati, situatia in care va aflati este una complexa si nu cred ca aveti mari sanse de reusita daca nu apelati la un avocat, cu atat mai mult cu cat cerd ca dupa ce va rezolvati problemele dezbatute aici veti dori sa introduceti si o actiune de iesire din indiviziune si sa inscrieti dreptul Dvs. in cartea funciara (care presupune o expertiza, mai multe inscrieri succesive etc.)


Am apelat la un domn Av. dar, .... doresc daca se poate si alte pareri. Mi s-a spus ca nu pot cere decat ceea este facut in ultimii trei ani ( termenul general de prescriptie )... iar eu platesc din 1999/2000 . Respectiv, chitantele de la intretinere sunt la mine, dar sunt pe numele tatalui meu. Pe banii cash care i-am dat......nimic.... in afara faptului ca ultimii bani pe care i-am dat, respectiv 15 milioane ( am lichidat un depozit la o banca si am chitantra pe numele meu) , iar la aproximativ 1/2 ora tata a depus 10 milioane in contul lui de card la alta banca. Alte bunuri care se gasesc la ei :tv, combina frigorifica, facturile si chitantele sunt pe numele meu si la mine dar, mi s-a spus ca mi le vor da inapoi ( dl Av. ). Mentionez ca am si eu ( am muncit si 600 de ore/luna , ca sa i-mi pot permite aceste lucruri ) . Masina am cumparat-o pe numele sotiei ( chitanta de mana ) dar tata nu a facut nici pana acum actele la ea . Despre proba cu martori.... stia doar un frate de-al meu, cumnata si soacra ( deci imposibil de citati ca martori )... A, si inca ceva...imi foloseste la ceva faptul ca nu am platit intretinerea pe ultima luna ( in incercarea de a demonstra pe cale de prezumtie ) si astfel au ramas restantieri???