avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Activitate floarealbastra

Activitate floarealbastra

Buna seara,
As vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva, la revenirea din cic, daca societatea unde mi-am desfasurat activitatea, a redus nr de puncte de lucru din oras si nu ar mai avea nevoie de angajati pe postul pe care am lucrat , mai are obligativitatea de a ma reprimi cel putin 6 luni?
Răspuns la discuția consecinte neplata credit
Fiul, casatorit a contractat creditul si a girat cu apartamentul parintilor aducand-o si pe mama coplatitor.Acum executorul vrea sa ia apartamentul parintilor cu care s-a girat creditul, dar valoarea apartamentului a scazut foarte mult si prietenul se teme ca se va indrepta si asupra apartamentului pe care il detine ca bun propriu.De aceea s-a gandit sa-l vanda tatalui care nu e coplatitor la credit si cu a carui casa a girat.Deci titular este prietenul iar coplatitori sunt sotia si mama.
Răspuns la discuția consecinte neplata credit
As mai avea o intrebare: daca tatal, care a girat cu propria casa, ar cumpara apartamentul fiului, banca s-ar putea indrepta si impotriva acestuia pentru a recupera creditul? Tatal a girat cu casa dar nu e si codebitor la credit, doar mama este.
Este o situatie incurcata, dar ideea este sa nu ramana doua familii pe drumuri.
Buna seara,
Incerc sa fiu cat mai explicita si mai succinta.Un prieten a contractat un imprumut girand cu apartamentul parintilor.Din suma obtinuta si-a cumparat un apartament pe care l-a imbunatatit.De la un mom dat nu a mai putut plati ratele si acum parintii sunt in situatia de a-si pierde apartamentul.Daca, in urma vanzarii, banca nu-si acopera suma imprumutata+ dobanzi, se poate indrepta asupra apartamentului detinut de prietenul meu, asupra salariilor, al lui si al sotiei, asupra pensiilor parintilor? Daca da, care ar fi ordinea?
Va multumesc.
As vrea sa ma lamuriti daca se poate in urmatoarea problema: pot reveni in ccc dupa ce am facut cererea de intoarcere la serviciu fara sa semnez deocamdata nici un act in afara acestei cereri?In cat timp se instiinteaza itm-ul despre faptul ca m-am intors la serviciu?
Problema mea este urmatoarea, am fost chemata la serviciu inainte de terminarea CCC si mi s-a spus ca voi ocupa un alt post pentru ca cel pe care-l detineam s-a desfiintat.Noul post presupune mai multe atributii si mi s-a dat de inteles ca si salariul se va modifica semnificativ in plus.Am inceput serviciul de cateva zile, dar nu am primit nici un contract sa-l semnez si nici nu stiu pentru ce salariu lucrez.De aceea as vrea sa stiu daca , in cazul in care nu-mi vor conveni conditiile , pot reveni in CCC , desi am facut cerere de revenire la serviciu.Si in cat timp trebuie sa instiintez itm-ul ca am reinceput activitatea ca sa-mi suspende indemnizatia.
Multumesc
Buna ziua,
Pot recupera taxa de timbru integral sau macar partial daca, dupa cateva termene, am ajuns la o intelegere cu cei pe care i-am chemat in judecata in sensul ca urmeaza sa cumpar imobilul pentru care ne judecam de la ei care sunt mostenitori.
Sper ca ati inteles, desi m-am exprimat cam alambicat.
Multumesc
Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti in privinta urmatoarei chestiuni: momentan sunt in concediul de crestere si ingrijire copil pentru o perioada de 2 ani, dupa legea veche, adica am nascut in 14 august 2010 si am concediul pana in 14 august 2012.Daca ma intorc la serviciu incepand de la 1 mai 2012, beneficiez de stimulent si care e valoarea acestuia(100, dupa legea veche sau 500 dupa legea noua)?
Multumesc
Răspuns la discuția garantie pentru plata ratelor
multumesc gi_jane2, nu stiu daca pot face contract de imprumut cu ipoteca intre mine si fratele meu, ma gandesc la un act facut la notar ceva.
Răspuns la discuția garantie pentru plata ratelor
Multumesc Flavius1984, fratele are calitate de coplatitor dar nu stiu daca asta e suficient.
Parintii mei s-au decis sa imparta apartamentul pe care il detin intre mine si fratele meu, ei locuind de mai bine de 10 ani la tara.In acest timp, eu cu sotul meu am locuit in ap parintilor si am facut imbunatatiri. Niciunul din noi nu dispunem de bani asa incat am hotarat sa apelam la un credit "prima casa" pentru a cumpara ap parintilor la care eu sunt aplicantul iar sotul si fratele coplatitori. Din banii obtinuti de la banca urmeaza sa-si ia fratele meu un alt apartament urmand ca pe durata creditului sa plateasca jumatate de rate la creditul facut de mine.Ce masuri pot lua ca sa ma asigur ca fratele va plati timp de 30 ani jumatate din rata?