avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate xyz2012

Activitate xyz2012

Buna seara,
Ma aflu intr-o situatie foarte delicata. Sotul meu a suferit un infarct in urma caruia a ramas pe jumatate paralizat. Refuza orice ajutor medical. Am chemat Salvarea si medicul de familie care i-au explicat riscurile la care se expune, dar acesta refuza nejustificat transportul si internarea in spital pentru a primi ajutor de specialitate. Nu stiu ce sa mai fac. Va rog sa ma ajutati, ce pot sa mai fac? Cu fiecare zi ce trece scad sansele de recuperare...
Buna ziua,

Hotararile de validare din 1994 a Comisiei Judetene de Aplicare a Legii 18/1991 si anexele de validare mai precis anexa 2a unde le gasesc?.

Multumesc.
Mai astept pareri, opinii, comentarii in legatura cu acest topic.
E posibil sa se anuleze TP in conditiile date mai sus?
Multumesc.
Motivul e ca terenul respectiv a apartinut inaintasilor sai, ceea ce nu e adevarat, il contrazice actele mentionate in primul mesaj.
Nu stiu daca a formulat sau nu cerere terta persoana, dar chiar daca a facut-o nu este indreptatit la reconstituire deoarece nu a avut in proprietate terenul intravilan inainte de colectivizare nici el si nici inaintasii sai, ba din contra, decedatul l-a avut prin cumparare. Si oricum nu i se elibera TP-ul fara cerere asa cum ati scris.
Mostenitorul o sa ceara primariei un extras din registru de evidenta al cererilor de reconstituire. Poate va avea noroc sa puna odata capat circului astuia.
O terta persoana cere anularea TP-ului in instanta, acesta sustine ca defunctul nu a fost indreptatit sa ceara reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenului respectiv.
Mostenitorul are cam toate actele dupa cum le-am enumerat in primul mesaj, doar acea cerere ii lipseste.
In anexa 2a in care a fost validat decedatul conf. legii 18/1991, este mentionata acea cerere?
Chiar daca nu gasim cererea, tot trebuie sa fi fost inregistrata undeva, intr-un registru, in anexele de validari etc... ce parere aveti?
Cererea se presupune ca a fost depusa in termen, titlul de proprietate a fost deja eliberat in 1994.
Pe titlul de proprietate e trecut un singur beneficiar, adica decedatul. Nu exista altii trecuti.
S-a reconstituit dreptul de proprietate in baza legii 18/1991 asupra unui teren intravilan. Persoana beneficiara are contract de v-c din 1957 in care scrie de la cine a cumparat terenul, CF-ul vechi inainte de colectivizare in care e trecut contractul de v-c, are cerere de inscriere in CAP, are TP-ul eliberat in 1994, a locuit o viata in casa de pe acel teren intravilan.
Beneficiarul a decedat in 2011 si mostenitorul sau trebuie sa prezinte in instanta actele care au stat la baza emiterii acelui TP intr-un proces de fond funciar, doar ca cei de la Primarie nu gasesc cererea de reconstituire a dreptului de proprietate formulata de decedat.
Ce e de facut?

Multumesc.
alte pareri?
Ca sa fiu mai explicit, ma intereseaza daca exista posibilitatea ca terenul respectiv sa fi fost donat sau vandut de proprietarul de drept unei terte persoane in anul 1973 de exemplu fara ca tranzactia sa fi fost trecuta in CF. Si da, au existat carti funciare in aceasta zona inca din anii '30.
Buna ziua,

Se poate ca un teren intravilan ce a fost colectivizat in 1959 sa fie vandut/donat mai tarziu in 1970 cu acte autentice? Daca da, ar trebui sa apara in CF ca a fost vandut sau donat la acea data?
Multumesc.