Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fond funciar - teren intravilan colectivizat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fond funciar - teren intravilan colectivizat

Buna ziua,

Se poate ca un teren intravilan ce a fost colectivizat in 1959 sa fie vandut/donat mai tarziu in 1970 cu acte autentice? Daca da, ar trebui sa apara in CF ca a fost vandut sau donat la acea data?
Multumesc.
In C.A.P. a fost inscris, nu instrainat asa ca da s-a putut instraina cu acte autentice pana la aparitia legilor nr 58 si 59 din 1974 care stipulau ca terenurile nu mai pot fi instrainate decat prin mostenire legala(restul au trecut in proprietatea statului). Daca existau carti funciare in zona,da .
pusa2mimi, utilizator
Ca sa fiu mai explicit, ma intereseaza daca exista posibilitatea ca terenul respectiv sa fi fost donat sau vandut de proprietarul de drept unei terte persoane in anul 1973 de exemplu fara ca tranzactia sa fi fost trecuta in CF. Si da, au existat carti funciare in aceasta zona inca din anii '30.
alte pareri?