avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 364 soluții astăzi
Forum Activitate ferr

Activitate ferr

Răspuns la discuția Scutire impozit la un apartament
puteti sa mi dati si numarul de lege?
am un copil cu handicap grav pana anul acesta aveam scutire impozit la apartament .anul acesta cand a fost sotia la primarie cu cererea de scutire impozit i s a spus ca are de platit jumatate din impozit partea mea trebuie sa platesc ea find insotitor al copilului pana acum eram scutit total de impozit. este legal ? s a schimbat legislatia de anul trecut? va multumesc
cumnatul meu a murit si a lasat testament pe sora mea .toate bunurile imobile si mobile .el se afla la a doua casatorie si din prima rezulta 2 copii.sora mea n a mai fost casatorita..in testament este specificat ca lasa totul la sora mea dar este specificat in testament ca el are doi copii .au dreptul copii la cota parte?
buna ziua locuiesc intr o curte comuna cu doua blocuri de 2 etaje cate 12 apartamente curtea are doua cf uri unl este un drum pe care se face acces iar celalat cf este curtea blocurilor unde exista 12 parcari si si 4 gradini de 70 mp la 4 apartamente de la parter. la cumparare au fost trecute in contract conform uni plan de situatie cu stampila ANCPI cota parte de 70 de mp de gradina si 23 de mp de gardina notate in pplanul de situatie b4 si g4 adica 93 mp cota parte din 848 ."cumparatorilor fiindu le atribuite in folosinta exclusiva parcarea b4 si gradina g4" citat din contractul de vanzare cumparare.restul proprietarilor care nu au gardini este trecut cota parte 23 mp.problema este ca am primit toti locatarii instinare de la primarie de expropiere de 90 de mp pentru interes national conform legii,afectat este ultimul rand de 6 parcari la primarie in cf apare numai curte deci de la toata lumea se taie din cota parte.intrebarea este pt noi cei cu gradinile ne ajuta la ceva mentiunea din contract ca este in folosinta exclusiva gradina ? pt ca se aglomeraza curtea cu masini va multumesc
Am vandut un autoturism cu contract de vanzare. Cumparare cu acte la zi in regula masina probata de cumparator dupa 2 zile vrea banii inapoi ca masina are vicii ascunse ca un injector nu functioneaza in parametrii masina merge foloseam zilnic .poate fi aceasta problema viciu ascuns ? Eu nici nu stiam masina merge nu mam dus la tester daca nu am simtit nici o problema . Va multumesc
buna ziua am un copil cu autism 8 ani la scoala speciala la care umbla se tot insista purtarea mastii dar copilulnu vra sa poarte nu l pot invata nicicum cu masca.exista vreun articol de lege in care sa fie scutit de purtarea mastii?detine certificat de handicap grav.
va multumesc
buna ziua pe strada care locuim este o strada privata receptionata in 2008 betonata pe care la vremea respectiva construiau doi constructori in 2008 cand a venit criza unul din ei reusise sa ridice un bloc celalalt trei blocuri.drumul la vremea respectiva era bun betonat pana cand a trecut criza cel cu trei blocuri a mai ridicat 7 blocuri celalalt inca un bloc si a mai aparut al treilea constructor care incepe santier. intrebarea este suntem noi proprietarii de la asociatiile de proprietari sa cotizam l a reparatia drumului care a fost distrus de constructor si inca se distruge si acum cu santierele? va multumesc
multumesc
buna ziua daca am un mic teren agricol cu o anexa gospodareasca la 15km de domicilu pot sa ma deplasez in timpul ordonantei militare cu specificatia de activitati agricole? detin acte de proprietate pe teren si anrxa agricola cu acte in regula la zi

va multumesc
copilul cu handicap grav a imlinit 7 ani mama a fost pana acum ic concediu crestere copil pana la 7 ani acum daca devine asistent personal mai primeste ceva bani in afara de indemnizatia de handicap al copilului?