avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate dansara2002

Activitate dansara2002

Buna ziua
Va rog spuneti-mi cum recuperez fisele medicale de la o policlinica care s-a inchis si care si-a sters toate urmele. (nu raspund la nici un telefon) Cui ma pot adresa?
Discuție autorizatie
As dori sa amenajez frumos zona verde din fata casei de pe domeniul public. Am nevoie de vreo autorizatie? E vorba de vreo 10x2 mp, intr-un orasel de provincie.
”Notarul a omis in contractul de vanzare-cumparare o casa si descrierea integrala a constructiilor, cu nr cadastrale aferente. Rugati vanzatorii sa contacteze pe dl notar si sa solicite intocmirea unei incheieri de rectificare cu privire la descrierea imobilului”. Cum procedez daca notariatul respectiv nu mai exista? Cine îmi face rectificarea?

Buna ziua,

Am un SRL pe care nu mai am activitate de ceva vreme pe care vreau sa
o radiez de la registrul comertului. Ce se intampla in acest caz cu activele firmei, respectiv un autoturism luat pe societate si pe care vreau sa il transfer pe proprietate personala? Firma este cu asociat unic.

SRL-ul nu are datorii la stat. Care este procedura legala pentru a intra in posesia masinii? Multumesc anticipat!
Buna ziua

Tocmai m-am intors dintr-un lung concediu, cand – surpriza mare - o parte din zona verde din fata casei a fost stearsa efectiv de asfaltatorii care lucrau la strada. Nu exista vreo lege care sa-i oblige sa refaca zona verde afectata si sa o restituie asa cum a fost? Cui trebuie sa ma adresez?
Buna ziua

Dupa cum stiti, in multe localitati din tara se modifica, se inlocuieste sau se construieste un nou sistemul de canalizare. As dori sa stiu daca firma de constructii care executa lucrarea are dreptul sa taie copacii - desi puteau sa-i ocoleasca din fata casei mele, sa lase utilajele de lucru pe zona verde distrugand iarba si afectand vegetatia pe care o intretin si o curat in mod sistematic.
Nu exista o disciplina in constructii care sa le impuna niste reguli?
Răspuns la discuția Abuz fima verificare gaze
@petricadracea,

Vinovat in sensul juridic este firma de verificare a instalatiei, care printr-un limbaj duplicitar a lasat sa se inteleaga ca e de la sine inteles sa se faca verificarea numai prin ea. Locatarul, sigur ca a gresit, dar este victima si plateste ignoranta printr-un pret probabil mai mare si prin faptul ca in mod abuziv si inselator i se fura libertatea optiunii.
Răspuns la discuția Abuz fima verificare gaze

@elga50
Absolut corect ce spuneti daca firma cu pricina ar fi facut o oferta transparenta, de buna credinta. De exemplu un afis in casa scarii in care se prezinta, spun ce ofera, informeaza asupra pretului si avantajului ofertei lor fata de alte firme si lasa un telefon unde sa fie sunati. Cum poate sa-mi spuna sa stau acasa in ziua X, la ora Y, o firma oarecare care face o banala oferta ? Trecem peste asta. De ce atunci cand vin si imi bat la usa nu imi fac oferta anuntata, ci intra in casa, fac verificarea si pleaca? Vreau sa evidentiez abuzul si duplicitatea premeditate a firmei respective, actiuni vecine cu inselaciunea. Majoritatea locatarilor de pe scara mea sunt oameni simpli, creduli, neistruiti sa se apere in fata unor astfel de abuzuri.Toti au deschis usa, fara sa stie ca au si alte optiuni, la alte preturi si ca sunt victimele unei strategii de marketing perfide care, mizand pe ignoranta lor, aduce profituri insemnate firmei. Problema cea mare e faptul ca nu este un caz izolat, ci mii de oameni sint pacaliti in felul acesta.

Ce spune legea


Conform Legii 363/2007 privind combaterea practicilor comerciale incorecte - lege care transpune in mod fidel directivele UE in domeniu - practicile comerciale incorecte sunt impartite in doua categorii: practici comerciale inselatoare si practici comerciale agresive. La randul lor, practicile comerciale inselatoare pot fi ,,actiuni inselatoare’’ sau ,,omisiuni inselatoare’’. ,,Actiunile inselatoare’’ reprezinta activitati ale operatorilor economici pe care acestia le intreprind in promovarea si vanzarea produselor si, ca atare, fie pot contine informatii false, fiind, prin urmare, neadevarate, fie pot induce in eroare consumatorul chiar daca informatia este, in fapt, corecta. In fiecare dintre aceste situatii, elementul esential pentru ca practica comerciala sa fie considerata inselatoare este ca aceasta sa il determine pe consumator sa ia o decizie comerciala pe care altfel nu ar fi luat-o. Criteriile prezentate au natura obiectiva, prin urmare nu trebuie dovedit ca prin practica respectiva consumatorul a fost indus in eroare. De asemenea, o practica comerciala este considerata ca fiind ,,omisiune inselatoare’’ daca se omit informatiile esentiale de care consumatorul are nevoie, sau daca se ascund sau se ofera informatii esentiale intr-un mod neclar, neinteligibil, ambiguu.
Răspuns la discuția Abuz fima verificare gaze
@elga50

Atunci normal ar fi fost sa existe un anunt pe casa scarii conceput, semnat si parafat de presedintele de asociatie care informa locatarii ca s-a incheiat un contract de verificare cu firma X si evident nu ar mai fi fost nici o problema, nici un dubiu. Fiiind investit cu aceasta functie, presedintele imi reprezinta interesele.
Anuntul insa era pus de firma de verificare, nesemnat, nestampilat. Ba - fiind abili si prudenti - ca ceeea ce e scris ramane si riscul e mare, dincolo de stufosenia anuntului care sugera manipulator obligativitatea acestei operatii, era totusi clara dar greu de sesizat, o propozitie: ei vin sa-ti PROPUNA verificarea instalatiei, Evident, cand au venit, nu au propus nimic: ”Suntem de la gaze, am venit sa verificam instalatia...” E o tehnica de manipulare....limbajul duplicitar...unde adevarul e amestecat cu minciuna sau omisiunea... Dar o jumate de adevar, stim cu totii, este o minciuna!
Intre timp am aflat unde poate fi incadrata fapta lor: la practici comerciale inselatoare. Chiar zilele trecute a aparut o lege, care o completeaza pe alta mai veche, prin care se dubleaza amenzile in astfel de cazuri. Numai ca avand in vedere cati oameni au pacalit pana acum amenda asta, chiar maxima, e puf de papadie pt ei...
Răspuns la discuția Abuz fima verificare gaze
@Adam Grecu,

Multumesc pt efort si bunavointa

Problema mea nu e de ordin tehnic, cat una morala, de respect si corecta informare a omului. Daca esti interesat sa-mi faci verificarea cere-ti scuze ca ma deranjezi pt profitul tau, legitimeaza-te, arata-mi autorizatia si propune-mi un pret. Poate te iau. Dar sa vii peste mine si, printr-o manipulare prin omisiune, sa-mi iei in mod abuziv posibilitatea optiunii, asta nu e de tolerat. Fiind o problema personala, fiecare poate decide cand, cu cine si la ce pret face verificarea.
Eventual, furnizorul putea reaminti locatarilor ca pana la sfarsitul lunii sa fie efectuata verificarea tehnica, urmand ca fiecare sa o faca cu cine crede de cuviinta.
Au intrat in casele oamenilor ca in branza. Nici un act, nici o legitimatie, nici un contract semnat in prealabil... nimic! Ganditi-va ca, Doamne fereste!, puteau fi niste infractori reali!

O seara buna!