avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Activitate airamanaderol

Activitate airamanaderol

Chiar daca suma este destul de mare ? Nu este o suma nesemnificativa
Buna seara,

Am rugamintea sa ma ajutati si pe mine cu o problema.
In contabilitatea firmei A, apare un stoc de marfa (cont 371) cu suma de X lei. Problema este ca marfurile acestea nu mai exista fizic. Cum as putea sa aduc stocul din contabilitate la egalitate cu cel fizic? Se poate considera un minus de inventar diferenta?
Va multumesc.
Buna ziua,

Am marea rugaminte sa ma ajutati intr-o problema. Am o societate comerciala care a fost microintreprindere. De la 1 octombrie 2013 a depasit plafonul si a intrat la categoria platitoare de impozit pe profit. Am depus formularul 010(pt trecerea la profit). In mod normal declaratia 100 nu mai trebuia depusa pentru trim iV, dar dintr-o eroare aceasta declaratie 100 a fost depusa pentru trimestru 4 cu impozit micro de 2000 lei. Am depus declaratia rectificativa 710 online si mi a dat o atentionare ca nu mai sunt platitor de micro ( in urma inregistrarii declaratiei 010).
Cum trebuie sa procedez in situatia aceasta ? A fost anulata declaratia 100 chiar daca mi a dat aceasa atentionare? Mi se mai ia in calcul acel impozit declarat prin 100 la trim IV?In declaratia 101 ce trebuie sa completez ?
Multumesc anticipat
Ma puteti ajuta cu un raspuns va rog?
Va rog frumos sa ma ajutati cu o problema. Am o societate care pana in trimestrul 2 din 2012 a platit impozit micro. Din trimestrul 3 anul 2012 a trecut la imp pe profit. La sfarsit de an am calculat impozitul pe profit si mi a iesit pierdere. Va rog sa imi spuneti cum trebuie procedat din punct de vedere contabil in aceasta situatie cu acel impozit micro platit, care acum ar trebui sa fie recuperat.
Va multumesc.
Am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarele 2 situatii:

1. Un asociat imprumuta firma A cu o suma de bani . Firma A isi inceteaza activitatea si este in imposibilitatea de a restitui imprumutul. Va rog frumos sa imi spuneti care este tratamentul fiscal si cum se inregistreaza dpdv contabil renuntarea asociatului la restituirea de catre A a imprumutului fara nici un fel de pretentie.
2. Societatea Y datoreaza societatii X o suma de bani ( firme in cadrul grupului). Soc Y isi inceteaza activitatea si nu mai poate restitui suma datorata.
Tratamentul fiscal si contabil : a) firma X doreste sa renunte la incasarea sumei datorate de Y fara sa ceara nimic in schimb
b) firma Z preia cu titlu gratuit datoria lui Y catre X ( Z firma din cadrul grupului)

Autoturism furat, proprietate firma pentru care nu s-a primit solutionare de la politie. Va rog sa imi spuneti cum se evidentiaza in contabilitate acest autoturism tinand cont ca nu il pot scoate din evidenta. Va multumesc.