Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Diferenta stoc scriptic-stoc faptic
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Diferenta stoc scriptic-stoc faptic

Buna seara,

Am rugamintea sa ma ajutati si pe mine cu o problema.
In contabilitatea firmei A, apare un stoc de marfa (cont 371) cu suma de X lei. Problema este ca marfurile acestea nu mai exista fizic. Cum as putea sa aduc stocul din contabilitate la egalitate cu cel fizic? Se poate considera un minus de inventar diferenta?
Va multumesc.
Buna ziua, ,
Inregistrati minusul de inventar.
Chiar daca suma este destul de mare ? Nu este o suma nesemnificativa
Da, chiar daca. Eu nu vad alta solutie.
Poate mai sunt si alte opinii.