avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Diferenta stoc scriptic-stoc faptic
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Diferenta stoc scriptic-stoc faptic

Buna seara,

Am rugamintea sa ma ajutati si pe mine cu o problema.
In contabilitatea firmei A, apare un stoc de marfa (cont 371) cu suma de X lei. Problema este ca marfurile acestea nu mai exista fizic. Cum as putea sa aduc stocul din contabilitate la egalitate cu cel fizic? Se poate considera un minus de inventar diferenta?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 20:46, 4 Noiembrie 2014
Buna ziua, ,
Inregistrati minusul de inventar.
Chiar daca suma este destul de mare ? Nu este o suma nesemnificativa
Da, chiar daca. Eu nu vad alta solutie.
Poate mai sunt si alte opinii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refacere stoc marfa vdeny vdeny Buna ziua, am preluat o societate dar din pacate stocul de marfa este la pamant. In contul 371 am aprox 112589 lei, dar in balanta materialelor este cu ... (vezi toată discuția)
Minus inventar rodia rodia Spuneti-mi va rog mult, daca se face inventar si se constata minus, pentru a se inregistra in conta trebuie facuta autofactura sau se poate scadea gestiunea in ... (vezi toată discuția)
Bilant..... ContSters126274 ContSters126274 O firma constata ca anumite bonuri,chitante(vechi de 2 ani) nu au fost inregistrate si are si minusuri la inventarele efectuate(exista vinovati). Cum se ... (vezi toată discuția)