avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate renghea_relu

Activitate renghea_relu

Discuție abuz in politie
sunt angajata in politie la o sectie rurala, sunt singura femeie politist iar sefii mei au inceput sa ma santajeze, impotriva mea sunt facute plangeri sunt jignita in toate felurile doresc sa fac plangere impotriva lor pentru abuz iar la nivelul politiei sau sindicatelor nu am ce sa fac pentru ca pana acum nu s-a rezolvat nimic chiar daca am spus ce se intampla, ba din contra tot eu sunt sanctionata si sunt considerata nebuna
as vrea sa stiu daca un anume politist mi-a verificat datele personale din simpla curiozitate fara a fi anchetat sau a avea dosar penal si ce pot sa fac in privinta aceasta
am fost trimis in judecata pentru art 87, alin 1 OUG 195/2002, si am primit urmatoarea hotarare:
in baza art. 87, alin 1 din OUG 195/2002, cu aplicarea art 320, ind 1 CPP, condamna inculpatul la pedeapsa de 8 luni de inchisoare, pentru savarsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de catre o persoana avand o imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur in sange.
in temeiul art 71 CP interzice inculpatului drepturile prev. de art 64, lit a, teza a II a si b CP. in baza art 81, alin 1 CP dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei, stabilind un termen de incercare de 2 ani si 8 luni. in temeiul art 71, alin 5 CP, suspenda conditionat executarea pedepsei accesorii. atrage atentia inculpatului asupra dispozitiilor art 83 si 84 CP in conditiile art 359 CPP
vreau sa stiu daca permisul de conducere mi-a fost anulat sau ce s-a intamplat cu el daca in hotarare nu se discuta despre suspendare sau anulare permis?
am fost depistat conducand in stare de ebrietate si s-a stabilit alcoolemia la prima proba de sange 1,00 si la a doua proba 0,90, si mi s-a facut dosar penal. am fost trimis in judecata si as dori sa stiu ce pedeapsa risc, avand in vedere ca anterior am mai avut un dosar penal tot pentru conducere in stare de ebrietate cu solutia de scoatere de sub urmarire penala
lucrez in prezent ca agent de paza insa doresc sa-mi deschid propria mea firma de paza. As dori sa stiu costurile la care se ridica infiintarea unei astfel de firme si documentele necesare. Va multumesc anticipat