avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 243 soluții astăzi
Forum Activitate tampaovidiu

Activitate tampaovidiu

Buna ziua,
Am o intrebare referitoare la detasarea mai multor angajati in suedia pentru executarea unor lucrari in baza unei colaborari cu o firma suedeza!
Referitor la formularul a1 sunt in tema insa nu ma incadrez cerintelor pt obtinerea lui. Intrebarea mea este urmatoarea: daca declar si inregistrez personalul detasat la forta de munca din suedia in vederea platii taxelor si asigurarii sociale din Suedia mai am nevoie de formularul a1 tinand cont ca asigurarea sociala si taxele vor fi platite in conformitate cu legile fiscale din suedia?
Suedia va trimite catre autoritatile romane dova platii taxelor si impozitelor? E posibil ulterior sa se aplice si taxele din romania? Va multumesc
Răspuns la discuția Angajati
Imi poti da te rog mai multe detalii deste detasare? Si cat dureaza obtinerea formularului a1 alta varianta nu este? Sa lucreze ca si contractori angajatii pentru compania mea(sa imi emita factura)
Răspuns la discuția Angajati
Este vorba de o companie din romania care are 19 angajati. Am fost contractat de o companie din suedia pt a efectua diverse lucrari industriale. Colaborarea se face pe baza unui contract de prestari servicii. Ma intereseaza cum duc cu forme legale muncitori pe teritoriul ue.
Discuție Angajati
Buna seara, urmeaza sa colaborez cu o companie membra UE, este vorba de o echipa de 19 oameni si ma intereseaza care este varianta optima din pct de vedere fiscal pentru a lucra in conditii legale. Formularul A1 nu ma avantajeaza . Echipa este angajata cu norma intreaga.
Multumesc
Discuție Srl-D angajati
Buna ziua, am infintat de curand un srl-d (neplatitoare tva) cu obiect de activitate transportul de marfuri. Am functionat inainte pe alta firma si acum am decis sa infintez srl-d;ul doar pentru businesul asta insa intampin o problema la salarizarea angajatilor (2 la numar, soferi amandoi) deoarece ii platesc cu cota parte din profit si ajung si la 4.000 lei iar ca sa ii angajez pe firma de transport ar rezulta taxe enorme. M am gandit la varianta de a face fiecare cate un pfa iar eu sa le inchiriez utilitarele tot intr un sistem de procent din incasarile din ziua respectiva. Practic eu sa tai bonurile la clienti, la sfarsitul lunii sau zilei sa se calculeze cota parte a soferului si sa imi emita o factura cu suma respectiva. Este posibil asa ceva? Cum ar trebui sa procedez? Va multumesc#-o
se poate? sau am sanse sa fiu dat in judecata?!?!
Buna ziua,
Ma numesc tampa ovidiu si in urma cu 6 luni am apelat la un avocat pentru a da statul in judecata pentru inmatricularea unei masini fara taxa auto!
Insa domnul avocat nu prea sa tinut de cuvant cu termenul mie mi-au expirat numerele rosii si am fost nevoit sa o inmatriculez in bulgaria! Insa acuma dupa ce a rezolvat cazu domnu avocat are pretentia sa ii platesc 10% din valoarea taxei cum ne-am inteles insa el nerespectant termenul mi-a dat peste cap planurile si eu nu mai sunt dispus sa ii platesc acei bani pentru ca nu ma ajuta in nici un fel!
Vroiam sa va cer o opinie referitoare la contractul ce l-am facut! Daca se poate rezilia fara a ajunge prin tribunale probabil pentru o suma de 300 euro (pe care nu ii am)

Contractul suna cam asa:

Clauze speciale: Art.4 Se achita avocatului - onorariu de succes 10% din suma de bani pe care clientul ar fi trebuit sa o plateasca la inmatricularea autoturismului.
4.1 Prezentul contract este titlu executoriu cu privire la sumele datorate de catre client cu titlu de onorariu si cheltuieli aferente.Onorariu de avocat nu se restituie clientului.
4.2 Raporturile dintre parti nu pot fi dovedite decat cu prezentul contract si/sau in conditii prevazute de Statul Profesiei de Avocat.
4.3 Fata de terti dovada prezentului contract se face prin imputernicirea avocatiala. Prezentul contract nu poate fi adus la cunostinta tertilor decat cu acordul expres al partilor.
Si partea care mi-ar permite rezilierea contractului
4.4 Neplata onorariului in cuantumul si la termenele fixate potrivit art.2, precum si neachitaea contravalorii cheltuielilor efectuate potrivit art.3 dau dreptul avocatului sa procedeze la rezilierea de plin drept a prezentului conract fara nici o alta formalitate si fara nici o alta procedura judiciara sau extrajudiciara.Prezentul pact comisoriu de gradul IV isi produce efectele de la data scadentei obligatiei neexecutate!
4.5 Toate litigiile privitoare la nasterea, modificarea, stingerea, interpretarea si executarea prezentului contract pot fi supuse regulilor de arbitraj si regulilor de procedura prevazute de lege si de Statul Profesiei de Avocat!

Ce parere aveti ma pot lega de 4.4 ca sa nu ma oblig sa platesc suma respectiva? Si 4.5?
Va rog astept un raspuns
Va multumesc!
pai ma gandesc ca ar putea fi ceva camere in Mc-ul respectiv....
dar nu ar fi ceva de genu cuvantul meu impotriva cuvantului lui...
cu siguranta masuri si-a luat legat de nr de telefon, postarea anuntului....
Buna ziua in urma cu vre-o 2 saptamani am contactat de pe internet o persoana care presupunea k are o cabana de inchiriat pentru revelion! toate bune si frumoase spre surprinderea noastra pretul foarte accesibil si cabana foarte frumoasa!
Hotarasc sa ma intalnesc cu persoana respectiva in bucuresti pentru ai da un avans (500euro) si a face un contract!

Problema mea care este, am stabilit ca la sfarsitul saptamanii sa mergem sa vedem si cabana insa ial de unde nu'i. Nu mai dau de persoana respectiva are telefonul inchis de 2 saptamani si deja incep sa ma gandesc ca am luat o mare tapa!
Ce as putea face? exista vre-o portita sa recuperez banii si sa il prind pe faptasi?
mentionez k nu am fost atent si el nici nu a scos macar buletinul pretinzand ca la uitat in masina dar stie toate datele!
Actele le-am facut intr-un mall din bucuresti intr-un mc donald
ce parere aveti ? am vre-o sansa sau sa ma las pagubas?
Răspuns la discuția Inmatriculare masina in romania
Nu m ati lamurit deloc! Intrebam care sunt metodele pentru a nu plati taxa auto! Cat este taxa stiu si eu in jur de 5000 euro eea ce nu ma multumeste! Care este procedura de a da statul in judecata si daca se mai poate aplica aceasta portita in ocolirea acestei taxe ilegale parerea mea! Impozitul nu ma sperie foarte tare banuiesc ca se calculeaza doar dupa capacitatea cilindrica nu si dupa anul autovehiculului!?