avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate anabraila

Activitate anabraila

buna ziua. pentru o pedeapsa de 3 ani jumate pentru complicitate la evaziune fiscala dupa cat timp se poate libera conditionat?mentionez ca deja starea de arest preventiv se mentine de 1 an si 2 luni.cat ar mai avea de executat daca mai iese si la munca?si inca o chestie:persoana este inchisa in alt oras la un penitenciar de maxima siguranta.se poate transfera in orasul natal la un penitenciar semideschis avand in vedere ca pedeapsa este pana in 5 ani sau il muta la semideschis dar tot in raza judetului unde este acum?multumesc.
ideea e ca audierea nu a avut loc pentru complice.efectiv nu s-a intrat pe fond.in prima instanta a apucat sa mearga pe recunoastere autorul pentru ceilalti s-a amanat.nu au fost nici macar audiati.stiu ca pana la audierea inculpatilor acestia au dreptul sa recunoasca in prima instanta.
buna seara!intrebare scurta: autorul merge pe 320 indice 1 si ia 3 ani jumate ptr evaziune fiscala de 40 de miliarde de lei vechi si grup infractional.autorul are antecedente penale. complicele daca merge pe 320 indice 1 poate lua mai putin?poate lua sii cu suspendare cumva?mentionez ca nu are antecedente penale si ambii au deja 1 an si o luna de arest si sunt in continuare inchisi. astept parerile dvs . multumesc . o seara placuta.
si sotul meu a avut aceeasi problema si DA este legala.scrie si in rechizitoriu la mijloace de proba <procese verbale redare convorbiri telefonice>si <referate solicitare interceptari>
>În baza art.320/1 alin.5 c.pr.pen. dispune disjungerea cauzei cu privire la latura civilă>asta ce inseamna???
oricum banuiesc ca acest proces va dura destul de mult...totusi ii mai poate tine instanta arestati in continuare? a trecut 1 an si o luna...sincer nu imi explic ce temeiuri mai exista dupa atata timp...infractiunea in sine nu reprezinta un pericol social. astept pareri si multumesc ptr raspunsuri.
buna ziua.as dori sa stiu in cazul unei infractiuni de evaziune fiscala cu prejudiciu de 1 milion euro cu 3 persoane arestate de 1 an de zile inca nejudecate,ce se intampla daca unul din inculpati merge pe 320 indice 1 ?stiu ca se face disjungerea dar cum ramane cu prejudiciul pe care nu il recunoaste?am inteles ca se judeca in latura civila dar prejudiciul este doar estimat in aceasta faza.cum il poate condamna avand in vedere ca are si agravanta de la legea 241/2005 art 9 alineatul 3???(unde pedeapsa se majoreaza cu 3 ani)pe scurt:el nu recunoaste prejudiciul cu toate ca e autor restul sunt complici si ce intampla cu agravanta pana nu se concretizeaza exact prejudiciul?ii mai poate majora pedeapsa cu 3 ani pana nu se stie prejudiciul.am uitat sa mentionez ca au si art 7 din legea 39/2003.astept raspunsuri.va multumesc.