avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate AlexandraMihaela

Activitate AlexandraMihaela

Răspuns la discuția SUCCESIUNE - ROLUL PRIMARIEI
Aceasta adeverinta are o denumire anume?
Buna ziua,
Va rog sa-mi comunicati cum pot obtine de la Primarie un "extras" cu toate suprafetele inregistrate la Primarie ale deefunctului pentru care urmeaza sa se faca Succesiunea. Sau ce trebuie sa solicitam?
Am primit o Instiintare de plata cu valoarea impozitelor datorate insa nu si suprafetele exacte. Am vrea sa stim cate ha sunt si eventual locatia acestora (vecinatati etc.).
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția SUCCESIUNE
Sunt 2 mostenitori legali: unchiul si tatal meu. Tatal meu fiind decedat, eu sunt cea care urmeaza sa-i mostenesc partea.
Discuție SUCCESIUNE
Buna ziua,
Cum trebuie sa procedez pentru a fi informata daca cineva incearca sa deschida procedura de succesiune fara stirea mea?
Multumesc!
Buna ziua,
Am nascut la data de 27 ian 2015. In prezent ma aflu in concediu de lauzie (cele 126 zile).
Intentionez sa reiau serviciul la inceputul lunii mai. Din calculele mele ma incadreze in aceste 126 zile.
Cum procedez in acest caz pentru obtinerea stimulentului de insertie avand in vedere faptul ca nu ma aflu in concediu de crestere copil ci in cel de lauzie?
Multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Multumesc pentru raspuns.
Mai am o neclaritate: unde se va completa cererea pentru indemnizatie pentru cele 12 luni de cotizatie, la actualul loc de munca sau atat aici cat si la fostul loc de munca?
Practic, cele 12 luni de cotizare sunt impartite jumatate la un loc de munca si jumatate la celalalt.
Buna ziua,
Va rog sa-mi comunicati care este legea / legile care se aplica magazinelor on-line
In ceea ce priveste restituirea produselor care este termenul prevazut de lege in care se pot restitui produsele (10 sau 14 zile)?
De asemenea, legea prevede obligativitatea publicari pe site a anumitor informatii (precum confidentialitate, garantie etc.)?
Multumesc!
Buna ziua,
Urmeaza sa nasc la sfarsitul lunii ianuarie / inceputul lunii februarie.
Pana in 01.06.2014 am lucrat cu contract de munca pe perioada nedeterminata. Ulterior mi-am schimat locul de munca insa contractul a fost incheiat incepand cu data de 03.06.2014 (tot pe perioada nedeterminata). Voi avea probleme din acest punct de vedere la calculul / acordarea indemizatie de crestere?
De asemenea, mi-as dori sa revin la serviciu mai devreme (sa spunem dupa 3 luni de la nastere). Cum se procedeaza in acest caz cu indeminzatia?
Multumesc!
Răspuns la discuția Calcul pensie
Vechimea totala de munca este 37 ani din care 34 cu grupa II.
Activitatea s-a desafurat pe aceeasi pozitie in aceeasi companie in tot acest timp.
Răspuns la discuția Calcul pensie
Multumesc pentru raspuns!
Mama mea s-a nascut pe 04.12.1960 si are stadiu de cotizare de 34 ani la grupa II.
Acum 6 ani a fost data in somaj de care a beneficiat un an de zile.
De atunci nu a mai avut un loc de munca contractual (nu a mai cotizat in niciun fel).
Va rog sa-mi spuneti daca un job part time (cu salariul minim pe economie aferent) ii va fi de folos la calculul pensiei sau daca o va afecta. Cum este mai bine, sa ramana cu cei 34 ani sau sa-i creasca cu un job part time?
La ce varsta se poate pensiona cel mai devreme?