Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE

Buna ziua,
Cum trebuie sa procedez pentru a fi informata daca cineva incearca sa deschida procedura de succesiune fara stirea mea?
Multumesc!
daca aveti calitate de mostenitor, puteti afla de la camera notarilor; in principiu vi se spune si la telefon
Puteți adresa cereri 8n scris și sa primiți ras0uns în scris.
Daca aveti calitatea de succesibil (adica sunteti posibil mostenitor), o sa aflati sigur.
Sunt 2 mostenitori legali: unchiul si tatal meu. Tatal meu fiind decedat, eu sunt cea care urmeaza sa-i mostenesc partea.
Daca tatal dvs a decedat inaintea bunicului/bunicii/bunicilor, da, mosteniti dvs in mod direct si va trebui sa fiti prezenta.
Daca tatal dvs a decedat dupa bunici, vorbim despre 2 mosteniri diferite:
- a bunicilor, unde mostenitori sunt tatal dvs (care era in viata cand bunicii au murit) si unchiul
- a tatalui, care revine dvs, mamei si eventualilor frati, daca aveti