avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE

Buna ziua,
Cum trebuie sa procedez pentru a fi informata daca cineva incearca sa deschida procedura de succesiune fara stirea mea?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 09:11, 3 Martie 2017
daca aveti calitate de mostenitor, puteti afla de la camera notarilor; in principiu vi se spune si la telefon
Puteți adresa cereri 8n scris și sa primiți ras0uns în scris.
Daca aveti calitatea de succesibil (adica sunteti posibil mostenitor), o sa aflati sigur.
Sunt 2 mostenitori legali: unchiul si tatal meu. Tatal meu fiind decedat, eu sunt cea care urmeaza sa-i mostenesc partea.
Daca tatal dvs a decedat inaintea bunicului/bunicii/bunicilor, da, mosteniti dvs in mod direct si va trebui sa fiti prezenta.
Daca tatal dvs a decedat dupa bunici, vorbim despre 2 mosteniri diferite:
- a bunicilor, unde mostenitori sunt tatal dvs (care era in viata cand bunicii au murit) si unchiul
- a tatalui, care revine dvs, mamei si eventualilor frati, daca aveti

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire, succesiune? goghita goghita Am ingrijit mai multi ani pe unchii mei (matusa e sora bunicii, pe linie materna). Nu aveau copii. Matusa, ruda mea de sange, de altfel a decedat. Dupa 6 ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa bunici. 2 din 6 copii ai acestora sunt decedati Ica23 Ica23 Buna seara. Am cateva nelamuriri legate de o succesiune ce dorim sa o dezbatem. Parintilor mei le-a ramas “mostenire” (buncii au impartit tot ce aveau in ... (vezi toată discuția)
Ajutor- succesiune complicata Roxana341 Roxana341 Buna ziua, Am intampinat probleme cu o succesiune mai complicata si va rog din suflet sa ma ajutati cu cateva sfaturi. Situatia este urmatoarea, Bunicii din ... (vezi toată discuția)