avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Activitate yllena

Activitate yllena

Răspuns la discuția executare silita
credittorii sant ai mei. intervenientului in hotararea iudecatoreasca i se spune ca i s-a aprobat in parte cererea fara a se face o anume specificatie. el a facut interventia in baza codukui de proc civila 493 si a specificat creanta
va eog sa ma sfatuiti daca se poate! deci am avut un proces de partaj cu fostul sot care s-a incheiat in arilie 2012. in cf pe apartamentul ce mi-a fost atribuit exista 2 creditori personali inscrisi din 2008
. cel de pe pozitia 2 s-a inscris in procesul de partaj ca intervenient in nume propriu. aceasta interventie da nastere unui nou termen de prescriptie/ fata de primul inscris in cf am un antecontract de vanzare cumparare care specifica ca la incheierea procesului de partaj ii cedez partile mele in contul creantei. pot face un act notarial cu primul inscris de cedare?
multumesc
in urma partajului am castigat apartamentul si am obligatia de a plati o sulta fata de fostu sot, totodata in extrasul cf sunt inscrisi 2 creditori care au inceput demersurile de executare silita. cine poate face intabularea apartamentului? cum pot bloca executarile lasand apartamentul in starea de indiviziune?
buna ziua, va rog daca puteti sa ma lamuriti in urmatoarea situatie:
am o creanta la o pers. fizica devenifa certa in 2007. in anul 2008 acesta a inceput ex, silita care s-a incheiat in 2009 printr-un proces verbal conf, art. 371(5) ,371(6). vreau sa stiu care este termanul de prescriere a dreptului de a cere executarea. din 2009 incepe sa curga un nou termen de 3 ani? multumesc
Răspuns la discuția interventie in interes propriu
multumesc, am uitat sa precizez ca procesul de partaj s-a terminai in 2012 aprilie
buna ziua ,
va rog cine stie sa imi dea o lamurire:
am un proces de partaj si o creanta la o persoana fizica care a intervenit in proces in interes propriu .
ceranta certa e din 2007.
vreau sa stiu daca interventia in interes propriu are efect asupra termenului de prescriptie a creantei.
multumesc