avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 246 soluții astăzi
Forum Activitate dannyc

Activitate dannyc

@adriantot

Clar Legea 230/2007 are o mare scapare aici.

Bunul simt spune:
"Daca un apartament are 2, 3 sau mai multi copropietari, au un singur vot in adunarea generala prin delegarea unei persoane sau prin acordul celor prezenti dintre ei. Daca ar fi alfel, firma din blocul meu, care are 4 parteneri, asociati si propietari ai unui singur apartament si-ar face de cap in asociatia care numara 5 apartamente- ar fi si presedinti si cenzori si ce vor ei pentru ca nu toti sunt rude.
Sau intr.-un bloc de 30 apartamente cu familii, ar fii aproximativ 40-45 de membrii cu drept de vot, un aparatament participand cu mai multi membrii, ceea ce ar fii o discriminare fata de apartamentele unde sotii sau asociatii nu sunt si copropietari.
In niciun caz nu pot sa fie toti membrii si sa se aleaga si presedinte si cenzor si administrator. Membru va fi aleasa o singura persoana prin conventia tuturor propietarilor din respectivul apartament."

As fi dorit ca legea 230/2007 sa se refere si la copropietari, deoarece altfel se poate ajunge la abuzuri.
Legea 230/2007, art25, spune ca un propietar are dreptul la un vot pentru propietatea sa, asadar un apartament care nu este dezmembrat, pentru a sti care este propietatea fiecaruia (fise cadastru separate, acte propietate, hotarare judecatoreasca), si are un singur punct de acces, ar trebui sa participe cu un singur vot, dar legea nu sustine acest lucru.

Propunere pentru viitoarea revizuire a legii: Pentru fiecare spatiu cu acces individual, al unui condominiu, se poate inscrie dintre toti copropietarii, doar un membru in asociatia de propietari, cu un singur vot pentru orice adunare a acesteia.
Răspuns la discuția Card salariu blocat
Va multumesc pentru raspunsurile date.
Buna seara/ziua,
Am o problema: am un credit la banca X si in ultimile 2 luni nu am mai reusit sa achit ratele complet - am achitat doar 30% din rata, iar cardul de salarii il am l banca Y. De ieri, banca Y mi-a blocat contul, iar la sucursala unde am incercat la bancomat sa scot bani, nu au putut sa imi comunice nici o data despre acest lucru.
Cui ma adresez ca sa aflu cum pot debloca acel cont de card? Daca nu am acces la acel cont, nici rata nu am cum sa o achit, chiar daca vreau.
Ce hartie a emis banca X catre banca Y si cum pot sa ies din cercul in care am intrat?
Este legal ca o banca sa imi blocheze 100% banii de salariu si sa nu am din ce trai?

Va multumesc pentru raspuns.

Va rog nu imi raspundeti ca trebuie sa achit ratele la credit.
Răspuns la discuția Vanzare fara acord mostenitori
@Krug - Multumesc pentru raspuns. Dupa bunic, tatal meu a avut un certificat de partaj in care sunt insirate toate propietatile pe care le-au avut bunicii mei sau doar bunicul, cat si cota ce revine celorlalti 3 frati ai lui si bunicii mele. Ce nu inteleg este ca in acest certificat scrie ca doar constructiile au fost facute in cote de 1/2 atat de bunica cat si de bunic, iar la terenuri nu scrie clar daca sunt in cote egale sau nu. Eu stiu ca doar bunicul a primit ca mostenire de la parintii lui terenuri, dar nu stiu daca inainte de revolutie, mostenirile ramaneau ca bun propriu sau deveneau bun comun.
Cum sa fac Iesire din indiviziune dupa bunic, inainte sa dezbat succesiunea dupa tatal meu, si sa vad daca o sa il mostenesc sau nu? Aici chiar nu inteleg. Eu vreau sa fac partajul dupa tatal meu, iar in acel moment o sa vedem cine si cum o sa aiba acces la mostenirea dupa bunic.
Dupa 80 de ani se poate considera persoana in varsta, cred.
Sper sa nu se ajunga la instante si procese.
Răspuns la discuția Vanzare fara acord mostenitori
Multumesc frumos pentru sfaturi.
Răspuns la discuția Recuperare bani chirie
ROG MODERATORII SA INCHIDA SUBIECTUL: Recuperare bani chirie. Va multumesc
Buna ziua,
Problema: acum 2 luni, bunica mea a vandut fara sa ma anunte (pe mine, pe fratele meu si pe mama mea) un teren si fara sa ne acorde o suma la care am fi avut dreptul - parere personala.
Date: - dupa realizarea succesiunii dupa bunic, acum 10 ani, tatal meu a mostenit (teoretic) o parte din bunurile acestuia, respectiv 3/16 (bunica si inca trei frati ai lui au fost mostenitori, fiecare cu procentele lui).
- tatal meu a decedat, dar nu am putut face succesiunea in anul respectiv, urmand sa se faca anul acesta, cand o sa fim toti in tara.
- nu am acces la contractul de vanzare-cumparare pe care l-a facut bunica mea cu cel caruia i-a vandut
Intrebari: 1. Putea sa vanda legal (fiind majoritara) acel teren, fara sa ne anunte si fara sa ne spuna cat ne revine.(stiu ca nu sunt bunuri pentru care am muncit personal - dar sumele sunt mari si ar fi trebuit si tatal meu sa aiba drepturi, iar ceilalti copii, cred ca doar 2 dintre ceilalti 3 frati care traiesc, au primit diverse sume - nu stiu cuantumul a cat au primit)?
2. Pot face ceva pentru a afla despre actul respectiv, in afara de a angaja un avocat, ceea ce cred ca va fi oportun daca exista sanse de a recupera ceva sa de a bloca macar vanzarea tuturor propietatilor? Bunica este foarte batrana, o vizitam toti nepotii, dar are preferinte (eu nu sunt printre ei, asta este-e ultimul meu bunic in viata si o vad de cateva ori pe an) si incearca sa le ofere doar unora diverse avantaje. Nici pe fratele meu, nici pe mine nu ne intereseaza bunurile materiale (case, terenuri) sa ramanem cu ele, ci doar sa fim despagubiti intr-un fel de ceilalti unchi/nepoti.
3. Ar fi bine sa actionam acum, cat mai repede, sau sa asteptam sa facem succesiunea dupa tatal meu? In cazul ca e mai bine sa asteptam sa facem succesiunea, se poate ca doar unul dintre noi sa ii reprezinte pe ceilalti (eu sa ii reprezint pe mama si fratele meu) intr-un eventual proces, cu procurile de rigoare?
Multumesc
Răspuns la discuția Recuperare bani chirie
Dupa cate raspunsuri am primit, ma bucur ca exista atatia tzarani in oras. Banii i-am recuperat cu forta pentru ca legea e de kakao in tara asta (sa nu uit si de cei care o aplica).
Buna ziua
Cum imi pot recupera macar banii de chirie pentru luna octombrie daca am semnat inchiderea contractului de chirie cu chiriasul pentru data de 01.11.2012 iar el nu vrea sa imi mai plateasca ultima chirie (ca sa nu mai zic de intretinere pe 2 luni). Ma intereseaza sa rezolv problema cat mai repede, daca se poate prin executare.
De ce acte am nevoie ca sa imi recuperez banii de chirie. Precizez ca pana acum nu i-am transmis nimic in scris pentru ca a tot zis ca o sa plateasca pana zilele trecute, cand mi-a transmis ca nu il mai intereseaza si ca oricum nu mai revine la apartament decat luna viitoare ca sa imi dea cheile.
Mentionez ca la Circa Financiara am depus acel contract simplu si fara clauze in luna iunie 2012 pentru plata impozitului.
Cat ma poate costa actiunea aceasta si cum imi pot recupera banii. Nu as fi fost asa stresat dar in trei saptamani urmeaza sa platesc iar rata la creditul ipotecar si banca nu ma amana nici o zi.
Va multumesc
Răspuns la discuția Dizolvare firma

DIZOLVARE-LICHIDARE (ETAPA 1 din 2 a desfiintarii definitive a unei firme)
caz: asociat unic


Informatii de pe site onrc (dar care nu sunt actualizate si implicit induc in eroare):

NR. 45 Documentele necesare pentru înregistrarea menţiunilor privind dizolvarea şi lichidarea simultană a SNC, SCS, SRL şi
GIE (art. 235 din Legea nr. 31/1990, republicată, cu modificările şi completările ulterioare)*:
Etapa I
1. Cerere de înregistrare (original);
2. Hotărârea asociaţilor/membrilor GIE de efectuare concomitentă a dizolvării şi lichidării societăţii luată cu cvorumul şi
majoritatea prevăzută de lege pentru modificarea actului constitutiv, atunci când aceştia sunt de acord cu privire la
repartizarea şi lichidarea patrimoniului societăţii şi când asigură stingerea pasivului sau regularizarea lui în acord cu
creditorii (original);
3. Dovada acordului creditorilor privind stingerea pasivului sau regularizarea lui (original);
4. Dacă este cazul:
- avizele prevăzute de legile speciale (original);
- împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească
formalităţile legale (original).
5. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
- taxa de registru;
- tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.

1. Printat: Hotarare Asociat Unica, care sa aiba antetul firmei cu datele de identificare, cuprinsul in care se detaliaza datele persoanei desemnate si concluzia hotararii.


Exemplu:
SC FIRMA TA SRL
CIF: 11111111
RC: J40/11111/2010

Nr.23 – 30.06.2012


HOTARARE ASOCIAT UNIC


Subsemnatul ION GHEORGHE, domiciliat în: Bucuresti, str.xxxxx, nr.00, bloc.00, sc.0, et.0, ap. 0, sector 0, telefon 0766444555, CI: XX- 111111, CNP 0000000000000 , eliberat de Sectia 00 Politie la 19.08.2003, asociat unic al: SC FIRMA TA SRL cu sediul in:Bucuresti, str.xxxxx, nr.00, bloc.00, sc.0, et.0, ap. 0, sector 0, cod postal 000000, CIF:11111111, RegCom:J40/11111/2010, am hotarat dizolvarea societatii cf.art.235 legea 31/1990.


ASOCIAT UNIC,
ION GHEORGHE



Note:
- incercati sa redactati Hotararea pana sa ajungeti la RegCom pt ca taxele sunt mari pt redactare pe loc
- obligatoriu trebuie inclus pe pagina si word count –ul.
- nu uitati sa si stampilati, iar stampila sa o aveti la dumneavoastra pt orice posibilitate
- nu conteaza cate caractere ai in pagina pentru ca te taxeaza ca pentru 2000 de caractere pentru publicarea in MO (pagina intreaga – 104 lei in acest moment)
- la mine a trecut cucoana de la ghiseu 1001 caractere ca sa ma taxeze, cu toate ca am cerut sa fiu taxat la cate cuvinte sunt reale pe pagina
- mi s-a spus ca nu le primeste MO si nu poate sa imi primeasca dosarul, adica “daca vrei bine, daca nu .....” !!!!

2. Copie a hotararii de mai sus;
3. Copie a CI/BI/act identitate si adnotata cu “Este conform cu originalul” si semnatura titularului;
4. Cerere de inregistrare (formular tipizat gasit si pe site ONRC [ link extern ] )


NOTE:
- e bine sa te duci cu un formular completat;
- e si mai bina sa ai unul completat cu datele delegatului si ale firmei, iar bifarile sa le faci pe loc la ghiseu
- pagina a treia poti sa nu o mai printezi – este doar pretul estimat grosolan

DATE ESENTIALE:

a. Mers la prima ora si stat la coada (trecut pe lista); programul incepe la ora 8:00 dar este bina sa ajungi cu 10-15 min mai devreme si sa stai la una din cozi sau sa fii primul (de preferat ghiseele pentru 1-2 dosare)
b. Dosar cu sina si toate hartiile indosariate
c. Dupa predarea dosarului, te duci la caserie si platesti suma calculata
Exemplu:
FOND BULETIN Legea 277/2009 (10%) 3,00 lei (fara TVA)
FOND LICHIDARE Legea 169/2010 (50%) 20,00 lei (fara TVA)
MENTIUNE DIRECTOR/PERS DESEMN 10,00 lei (fara TVA)
MONITOR OFICIAL P.IV 104,00 lei (fara TVA)
TRANSMITERE ACTE PT PUBL IN MO 10,00 lei (fara TVA)
TOTAL DE PLATA 167,00 lei (fara TVA)

JURNAL:
1. Actele au fost depuse pe 30.05.2012, biletul de eliberare a fost cu data de 06.06.2012 si chiar am ridicat in ziua respectiva Certificatul de inregistrare mentiuni si rezolutia dosarului (pozitiva-de dizolvare)
2. A ramas sa sun la Monitorul Oficial (0214010070-tastare 3,1,5 pentru operator real) dupa circa 15 zile si sa ii intreb daca au publicat hotararea de dizolvare-lichidare.
3. Raspunsul a fost negativ deoarece cei de la Reg Com au trimis abia pe 08.06 documentele pentru publicare.
urmeaza.......