avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Activitate greenday

Activitate greenday

Răspuns la discuția desfacere contract munca
multumesc... seful meu direct a spus angajatorului ca sunt insarcinata doar ca nu avea o hartie oficiala...cate absente nemotivate ar trebui sa am ca sa mi se desfaca cim?
Răspuns la discuția desfacere contract munca
nu am instiintat angajatorul ca sunt insarcinata, nu stiu cu ce litera mi s-a desfacut contractul de munca
buna ziua,
lucrez la o companie cu cim de 2 ore, cu un salar fix de 170 ron si bonusuri din comisioane..
azi am fost anuntata de unul din sefii mei ca mi s-a desfacut contractul de munca pe motiv de neprezentare la munca desi am fost pontata corespunzator..
problema e ca sunt insarcinata in 5 luni dar nu am anuntat angajatorul desi superiorul meu direct stia. intrebarea mea este : pot sa fac ceva astfel incat sa nu imi inceteze contractul de munca?
atata timp cat pe criterii de neperformanta nu ma pot da afara iar la serviciu m-am prezentat
multumesc anticipat
buna seara.
azi am avut al doilea termen la divort la care s-a prezentat si sotia mea ea fiind parata.. am stabilit sa divortam de comun acord, fara motivarea hotararii, custodia copilului minor la tata adica la mine datorita faptului k ancheta sociala a iesit si in defavoarea ei si fara pensie alimentara. sotia mea a semnat in fata judecatoarei aceasta cerere, dar acum sustine ca ea nu stie ce a semnat.si ca nu mai este de acord cu domiciliul copilului la mine. hotararea a intrat in pronuntarea dar s-a amanat cu inca 2 saptamani ca sa se poata efectua ancheta si la domiciliul meu.
intrebarea mea este : ce poate face ea in cazul acesta? adica se poate ca instanta sa ia o alta hotarare in afara de cea de azi? pt ca nu as vrea sa imi pierd copilul... multumesc anticipat
Buna ziua, va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat.Sunt in pragul unui divort, intrucat relatiile dintre mine si sotia meau au fost si sunt grav deteriorate intrucat in ultimele 7 luni ea avut o relatie extraconjugala fapt care a dus la deteriorarea relatiilor dintre noi.Ea nu mai avea grija de copil (in varsta de 1 an) nu mai facea treburile casnice.Am locuit pe timpul casatoriei noastre la tatal ei, iar de o saptamana eu am plecat de acolo intrucat tatal ei ma ameninta ca ma omoara.Mai nou sotia mea din momentul in care i-am spus ca vreau sa divortam amiabil (as fi preferat un divort prin notar) se ameninta ca se sinucide daca nu ma intorc acasa.Problema mea este copilul nostru care este supravegheat doar de bunica de 86de ani si de tatal( care este alcoolic si are si 2dosare penale) intrucat sotia pleaca la "plimbari" si nu vreau sa creasca intr-un mediu neplacut.plus ca eu nu pot sa imi vad baiatul..nu stiu ce sa fac.sunt disperat nu ma gandesc decat la binele copilului meu.Dati-mi un sfat, cum sa procedez, intrucat am incercat sa discut cu sotia sa imi cedeze custodia sau macar sa ma lase imi vad copilul..Va multumesc din inima