avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate antoniaantonia

Activitate antoniaantonia

Va multumesc!
Va multumesc!
Am lipsit de acasa in perioada 13 ianuarie - 17 februarie. La plata intretinerii pentru ianuarie am fost scoasa de la cheltuieli, pe februarie nu. Nu era normal sa fiu scoasa si pe februarie? Mentionez ca am facut cerere catre asociatie inainte de plecare. In temeiul carei legi se fac astfel de modificari?
Sunt abonat ENEL de multi ani, dar am facut cerere de schimbare a contractului, pe data de 4 ianuarie 2021. Am completat formularul de pe site ( oferta ENEL FIX ONLINE), am atasat copia dupa cardul de identitate, dar am primit raspuns ca trebuie sa trimit alte acte prin care sa dovedesc ca sunt proprietarul apartamentului pentru care cer contractul. Poate sa-mi spuna cineva care e logica pentru care trebuie sa trimit acte pe care, oricum, ENEL le are de ani si ani de zile? Care e logica?! E legal sau au vrut doar sa amane oferta pentru care am optat?
Am iesit la pensie anticipat (4.04.2013), iar in august 2014, la limita de varsta. Care este indicele de corectie care trebuie aplicat la pensia mea finala, 1,06 - indice din 2013 sau 1,15 - cel din 2014? Mie mi s-a aplicat 1,06 si consider o discriminare. Dvs. ce spuneti?
Discuție Succesiune
Speta: Patru fratii au mostenit o casa, au semnat pentru succesiune, dar dupa ce s-a gasit cumparator pentru bunul mostenit de ce patru, fratele care sta in casa care nu vrea sa plece si nici sa semneze antecontractul de vanzare a casei. In aceste conditii, ce pasi trebuie sa faca ceilalti trei frati ca sa obtina partea lor de mostenire. Mentionez ca toti patru au cote egale de mostenire. Multumesc!
Răspuns la discuția Succesiune
Domnule avocat Lascoschi, am consultat vreo trei avocati, iar in final am apelat la avocatnet. Unii spun ca nu am nicio sansa, altul spune ca s-ar putea recupera suma pe care am plati-o pentru casa mamei. Dar, pentru ca abia acum inteleg ca este vorba de noroc, ma las pagubasa. Oricum, va multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde.
Răspuns la discuția Succesiune
Desi nu m-am dumirit pe deplin, tin sa va multumesc, domnilor avocati, pentru ajutor.
Răspuns la discuția Succesiune
Nu in contractul de vanzare-cumparare este trecut numele meu, ci in cel pentru plata in rate a locuintei. Mama era, in timpul vietii, singurul proprietar, pentru ca tata a murit in 1980, iar pe atunci dansa avea alta locuinta si era chirias. Dupa decesul tatalui s-a mutat, iar casa era a ICRAL. In 1991, eu am fost cu dansa la ICRAL, am dat avans 10000 de lei (chitanta este pe numele ei) si, pentru ca avea o pensie f. mica, am acceptat sa platesc ratele. In baza contractului de vanzare-cumparare din 1991, s-a eliberat un contract ptr plata in rate, la al carui final, la rubrica "Garantii contractuale", eu ma oblig sa platesc ratele in suma de 70015 lei. Ce avantaje am in fata fratelui meu cu acest act?
Discuție Succesiune
Intre 1992 - 1999 am achitat ratele, in calitate de girant - platitor, pentru casa mamei. In actul de cumpararecu plata in rate a imobilului exista trecut numele meu. Aceast lucru ma avantajeaza la succesiune, avand in vedere ca mama a decedat iar succesori sunt eu si fratele meu? Cum as putea recupera, la valoarea actuala, jumatate din cei 70000 de lei - suma pe care am achitat-o pe casa?