Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am lipsit de acasa in perioada 13 ianuarie - 17 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am lipsit de acasa in perioada 13 ianuarie - 17 februarie. La ...

Am lipsit de acasa in perioada 13 ianuarie - 17 februarie. La plata intretinerii pentru ianuarie am fost scoasa de la cheltuieli, pe februarie nu. Nu era normal sa fiu scoasa si pe februarie? Mentionez ca am facut cerere catre asociatie inainte de plecare. In temeiul carei legi se fac astfel de modificari?
Legea nr 196/2018 este acea care guverneaza infiintarea organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Legiuitorul a dispus ca se consemneaza in baza de calcul cote lunare intretinere orice persoana indiferent de varsta,sex,etc care domiciliaza minimum 15 zile/luna sau definitiv in condominiu
UIn cazul dv era temeinic ,ca cel care a intocmit calculele sa aiba in vedere cererea dv respectiv sa fiti scutita de la plata costuri individuale -daca nu erati contorizata
Legiuitorul a impus obligatia fiecarui proprietar sa achite lunat cote parti comune indiferent daca licuieste sau nu in imobil
In speta dv,aveti dreptul legal sa formulati contestatie impotriva valorii impuse in lista de intretinere in termen de 10 zile de la afisarea acesteia la presedintele de asociatie care are obligatia legala sa raspunda la contestatie in termen de 10 zile
Va multumesc!