avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate ivanacristescu

Activitate ivanacristescu

Vreau sa stiu daca trebuie sa achit vreo suma,drept taxa,in tribunal,in cazul in care as cere daune morale,intr-un proces.Si daca da,cam care ar fi cuantumul taxei?Este cumva in functie de suma solicitata drept daune?Multumesc !
Răspuns la discuția Neachitare amenzii.
test2012 a scris:

Sunt cetatean al Republicii Moldova. In februarie 2011 am fost amendat cu 5000 ron, p-u trafic de tigari. Este neachitata. Care este scenariul care poate urma, daca ramine neachitata?

Din pacate,zic,astia (STATUL,cind ii esti dator tu lui),te cauta si te gaseste si-n gaura de SARPE,ca sa-ti ia banii...eu,ZIC,sa nu astepti sa te caute,ca..sa vezi tu "scenariu"!!!#-oMergi la fisc,si propunele RATE,si da-le banii cu picatura...Le dai o suma la inceput,dupa care,dai dupa cum stabilesti.Negociaza,fara rezerve,ca nu ai nimic de pierdut...A trecut deja mult timp,de la primirea PV-ului,si cam esti in .."culpa",prin neachitare...
Răspuns la discuția Incident soldat cu dosar penal

Claudiu,Catalin zicea ca :"daca va fi gasit vinovat?",in sensul ca la astia care ,in zisa ta,sint in "noaptea mintii",omul,in speta Zamfir-motociclistul,care a cazut ca musca-n laptele politistilor alora !!#-o- se poate astepta la orice."In mintea STRIMBA si lucrul DREPT se..strimba.." Numai Dumnezeu il mai scapa din hatisurile in care a intrat,bietul om.Il depling! Are nev de multa rabdare,din pacate!
Răspuns la discuția Incident soldat cu dosar penal
catalin2832 a scris:

Da, dar daca o sa fiti gasit vinovat? Stiti legea rutiera are un articol in care spune ,,neadaptarea vitezei la conditiile de drum". Acesta poate fi interpretat de fiecare data cand un sofer face un accident in care este implicat doar el si autovehicolul sau, fara alte victime.

Eu ,i-as sugera, sa-l intrebe pe HUIDU :-/cum i-a iesit lui chestiunea cu "neadaptarea vitezei.."...Daca la amicul nostru e vb despre un CAZ PENAL,eu sint papa de la Roma...sa fim seriosi! Nu va pati nimic,numai ca e cam neplacuta situatia,pt moment..si nu-l vad sa se descurce singur prin hatisurile legilor..

@ marian24gam

Poti face contestatie,cu siguranta.Numai ca dureaza o ..vesnicie pina-ti pune pe rol dosarul,si apoi ai o gramada de termene,si ..nici nu stii cind au trecut cele 3 luni...In instanta poti cistiga ,cu un avocat destoinic,caci presupun ca singur nu te descurci.altfel te-ai fi "descurcat" la fata locului,si te-ai fi ales cu o amenda pentru "nepurtarea centurii de sigurata" asa cum zicea cineva pe aici..Era rentabil sa ajungi in instanta in alte spete,dar pt un permis suspendat pt 3 luni,crede-ma ,nu merita.Nu stii ce-i in tribunal.Daca ar fi sa vorbim numai de timp....Am avut proces cu Rutiera(ca m-a "calcat" unu pe nervi,m-a oprit si m-a amendat ca nu-mi ardea un stop pe frina,si vezi,Doamne,ca el a rulat in spatele meu si..bla..bla...ca lui nu i se-ntimpla sa i se arda becu' ("al lui" era ars demult..dar el nu-si dadea seama!!!) si mi-a oprit talonul. I l-am dat ca ma grabeam s-ajung undeva ,urgent,si i-am zis sa scrie mai repede amenda ca ma grabesc "s-ajung sa pun becu" la stop-ul ala..).N-am platit nicio amenda...I-am fk plingere la Comandant (pe motiv de..misoginism!!) si,am fk si plingere in instanta si am cistigat,dar nu ma presa permisul,era vb despre talon si amenda..Eu circulam ,oricum,bine mersi,dar procesul a durat vreun an,si dosarul a intrat pe rol destul de tirziu..Insa i-am cerut daune morale....Bafta!
Răspuns la discuția Acte pierdute
george302 a scris:

Asta pot sa o fac fara sa fiu asistat de un avocat?

De ce nu? N-o sa bati din prima la usa care trebuie,dar sigur reusesti.Dupa ce strabati labirintul.Dar,sint sigura ca vei primi si aici suficient de multe SAGETI (de orientare).Avocatii si juristii de pe Site,imi par a fi cu larghete.Poti invata multe ,pe care apoi sa le pui in practica."Cere si ti se va da;bate si ti se va deschide!"...Bafta!
adolfina pop a scris:

Da, pentru ca Garda financiara - comisarii garzii financiare fac doar controale operative nu si controale de fond.
Comisarii Garzii Financiare?..nu stiu la altii cum au fost insa la mine..au facut control pe FOND,cu deosebita OPERATIVITATE!
Multumesc mult!

Av_Popescu a scris:

Totusi, daca mai aveti controale atat de dese, trimise la plangerea aceleiasi persoane, puteti formula o o actiune in instanta avand ca temei de drept dispozitiile art. 15 si art. 1353 Noul Cod Civil privind abuzul de drept, solicitand inclusiv acoperirea prejudiciului cauzat.
In conditiile in care aceste controale sunt sistematice si se dispun la sesizarea aceleiasi persoane, aceasta este singura cale de actiune.
Multa bafta !

Multumesc mult! Ei..dap! Aici nu e vb ,in ceea ce ma priveste,de prejudiciul material,desi..m-au cam secat..Multumesc f mult,pentru detalii! Voi merge in instanta.Alta solutie n-am ,cu "fratii" mei din Deal. Daca-si mai manifesta de 1,2 ori "iubirea de semeni" asupra mea,nu va trece mult si-mi vor administra si-un "sf maslu" gen Tanacu#-o...fara consimtamintul meu..
Lazzar a scris:

Da. Mai ales daca a fost facuta sesizare. Sunt obligati sa raspunda la sesizare.
[/quot Da,pai..daca n-ar fi acesti "buni samariteni",astia de la Garda n-ar mai avea..piinica..pardon!Cozonaci!..Eu ,oricum ,le-am tras un perdaf,de numa'-numa.Ce m-a surprins ,e faptul ca vin asa de senini sa ma intrebe de-o chestiune,despre care ,ei ,nu stiu boaba..."Legea" 103/96..O speta care-i depasea si pe cei care m-au vizitat in luna mai ,cit si pe cei de vineri 10 aug. Vin in control,in calitate de comisari ai Statului,da' ma-ntreaba daca am "binecuvintarea" Bisericii!!!Ma duc cu capu"! Pai,mai BINECUVINTARE decit cea de la REGISTRUL COMERTULUI,si cea de IMPORTATOR,emise de ADMINISTRATIA STATULU (era sa zic: de drept!#-o) ROMAN nu poate fi alta mai de pret...ZIC!Multumesc mult!

Ei,da.Operativ si nu de FOND.Ce e drept imi scapa esenta termenilor,esenta juridica...dar daca e ,cum ca ei nu fac controale de FOND,aflati ca ,la acest capitol,domnii,au fost EXTREM de OPERATIVI.Pe FOND! Nu le-a scapat nimic.Celor care m-au "vizitat" in mai.Acestora de vineri ,10 aug,nu le-am mai permis mare lucru...avind in vedere circumstantele