avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate Expert Judiciar in Criminalistica si Informatica

Activitate Expert Judiciar in Criminalistica si Informatica

Buna ziua.
Am fost judecat pentru port ilegal de arma.
De seria armei nu a intrebat nimeni nimic.
Dupa 2 ani si ceva am fost din nou chemat sa dau declaratii cu privire la arma.(i-au dat de urma celui care a vandut-o)
Mi s-a pus intrebarea daca as fi sters eu seria armei.
Iar din cauza faptului ca nu imi mai aminteam si a presiunii puse de catre anchetator am declarat ca eu am sters-o.

Acum vine intrebarea: Pot schimba ce am declarat avand in vedere ca detin o poza ca dovada cu anuntul de pe site-ul care a fost publicat arma la vanzare ( a fost cumparata de pe okazii ) in care se vede clar ca seria era stearsa inainte de achizitionarea acesteia? Pot fii tras si eu la raspundere pentru declaratia anterioara?! #-o
Si cum si in ce masuri imi pot schimba declaratia?!

Multumesc
Veti primi o amenda sau in cel mai rau caz - pedeapsa cu inchisoare cu suspendare!
Asta daca veti merge pe art. 320 adica pe recunoasterea faptei.
Răspuns la discuția Denuntare calomnioasa - Intrebare
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Da, se poate daca relatarile sunt mincinoase.
Tot la fel ar fi si daca ar fi 100 de fapte.


Deci se poate chiar daca 2 sunt calomnioase iar 1 este adevarata?
Iar in sensul asta ce se intampla?! Respectivul va fi cercetat pentru acea fapta adevarata ?
Iar reclamantul pentru denuntul calomnios al celorlalte?
Răspuns la discuția Denuntare calomnioasa - Intrebare
Imi poate raspunde cineva?
Este legal sa fii monitorizat doar daca ti-a fost adus la cunostinta.
Si de asemenea este ilegal daca nu ti-a fost adus la cunostinta si daca monitorizarea are loc cu niste programe ilegale de tip trojan/malware.
Stima!
Răspuns la discuția Calculator blocat
Sunt informat de aceasta problema, stati linistit, este doar un virus.
Reinstalati windows-ul si nu veti avea probleme.
Stima!
Daca adresele de streaming sunt facute publice de catre televiziunile respective este perfect legal.
Stima !
Conform
ART. 259 Denunţarea calomnioasă
(1) "Învinuirea mincinoasă făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la săvârşirea unei infracţiuni de către o anume persoană, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani."
(2) "Producerea ori ticluirea de probe mincinoase, în sprijinul unei învinuiri nedrepte,
se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani."
(3) "Dacă cel care a săvârşit fapta declară mai înainte de punerea în mişcare a acţiunii penale faţă de persoana în contra căreia s-a făcut denunţul sau plângerea, ori împotriva căreia s-au produs probele, că denunţul, plângerea sau probele sunt mincinoase,
pedeapsa se reduce potrivit art. 76.

Intrebarea mea este: Sa zicem ca este o reclamatie impotriva mea in care sunt acuzat de 3 fapte penale dintre care doar 1 este adevarata. Celelalte 2 NU.
Pot depune plangere pentru denuntare calomnioasa?
Stima!=D>
vasile2013 a scris:

1. Se aplica regulile de la pluralitatea de infractiuni, art. 33 si urm cod penal coroborat cu aspectele de la suspendarea conditionata a pedepsei...
2. Inculpatul are acces la dosarul in care este parte si la mijloacele de proba administrate
3. Conditiile medierii, precum si cele legate de ,,faptele,, penale care fac obiectul medierii le gasiti in legea 192 din 2006
4. Organele de urmarire penala au obligatia sa stranga toate probele si sa desfasoare activitati fata de orice sesizare inaintata spre competenta
5. Cititi legislatia specifica politistilor pentru a afla in ce conditii sunt destituiti politistii, legea 360 din 2002, dar si legea 53 din 2003 codul muncii


La 1 si 5 ma asteptam la un raspuns mai simplu si la obiect.
La 1 nu am gasit nimic concret in legatura cu intrebarea mea. Poate cineva sa fie mai explicit si la obiect va rog?
Buna seara! In primul rand as dorii sa stiu, daca cineva are o suspendare cu inchisoare de 2 ani si 4 ani cu supraveghere , daca acei 2 ani trec si se constata o noua fapta penala se dispune revocarea pedepsei cu suspendare si se va da pedeapsa anterioara ( 2 ani ) + noua pedeapsa sau se va face condamnarea doar pe fapta curenta,fiind in perioada de supraveghere?

In al doilea rand in cazul unui proces penal inculpatul are dreptul de a stii ce martori au depus declaratie impotriva sa?

In al treilea rand intr'un proces penal fiind inculpat cum se procedeaza pentru mediere? Se face o cerere sau cum,daca puteti sa-mi explicati?

In al patrulea rand doresc sa depun o reclamatie impotriva cuiva pentru Violarea secretului corespondentei , accesul fara drept la un sistem informatic si pentru detinere si distribuire fara drept a unei parole in scopul savarsirii uneia dintre infractiuniile prevazute de art 42 si art 195. Am inteles de la mai multe persoane ca nu se prea iau in considerare astfel de fapte , este adevarat? Avand in vedere ca detin dovezi clare impotriva acelei persoane.

In ultimul rand as dorii sa va intreb: Daca un politist este gasit vinovat pentru anumite fapte penale acesta va fi concediat?
Stima! =D>