avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Activitate tonylexa

Activitate tonylexa

masinile sunt cumparate in timpul casniciei, una este luata in urma cu 5 ani cand eram la serviciu inca, cealalta este cumparata in urma cu 2 ani de sot, dar pe numele meu pentru ca eu o foloseam (prima masina a luat-o el sa o foloseasca)
ambele sunt pe numele meu
pe numele meu este si un teren intravilan in alta localitate mostenit de la bunicii mei
nu are carte de munca,dar veniturile sunt legale intr-adevar
eu am un teren pe numele meu si 2 masini
locuim cu parintii mei la curte,iar apartamentul parintilor mei este inchiriat (aceste 2 imobile nu sunt pe numele meu)
din cate inteleg:veniturile trebuie demonstrate, nu e obligatorie cartea de munca,nu? venit inseamna si chirie de pe un bun imobil,corect
de asemenea, cantareste mult prezenta in viata copiilor (pot fi adusi si martori in acest sens)
uneori,pot fi intrebati si minorii cu cine vor sa stea daca asa decide judecatorul
am inteles bine pana acum?

am o intrebare: in ce sens se schimba din toamna? termene legale de depunere a actelor? sau in privinta divortului se schimba ceva legat de custodia/incredintarea minorilor?
exact asta incerc sa fac ;)
multumesc mult!
am depus cv in mai multe locuri si sper sa fie norocul de partea mea
va multumesc :)
multumesc din suflet!
caut serviciu,dar e dificil din pacate :(
sper sa reusesc sa gasesc serviciu cat mai curand pentru ca situatia nu e roz deloc :(
sunt acceptati martori in astfel de procese? ar fi multi oameni dispusi sa depuna marturie referitor la faptul ca ma ocup intens de educatia celor mici,iar tatal lor are tendinte violente/agresive (palme,tipete,injuraturi...)
problema este ca el are bani si isi permite sa-si plateasca un avocat extrem de bun cu ajutorul caruia a castigat diverse procese :(
va multumesc mult pentru raspuns
Buna ziua

In cazul in care un cuplu decide sa divorteze,cui ar reveni custodia celor 2 copii minori (3,respectiv 5 ani) in conditiile in care mama nu are o sursa de venit de 2 ani,iar tatal are o afacere din care sustine financiar familia (fara carte de munca,insa). La divort, judecatorul tine cont de situatia financiara a celor doi adulti si decide in functie de asta cui sa incredinteze copiii? Au loc discutii cu minorii,adica sunt intrebati cu cine vor sa ramana? Ar putea ramane copiii alaturi de mama daca nu are serviciu? Ar putea ramane alaturi de tata care are bani,insa nu carte de munca?

Mentionez ca mama are o proprietate pe numele ei si traieste (impreuna cu minorii si sotul sau ) in casa parintilor ei.

Va multumesc
Buna ziua
Am nevoie de cateva sfaturi:
Sotul prietenei mele a convins-o sa faca o firma impreuna (sot si sotie - sotul administrator,sotia asociat). Din cate a aflat sotia lui, el nu a depus nici un act contabil pana acum, nu a platit mai multe facturi la creditori. Ei ii este teama ca vor veni creditorii/statul sa verifice firma si vor fi trasi la raspundere/pusi sa plateasca.
Cine raspunde pentru aceste lipsuri din firma? Sotul-administrator, sotia-asociat pe care o pune sa mearga la banca sa scoata bani din cont (ii cheltuie fara justificare sotul) sau amandoi?
Mentionez ca,din cate stiu de la prietena mea, el nu are nimic pe numele lui,insa prietena mea are un teren si 2 masini proprietate personala dobandite inainte de a infiinta firma. In cazul in care firma este trasa la raspundere si nu sunt bani in cont, cei doi raspund solidar? Ar putea sa se intoarca creditorii impotriva sotiei-asociat in firma si a bunurilor ei personale?

Va multumesc