avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate PHV

Activitate PHV

Buna ziua
Am un apartament cu titlu locuinta sociala primita de la primaria Craiova in care locuiesc de 16 ani.(impreuna cu sotia si un copil major).Sotia a mostenit anul trecut (prin decesul tatalui) un numar de 5 metri patrati dintr-o locuinta unde sta efectiv soacra mea!Mentionez ca a fost trecuta in cartea funciara si astfel este coproprietar!Ea nu a dorit acest lucru si totusi ,la insistentele notarului ca nu reprezinta nimic aceea suprafata ,a semnat!Acum apare in cartea funciara si cei de la primarie mi-au pus in vedere sa rezolv juridic sau sa predau apartamentul!Astept un raspuns.Multumesc.
Buna seara

Este obligatoriu sa legalizam la un notar un contract de imprumut intre o persoana fizica si o persoana juridica?(contract incheiat,model standard)
Daca nu o legalizam la notar,este valabil documentul in contabilitatea firmei pentru justificare restituire bani.
multumesc
cu respect
Vasile Puskas
Buna ziua

Am un client caruia am instalat echipamente electronice(camere supraveghere)
si aceste echipamente s-au defectat.Mentionez ca ,acest lucru s-a intimplat in urma unei supratensiuni ,care a venit pe reteaua ROMTELECOM!(traznet)
Echipamentele le-am trimis la reparat la distribuitor si acestea a mentionat ca nu fac obiectul garantiei.Eu le-am reparat contra cost ,pe cheltuiala noastra si le-am instalat din nou.
Acum beneficiarul dupa aproape 8 luni ,reclama aceasi defectiune.Mentionez ca de aceasta data a avut mai multe aparate elctronice arse, cat si contoarul electric.Fiind o cauza externa ,nu face obiectul garantiei.Mentionez ca am fost actionat in justitie pentru ca am refuzat sa le mai repar.
Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi sau cu anumite prevederi legale ,care stipuleaza cele invocate de mine.
multumesc

cu respect
Vasile Puskas
Discuție COD CAEN 5071
Buna seara

In noul cod CAEN nu regasesc codul 5071 ,,Servicii de reparatii si intretinere al instalatiilor electrice in constructii ".
Va rog sa-mi precizati unde este in noul cod actualizat sau de ce clasa apartine.

multumesc
Discuție Salariu brut
Pentru un salariu de 1200 ron ,, net " si 21 bonuri de masa valorice ,cat este salariul brut ?

multumesc.