avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate dumitrapetruta

Activitate dumitrapetruta

sunt cam in urma cu "legislatia din comuna romania" si imi este groaza, ca in luna august revin dupa 2 ani la serviciu, dupa perioada de creste copil #-o
povestea mea: am aflat din surse neoficiale ca serviciul si pozitia de sef serviciu, unde eu functionam, s-au tot desfiintat, modificat, unde subalternul meu a devenit seful meu, pe perioada nedeterm.,sau nu, eu ne mai figurand nicicum ca si cons.juridic, dar societatea "colcaie de juristi si avocati"...toate astea deoarece eu nu culoare politica si muncind intr-o s.c.-s.a. majoritar statu"...NU MA MIR CA AU FACUT TOATE ASTEA, deoarece au mai incercat in nenumarate randuri sa ma dea afara, si chiar am pierdut o sarcina, din cauza nebuniei de la munca(imi pare rau si azi ca nu i-am dat la vremea resp. in judecata)...DE CE AM RAMAS? cred ca am fost care pe care!?! partea proasta este ca imi place ce fac, asta daca se mai poate in tara asta sa iti faci treaba cum trebuie si ai vrea :stunned:...
Va rog ajutati-ma si luminati-ma(=D> stiu ca sunt cons.juridic, dar "sunt putin in urma cu multe, nu cu toate k": ce trebuie sa fac, legal, cand ajung la munca si gasesc totul desfiintat...multumesc anticipat celor care imi raspund.
Pot face contract de colaborare cu un cosilier juridic daca sunt actionar unic?
Ce este mai avantajos PFA sau Microintreprindere?
Răspuns la discuția microintreprindere
Multumesc.Pot face contract de colaborare cu un consilier juridic
Buna ziua,
am si eu o intrebare referitoare la microintreprindere:
- poti fi angajat daca esti unic actionar
va multumesc frumos ptr sfaturi si o sa tin cont de ele!

:">
nu radeti, va rog, dar stiu ca este de ras,
sunt cons.juridic (femeie) si sunt salariata in cadrul unei soc. com. cu 51% statu" si 49% privatii, unde s-a cam ajuns la "fundul sacului"...nu mai sunt bani pt firma de paza :D, asa ca sa decis ca TESA sa faca de paza/ofiter de serv. la poarta: femeile "baga" ziua si barbati noaptea, fiecare 12 h...sambata, duminica, sarb.legale pe aceeasi bani=D>.
recunosc nu am citit lg 333/2003(parca), dar stiu va nu sunt atestata si autorizata sa prestez astfel de servicii...:O
a mai intalnit cineva asa ceva de rasul curcilor??? urmeaza sa ma de-a afara, daca nu prestez!!!=D>
astept raspunsurile voastre si intre timp i-au meditatii de paza :)) :)) :)) ,
multumesc frumos, chiar daca o sa radeti de mine
un post disponibilizat, cu 3 salarii, cu preaviz de 15 zile....:">,
cel disponibilizat, daca si-a gasit alt loc de munca si vrea sa plece in cursul preavizul de 15 zile...POATE, e legal???#-o, poate sa renunte la acest drept, si cum???:(
de ce? am tot citit si nu am gasit...:">
ma gandesc sa nu fie vreo chichita pt ca prea a gasit AZI, pare ciudat!?!
ma ajutati va rog mult,
si va multumesc frumos
nu radeti va rog :">
sunt consilier juridic (femeie) si lucrez la o soc.com.(51% statu". 49%privati) si de curand s-a ajuns la fundul sacului :D....., asa ca nu mai sunt bani pt paza......cineva a venit cu ideea (care va fi pusa in practica) "sa bage" in poarta cei de la tesa....adica portari :)):)):)):)):))
recunosc, nu am citit Lg 333/2003, dar mi se pare de rasul curcilor, femeile "vor baga" ziua 12h si barbati noaptea ;).
cunoaste cineva daca mai exista o asemenea situatie.....ma da afara daca nu prestez??? ;)
nu va imaginati ca vor plati dublu sambata, duminica sau sarbatori legale B-)
azi o sa incerc sa ma documentez sau sa rad!:D
va multumesc frumos, zambiti deja!!!=D>
era vorba si de una si de alta....dar am descoperit intre timp!!!
dar ma amuz cand vad ca alti sunt si mai varza decat mine!:D
multumesc pt interes
multumesc din suflet pt raspunsul fulger!
=D>
asa este ai dreptate...intre timp am tot citit si eu,
poate intr-o viata anterioara am fost blonda!:">:((