Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale renuntare la preavizul de 15 zile?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

renuntare la preavizul de 15 zile?

un post disponibilizat, cu 3 salarii, cu preaviz de 15 zile....:">,
cel disponibilizat, daca si-a gasit alt loc de munca si vrea sa plece in cursul preavizul de 15 zile...POATE, e legal???#-o, poate sa renunte la acest drept, si cum???:(
de ce? am tot citit si nu am gasit...:">
ma gandesc sa nu fie vreo chichita pt ca prea a gasit AZI, pare ciudat!?!
ma ajutati va rog mult,
si va multumesc frumos
In perioada preavizului salariatul are dreptul de a lucra numai 4 ore pe zi, restul timpului considerandu-se ca va cauta un loc de munca. Salariatul poate veni la serviciu cate 8 ore pe zi jumatate din durata de timp de preaviz astefl ca dupa 7,5 zile i se poate inchide cartea de munca.
dcojo,
Ce ai scris tu e probabil din Legendele Olimpului, pentru ca in Codul Muncii zice ca pe durata preavizului contractul de munca continua sa-si produca TOATE efectele.
Contractul colectiv unic la nivel national prevede ca:
ART.74. - (1) Incetarea CIM poate avea loc - in conditiile prevazute de lege - printr-unul din urmatoarele moduri:

a) de drept;
b) ca urmare a conventiei partilor, la data convenita de acestea;
c) ca urmare a vointei unilaterale a uneia dintre parti, in cazurile si conditiile limitative prevazute de lege.
(2) In cazurile in care unitatea este obligata, potrivit legii, sa acorde un preaviz la desfacerea contractului de munca, durata preavizului va fi de 20 de zile lucratoare.
(3) In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.
Deci nu e o legenda, ci perfect legal!

va multumesc frumos ptr sfaturi si o sa tin cont de ele!

:">
dumitrapetruta, utilizator
cu placere!