avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate nicolae1909

Activitate nicolae1909

Buna ziua,

Situatia este urmatoarea: Angajatorul a platit niste lucrari Antreprenorului, care insa la randul sau nu a platit Sub-antreprenorul, executantul de fapt al lucrarilor respective. In ce conditii poate Sub-antreprenorul recupera de la Angajator o parte din lucrarile efectuate (echipamente, utilaje etc.) ?

Multumesc.
Revin la subiect pentru un sfat.
In aceasta speta credeti ca merita inscrierea la masa credala ? Stiu ca exista prioritati si ca mai trebuie platita si o taxa de 150 lei.
O alta intrebare ar fi daca exista vreo legatura intre inscrierea la masa credala si o potentiala despagubire de la societatea de asigurari.

Multumesc.
Multumesc pentru raspuns.
Inteleg ca actiunea descrisa de dvs. se deruleaza independent si paralel cu intrarea in insolventa a firmei ?
As mai avea o nelamurire, de ordin tehnic sa-i spunem. Transmiterea notificarii ar trebui facuta la adresa oficiala mentionata in documente, sub forma de recomandata sau fax presupun. Ce se intampla daca debitorul nu poate fi contactat pe nicio cale din acestea ?
Stiu ca au mai fost discutii pe tema asta, dar fiind un novice in acest subiect, as fi recunoscator daca ar putea cineva sa ma clarifice:
Pe scurt:
- am achitat un avans la o agentie de turism
- aflu zilele trecute de pe website ca agentia este in incapacitate de plata facand demersuri de declarare a insolventei
- pe acelasi website se mentioneaza existenta unei polite de asigurare

In acest context care ar fi totusi pasii normali de facut pentru a incerca macar recuperarea banilor ?
Singurul lucru pe care l-am facut pana acum a fost sa depun o cerere de despagubire la asiguratorul mentionat.

Merci.