avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate lenacryss

Activitate lenacryss

Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Soțul meu lucreaza in același loc si primește si el pentru copii tichete cadou.
Se poate sa le primesc si eu?
Angajatorul ne-a spus ca nu se poate.
Ei vor sa dea cate 2 tichete a cate 50 lei pentru un copil si zic ca valoarea maxima pe care o poate primi un copil este de 150 lei.
Anul trecut însă am primit amândoi părinții pt primul copil.

Cornel Vasile a scris:

Au dreptul, daca nu exista dispozitii contrare.

Buna ziua,

În prezent sunt in concediu pentru cresterea copilului. La locul de munca unde sunt angajată, copiii angajaților primesc tichete cadou pt ziua de 1 iunie.
Dacă eu sunt in CCC , copiii mei au dreptul să primească și ei aceste tichete sau nu?

Va multumesc.
Buna ziua,

În perioada concediului medical se poate beneficia de stimulent de inserție conform legii?
Va multumesc!
Buna ziua,

Am rămas din anul 2018 cu 6 zile de concediu de odihna neefectuate. Am născut mai înainte de termenul stabilit si din concediu de odihna am intrat in medical.
Intrebarea mea este daca pot sa primesc bani pt acele zile de Co neefectuate.
Sau dacă mai pot beneficia de ele în anul 2020, cand ma întorc la serviciu.

Va multumesc!
Buna ziua!
Dintr-o relație anterioara căsatoriei o prietena are un copil. Desi tatăl a fost trecut pe CN al copilului , mama a dorit să poarte numele ei de familie. După căsătorie, această și-a păstrat numele de familie dar l-a adăugat și pe al soțului.
Cum trebuie sa procedeze să treacă copilul pe numele ei de acum?
Va mulțumesc!
Nu sunt specificate atribuții asupra personalului in statut.
Va mulțumesc pentru răspuns.
Dacă un cetățean american se afla printre membrii fondatori ai unei fundații,este mai exact vicepreședinte, însă director al fundației este desemnat un alt membru fondator, cetățeanul american are dreptul sa ia decizii asupra angajaților?
Directorul a concediat o angajata având acordul majorității membrilor din bordul director însă acest cetățean o instiga pe angajata sa se opună concedierii. Cum se poate proceda legal in aceasta situație?
Și i se poate desface CIM-ul pt ca nu respecta acea decizie?
Mai departe...la instituții abilitate.Nu da importantă nimănui din unitate. Sfidează pe toată lumea.
Unde poți sa reclami un angajat care nu duce la îndeplinire o decizie a directorului unității și ii subminează autoritatea acestuia?