avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 238 soluții astăzi
Forum Activitate anna_anna

Activitate anna_anna

Multumesc frumos!
Buna seara! Sunt o mama ce îmi cresc singura cei doi copii. Fostul sot plateste pensie de întretinere. Nu se implica in niciun fel, decat cu aceasta pensie. As dori sa stiu care sunt criteriile pentru acordarea alocatiei de sustinere pentru familia monoparentala si daca se acorda in functie de veniturile familiei.
Am fost astazi la Autoritatea Tutelara si mi s-a spus ca fostul sot nu ma poate obliga sa vorbeasca cu copilul la telefon, pentru ca nu e prevazut in programul de vizitare. De altfel, mi s-a mai spus ca as putea obtine exercitarea exclusiva a autoritatii parintesti pentru faptul ca el nu se implica deloc in cresterea copiilor, iar atunci cand este in ţara o saptamana sau doua, duce baiatul la Mall 3-4 ore si asta e toata contributia lui la cresterea copiilor sai. Nu cred ca el are doar drepturi !Multumesc pentru raspunsuri!
Pentru ca baiatul are un ritm de lucru foarte lent, uneori termina temele si la ora 22.30, iar eu am in ingrijire si un copil cu handicap grav si as dori ca si fostul sot sa se implice in cresterea celor doi copii ai lui pentru a-mi fi si mie mai usor. Dar el ma poate obliga sa vorbeasca cu copilul la telefon si sa-l vada o data la 6 saptamani?
Daca fostul sot nu respecta programul de vizitare, se poate face ceva? Programul de vizitare este de sambata de la ora 10 pana duminica seara, timp in care copiii ar trebui sa stea la el. Fostul sot ia doar unul dintre copii o data la 6 saptamani, si doar 3-4 ore. Poate fi obligat sa respecte acest program? El este sofer de tir si plateste celor doi copii o pensie de intretinere de 600 lei. As putea cere exercitarea exclusiva a autoritatii parintesti, pentru ca nu se implica deloc in cresterea si educatia copiilor?
As vrea sa stiu daca sunt scutita de la plata impozitului pe casa si masina in conditiile in care am in plasament un copil cu grad de handicap grav (gradul 1).Si o alta intrebare pe care as vrea sa o mai pun este daca acest copil e obligatoriu sa fie trecut la intretinere,avand in vedere ca este un copil cu handicap grav.Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Evacuare fosti proprietari
Din pacate,actualii proprietari nu sunt in tara.O alta persoana,din familie,a apelat la avocat ,actionand in numele lor.Au fost somati sa paraseasca apartamentul si au o luna de zile la dispozitie,dupa care ,in caz contrar,vor fi evacuati cu un executor judecatoresc,apoi vor fi dati in judecata pentru plata datoriilor la intretinere si a altor utilitati.Ei vor sa plece la sfarsitul lunii august si am inteles ca nu au mai platit nici facturile la utilitati(gaz,energie electrica...)Rectificare la Administratia bugetara nu pot face pentru ca nu sunt in tara.Multumesc pentru raspunsuri
Răspuns la discuția Evacuare fosti proprietari
multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția Evacuare fosti proprietari
Proprietarilor le este teama ca,in cazul in care vor schimba broasca la usa,vor fi acuzati de chiriasi ca le-au fost furate bunuri din apartament.Este posibil sa fie acuzati de asa ceva ?
Exista urmatoarea situatie: o familie a cumparat un apartament cu 3 camere.Aceasta familie s-a inteles cu fostii proprietari,ca acestia din urma sa locuiasca in continuare in apartament urmand sa plateasca chirie pentru perioada in care vor locui acolo.Acestia au platit lunar suma de 450 lei,dar n-au platit intretinerea,aceasta ridicandu-se la suma de 1500 lei.Contactati telefonic de actualii proprietari,chiriasii (fostii proprietari) refuza sa plateasca intretinerea,nu vor sa evacueze apartamentul pe motiv ca n-au unde sa se mute si ameninta ca-i denunta pe proprietari ,pentru ca nu s-a facut contract de inchiriere.Ce-i de facut in aceasta situatie ?