avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate alinaparvu

Activitate alinaparvu

Discuție pensie urmas
Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu cateva informatii. Sotul meu a decedat,avem 2copii mici/minori pentru care am depus dosar la sfarsitul lunii august pt pensie de urmas. Sotul era angajat,avea 37ani,deci mai avea mult pana la pensie! In cat timp se solutioneaza cazurile de genul,dureaza la fel de mult ca la orice pensie(si jumatate de an)?? Cuantumul acesteia depinde de vechimea in munca a sustinatorului si a contributiilor sale ? Se aplica principiul pensiei minime garantate de 530lei ( de fiecare copil?)? Va multumesc!
Răspuns la discuția Disputa familiala
Politia a venit in ziua conflictului,in urma apelului la 112.Au luat-o pe soacra mea la sectie,pentru declaratii, pe bolnav l-au lasat in pacea sortii.Ni s-a spus ca nu a fost suficient de grav pentru a-l duce la spitalul psihiatric fortat(probabil trebuie sa omoare pe cineva inainte...),de buna voie evident ca acesta refuza. Se poate solicita ordin de restrictie impotriva unei persoane care sufera psihic? Medicul lui psihiatru curant poate solicita si recomanda internarea, chiar daca pacientul refuza?

Multumesc !
Buna ziua,ma adresez dvs intr-o problema de familie delicata. Fratele sotului meu sufera de schizofrenie,acesta locuind cu soacra mea-mama lor,cea care il si ingrijeste: gatit,spalat,plata facturilor etc. Ca stare psihica,este in general ok,fiind sub medicatie. In ultima perioada insa,datorita alcoolismului si a dependentei de tigari, a devenit agresiv,in special fata de soacra mea.Conflictele au escaladat pana ce,saptamana trecuta, a lovit-o destul de rau,si a spart lucruri prin casa. Aceasta a reusit sa sune la 112, politia a venit,a evaluat situatia,a plecat fara a face nimic.Ni s-a spus ca nu pot fi luate masuri legale datorita bolii de care sufera, si nici nu poate fi internat intr-un spital psihiatric pe termen lung (am inteles ca statul evita cat se poate acest lucru,pentru a evita cheltuielile). Fratele refuza Internarea tempora.Practic, el a incercat sa o omoare,ar fi reusit probabil,daca nu suna la 112.Cu toate astea, In momentul de fata,e acasa,linistit,iar soacra mea doarme pe unde apuca,nu se poate duce acasa nici macar pentru a-si lua schimburi. Ce se poate face in aceasta situatie,cum putem gasi o cale de rezolvare? Va rog sa ma ajutati cu cateva indrumari!
Buna ziua. As dori sa stiu, daca voi beneficia de drepturi in calitate de gravida salariata, in urmatoarele conditii. Sunt angajata pe actualul job, pe perioada nedeterminata, cu CIM, de la data de 1 nov 2013. Anterior, am lucrat 2 ani consecutivi, pana la data de 25 oct 2013, inainte de a incepe aici lucrul ( deci pauza de 7 zile - o saptamana intre vechiul si noul loc de munca). In aceste conditii, in cazul unei potentiale sarcini, cu data aproximativa a nasterii 1 oct 2014 ( deci dupa 11 luni vechime cu tot cu sarcina ), pot beneficia de concediu prenatal si indeminzatia aferenta, tinand cont ca dupa legislatia noua se solicita 12 luni anterioare ca platitor de taxe, cu continuitate, iar eu am aceea pauza de 7 zile ?


Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția constructie fara autorizatie
Ce pedeapsa/amenzi i-ar reveni contravenientului, in urma unei astel de reclamatii?
Pana acum am ezitat sa iau masuri, intrucat am inteles ca succesorul direct, adica tata, ar putea fi tras la raspundere pentru aceste fapte, fiind vinovat prin faptul ca si-a dat acordul tacit, sau ca nu a reclamat abuzul de la inceput. Este posibil acest lucru, sa fie facut responsabil prin "complicitate" , sau, atat timp cat exista martori care pot declara contrariul, nu devine un risc?

Buna,
va adresez pe aceasta cale cateva intrebari, referitoare la masurile legale impotriva acelora care construiesc fara autorizatie.
In primul rand,unde trebuie sa ma adresez? E necesar sa am un reprezentant legal, sau o pot face si personal? Care sunt consecile pentru cel care construieste fara autorizatie?
Mai exact, am fost plecata din tara o perioada,iar la intoarcere am descoperit ca o parte din vechiul imobil a fost demolat, si in locul acesteia a fost ridiccata o constructie cu etaj,de catre un alt membru al familiei, fara autorizatie sau abrobarea celorlalti membrii? Acum doreste sa se extinda si mai mult. Intrucat pe cale amiabila nu ne putem intelege, va trb sa abordam problema pe cale llegala