avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate maryag

Activitate maryag

Dacă am cumpărat o casa impreuna cu soțul,suntem trecuți amândoi pe contract,plătim amândoi impozit său doar unul dintre noi
Tata avea 60 de ani,și a fost pensionat de boala de aproximativ 15 ani,mama are 59 de ani,ani vechime la tata cred ca sunt undeva la 28 ,dar nu știu sigur,mama lucrează,dat după ce tatăl a decedat vrea sa renunțe la serviciu mai ales din motive medicale



Dapix a scris:

Câți ani vechime are tata, și ce vârstă are mama`?

Bună ziua,ca rog dacă puteți sa ma ajutați cu un răspuns,tatăl meu a fost pensionat pe caz de boala,dar din august 2021 a fost sistata pensia deoarece trebuia sa meargă din nou la controale medicale și la comisie,între timp a decedat,mama mea nu este pensionara,are dreptul la pensie de urmas?dacă da ,în ce condiții?mulțumesc. anticipat
Buna seara,va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns:Este vorba de o persoana care a avut pensie de boala temporara,de un an a pierdut dreptul la pensie deoarece nu a reusit sa ajunga la controalele medicale necesare prelungirii pensiei de boala,persoana este foarte bolnava,nu se deplaseaza,dar peste tot pe unde merge sa rezolve este refuzata cand aude ca nu se poate deplasa.nu reuseste sa isi reinnoiasca dosarul de pensie,i se cer prea multe acte si analize complicate pentru starea de sanatate in care se afla persoana respectiva,care nu are nici pe cineva sa o ajute.ar dori macar sa faca ceva sa nu mai fie nevoit sa plateasca impozite si taxe mai ales ca nu are nici un venit sau sprijin.cum sa procedaeze persoana ,de unde sa inceapa sa rezolve problema,la cine poate apela?multumesc
Buna ziua,spuneti-mi va rog care este stagiul minim de cotizare pentru o persoana care dorește să se pensioneze la cerere la vârsta de 58de ani și jumătate,cat ar trebui sa fie stagiul de cotizare minim,daca se poate pensiona mai devreme sau trebuie să aștepte până îndeplinește vârsta de pensionare?
Buna ziua,asi dori sa mă ajutați cu o problema,spuneți.mi va rog daca se mai știe ceva legat de legea in care mamele cu mai mulți copii se pot pensiona mai repede ? Când intră în vigoare?s.a amânat sau e în vigoare deja?
Pai ideea e că mama ar dori ca să știe că toți suntem mulțumiți cu aceasta decizie,fratele care rămâne cu casa e de acord sa de-a la fiecare o anumită suma de bani (la înțelegere,fara notar)iar noi am vrea cumva sa ii dăm o garanție că nu ne răzgândim asupra moștenirii,sa stea liniștit că nu vom avea pretenții peste ani.de aceea mă întrebam cum ar trebui să procedăm,că fratele nostru sa stea liniștit in casa ,pentru că mai este de investit în locuința pentru a avea un comfort,și nimănui nu ii convine sa investească în ceva ce nu e al lui
Buna ziua,va rog daca se poate să mă ajutați cu un răspuns.suntem 5frati la părinți,toți căsătoriți cu familie.parintii fiind în vârstă și bolnavi doresc sa rezolve toate problemele ce pot apărea după decesul lor ,legate de moștenire.unul dintre frați dorește să rămână în casa părintească,ceilalți fiind de acord sa cedam lui partea noastră de moștenire,.as dori să știu cum trebuie sa procedez pentru a da o declarație la notar că renunț ,in favoarea fratelui meu ,la partea mea de mostenire.cum trebuie sa procedez și când?
Buna ziua,ajutați.ma va rog cu o idee,mama mea a lucrat înainte de 1989 la fabrica de conserve Fructus din Timișoara,firma s.a desființat între timp,iar mama are nevoie de adeverință cu anii lucrați la aceasta firma,dar nu știe de unde poate lua adeverință deoarece firma nu mai exista.va mulțumesc
buna ziua,asi dori daca puteti sa ma ajutati cu niste raspunsuri.spuneti,mi va rog ce variante de a se pensiona are o doamna nascuta in 7 februarie 1963 ,are lucrati aproximativ 25 de ani,5 copii nascuti si crescuti.daca e nevoie poate sa mai plateasca cativa ani ca sa se poata pensiona?ce suma trebuie sa plateasca pe an in caz ca e nevoie de cativa ani platiti?multumesc de raspunsuri ,o zi buna