avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Activitate antonyc

Activitate antonyc

Grila se poate consulta gratuit de catre oricine pe unnpr.ro !!!
Informativa inainte de a induce in eroare !!!

ContSters141818 a scris:

Da parintii o pot revoca! Pt ingratitude sau daca faceti donatie cu sarcini pt neindeplinirea sarcinilor.

Nu puteti avea acces la grile! Din pacate sunt pt uzul strict al birourilor notariale.

Grila este publica !!! Se poate consulta de catre oricine pe unnpr.ro
Buna ziua,
In data de 26.02.2021 autoturismul personal a fost ridicat de catre politia locala sector 4 dintr-o parcare publica, fara notificare in prealabil si refuza sa-mi ofere informatii despre starea, locul si modul de recuperare a autoturismului.
Am aflat cine a ridicat autoturismul dupa ce am sunat la serviciul furturi auto, acestia mi-au transmis ca masina a fost ridicata de catre PLS4 , cand i-am contactat pe acestia din urma mi-au transmis ca masina nu apare a fi ridicata de catre acestia si poate serviciul de mediu din cadrul PLS4 au ridicat-o .!!!!
Am incercat sa discut si cu cineva de la Serviciul de Mediu insa in cele 5 zile scurse de la ridicarea autoturismului o singura data au raspuns la telefon pentru a-mi transmite sa fac o cerere scrisa si sa astept raspuns!!!
Am contactat si Compania Municipala Managementul Transportului care cf. legi 273/2020 este responsabila cu ridicarile auto in Bucuresti, acestia transmitandu-mi ca masina nu apare in evidentele lor si ca PLS4 are in obicei de a ridica masini fara sa-i anunte si ca ar trebuii sa-i dau in judacata pentru ridicare ilegala.
Va rog sa ma ajutati,cum ar trebui sa procedez in actionarea in instanta a PLS4, deoarece consider ca acestia fac un abuz tergiversand transmiterea informatiilor legat de motivul ridicari, locatia depozitarii ,starea autoturismului cat si imposibilitatea de a-mi recupera masina.

Multumesc!
Răspuns la discuția Succesiune dupa decesul tatalui
Este fix invers...copii impart 6/16 si sotia are 10/16

DAN POPESCU a scris:

Dvs. in calitate de descendent privilegiat va revine trei sferturi din mostenire[Art.975(1)NCC] mamei dvs. in calitate de sot supravietuitor ii revine un sfert din mostenire[Art.972(1)a)NCC].Bunicul dvs.in calitate de ascendent privielgiat este inlaturat de la mostenire de dvs.in calitate de descendent.[Art.976(3)NCC)

Buna ziua,
Cumnata mea nu a mai primit alocatia copilului de aproximativ 2 ani.
In urma cu 2 ani Consiliul judetean din gorj (banuiesc) a modificat limitele judetului , astfel casa socrilor unde locuieste si cumnata cu fetila ei + inca 3 case din sat au fost mutate in judetul valcea, de atunci au aparut problemele , alocatia nu a mai venit , buletinul il pot schimba doar daca vin cu adeverinta de la primarie ca sunt cetateni a acelui sat desi taxele le platesc la fel ca pana sa aibe loc aceasta modificare a limitelor de judet.
Au fost sa discute cu primarul care ii duce cu zaharelul de 2 ani de zile, ba chiar au fost certati ca anul trecut ramas printre ultimi care au platit taxele. .

Cum pot legal sa rezolv aceasta problema , la cine trebuie sa fac reclamatie pentru ca deja situatia devine penibila?

Multumesc!

PS: nu stiu daca am postat in categoria corecta , rog moderatorul sa nu stearga intrebarea ci sa o mute in categoria corecta , multumesc
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ermetic
Buna ziua,

Am o nelamurire in legatura cu modul de stingere a taxelor datorate catre stat si ccolectate de catre anaf.
Aveam doua amenzi mai vechi ( 2013,2014) neachitate si un rest de plata la taxa de parcare pe 2016 si doua amenzi primite in anul 2017 ( politia locala si politia rutiera) dupa primire fiecarei dintre acestea le-am platit la jumatate in termen de 2 zile conform art.109 oug 195/2002 , in luna mai am primit de la anaf raportul cu situatia taxelor datorate catre anaf cu ceva surprize si anume , impozitul restant pe anul 2016 si 2017 desi in 2016 cand am primit aceasi intiintare impozitul era 0 (platit in februarie integral) , cel pe 2017 la fel prin luna februarie si doar amanda de la politia rutiera integral la plata plus penalizari , deoarece sustin ei ca conf art.165 cpf s-au achitat cele mai vechi taxe.

Acum intrebarea mea este nu cumva este un conflict de aplicare intre cele 2 articole ? Dc in 2016 au acceptat plata impozitului dar in 2017 este restant si dc o amenda a fost considerata platita si alta nu ba mai mult nici macar nu a fost trecuta la plata la jumatate cu era normal din moment ce eu am platit in conf cu oug 195/2002
Răspuns la discuția Recurs decizie de perimare
Multumesc pentru raspunsuri
Răspuns la discuția Recurs decizie de perimare
Sunt in termen , am primit plicul de la instanta pe data de 27.03
Buna ziua,

Cum pot face recurs impotriva deciziei de perimare data de catre tribunal ? ce tip de cerere trebuie inaintata ?

o zi buna