avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate elisa2012

Activitate elisa2012

5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu il imprumuta!Eu inca ma chinui sa imi recuperez niste bani imprumutati unui prieten. I-am dat pt ca am avut incredere, si tot eu am avut de pierdut, si bani, pt ca ma amana de aproape 2 ani ca mi-i da, dar si prietenia cu persoana respectiva. Tot asa am cerut ajutor, dar ca dovada am doar cateva mesaje. Sfatul meu este sa nu ii dati! Daca vreti sa mai ramaneti prieteni.

elisa2012 a scris:

Nu il.imprumuta! O sa ramai si fara prieten,si fara bani. Eu ma aflu intr-o situatie din aceasta,si nu stiu cum sa imi recuperez banii..Sfatul meu este sa nu il imprumutati.

Robertpf a scris:

Vreau sa.i dau sub forma de imprumut prin transfer banca,o suma mare de bani unui prieten pentru asi achizitiona o casa
In cazul in care nu mi.o restituie cum pot obtine banii înapoi?pe cale judecatoreasca,ptin Politie,etc
Mentionez ca nu pot ajunge in tara pt ai acorda acest imprumut prin notar
La ce riscuri ma expun?
In cazul in care nu mi.i restitue,corespondenta dintre noi gen sms..mess..wapp se ia in calcul in fata judecatorului pt a face dovada imprumutului si implicit a nerestituirii?



6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu il.imprumuta! O sa ramai si fara prieten,si fara bani. Eu ma aflu intr-o situatie din aceasta,si nu stiu cum sa imi recuperez banii..Sfatul meu este sa nu il imprumutati.

Robertpf a scris:

Vreau sa.i dau sub forma de imprumut prin transfer banca,o suma mare de bani unui prieten pentru asi achizitiona o casa
In cazul in care nu mi.o restituie cum pot obtine banii înapoi?pe cale judecatoreasca,ptin Politie,etc
Mentionez ca nu pot ajunge in tara pt ai acorda acest imprumut prin notar
La ce riscuri ma expun?
In cazul in care nu mi.i restitue,corespondenta dintre noi gen sms..mess..wapp se ia in calcul in fata judecatorului pt a face dovada imprumutului si implicit a nerestituirii?

Am mesaje in care recunoaste ca are sa imi dea bani. Si daca nu va raspunde la notificare?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

În penal nici o sansa in civil se poate aprecia în funcție de probele avute și daca va răspunde sau nu la notificare.Factul ca nu aveti încheiată macar o hartie de mana e un punct slab.

Am inteles. Va multumesc! Vreau doar sa imi recuperez banii...am incercat pe cale amiabila,dar degeaba! Sper sa am noroc daca actionez asa.

Momentan lucreaza,cu carte de munca. Are si ceva in proprietate dar in Romania. Eu lucrez in Cipru..si el este aici,lucreaza si el.
Am converstatii in care isi recunoaste datoria,si in care imi spune ca o sa mi-i returneze,si converstatii in care se schimba radical,si spune ca nu o sa mi-i mai returneze pt ca insist..


O sa incerc si la avocat, doar sa ii pot recupera..poate de aceea ma tot amana? Stie ca dupa 3 ani nu mai pot face nimic sa ii recuperez?
As avea niste mesaje in care recunoaste ca l-am imprumutat si in care imi spune ca nu imi da banii, Sunt niste mesaje pe messenger si de pe numarul de telefon. Pot fi luate in considerare o dovada?In rest nu am alta proba.
Buna seara! Am si eu o intrebare,daca ma puteti ajuta. Pe parcursul a unui an jumatate,am imprumutat un prieten cu o suma mare de bani,este vorba despre 2600 euro.A zis ca mi-i da inapoi ,insa nu am vazut nici un ban inapoi.Cum as putea sa ii recuperez,mai ales ca acum ma evita cand ii cer banii sau devine agresiv verbal.M-a si amenintat ca nu o sa imi mai dea nimic inapoi.Va rog sa imi spune-ti ce trebuie sa fac. Atat vreau sa stiu.Sunt disperata.
Răspuns la discuția lucrez in cipru
Va multumesc frumos!
Discuție lucrez in cipru
Buna seara.Lucrez de cativa ani in Cipru,insa nu cunosc bine legile.Eu sunt angajata la pizza hut ca fiind part-time,insa lucrez full-time,si nu am nici concediu platit,sau vre-un alt beneficiu,nici al 13-lea salariu,Este normal acest lucru?de ce sa fiu part-time cand eu lucrez cate 54 ore pe saptamana?si avem 2 zile libere pe luna,care nu sunt platite,insa chiar daca imi iau zilele libere sau nu,sunt obligata sa semnez o hartie precum le-am luat.si nici acele zile nu sunt platite,ei spun ca,daca vrem sa fie platite,ne taie 20 de centi din banii de pe ora.mentionez faptul ca eu iau 3.88 euro pe ora.va multumesc