avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Vreau să împrumut un prieten cu o sumă mare de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Vreau să împrumut un prieten cu o sumă mare de bani, pentru a-și cumpăra o casă. Cum îmi pot recupera banii în caz că nu mi-i restituie?

Vreau sa.i dau sub forma de imprumut prin transfer banca,o suma mare de bani unui prieten pentru asi achizitiona o casa
In cazul in care nu mi.o restituie cum pot obtine banii înapoi?pe cale judecatoreasca,ptin Politie,etc
Mentionez ca nu pot ajunge in tara pt ai acorda acest imprumut prin notar
La ce riscuri ma expun?
In cazul in care nu mi.i restitue,corespondenta dintre noi gen sms..mess..wapp se ia in calcul in fata judecatorului pt a face dovada imprumutului si implicit a nerestituirii?
Ultima modificare: Joi, 15 August 2019
Manuela Rășină, administrator
17 din 17 utilizatori consideră
acest răspuns util
Tocmai sunteti pe cale sa ramaneti si fara prieten si fara bani..
Ca sa fiti sigur ca ii recuperati, va trebui sa incheiati un contract de imprumut cu ipoteca, insa cum acest lucru nu e posibil, nu vad alta cale decat sa cumparati casa pt dvs prin imputernicit si sa i-o vindeti cand are banii.

In ce conditii v-a cerut banii, de unde are sa vi-i dea inapoi, pe ce se bazeaza cand cere atata banet imprumut ?

E plin forumul de intrebari de genul " cum recuperez? " puse de oameni care au dat bani la " prieteni"
Ultima modificare: Joi, 15 August 2019
gi-jane2, moderator
12 din 12 utilizatori consideră
acest răspuns util
Chiar în momentul acesta am
pe rol două acțiuni în răspundere civilă contractuală, ambele spețe fiind afectate de lacuna unui contract de împrumut, imposibilitatea morală de încheiere a contractului izborând din pretinsa relație de prietenie!
NU ÎMPRUMUTAȚI NIMIC FĂRĂ CONTRACT, măcar sub semnătură privată!
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Probabil nu veti mai vedea banii. Singura varianta este sa incheiati un contract la notar, cu drept de ipoteca asupra bunului imobil pe care il va achizitiona prietenul. Banii pe care doriti sa ii imprumutati acopera toata valoarea imobilului sau este doar un avans si restul sumei va fi obtinuta printr-un credit ipotecar? Intreb pentru ca si aici este o discutie.
9 din 9 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceti ceea mai mare greseala posibila fara contract de imprumut si o ipoteca pe imobil aveti sanse infime sa recuperati banii
Suntem sătui de astfel de spete cu bani împrumutați iar la final practic nu poate fi executat silit cel care a împrumutat pt ca nu are nimic pe numele lui.Am avut situații cu frați,rude.amamte asa ca nimeni nu e de incredere.Mai bine-i jucați la cazino decât să i aruncati asa...
Am inteles
Dar cum se face acest contract de imprumut?
La notar?
Si in urma acestui contract de imprumut el e obligat sa.mi reztituie banii?


Company Advising,
Adica,cu alte cuvinte daca ii dau banii prin notar si se pune ipoteca pe imobil,ca si garantie pt banii imprumutati,in cazul in care nu mi.i dă inapoi,devin eu proprietarul imobilui respectiv?
Este vorba despre toti banii necesari cumpararii imobilului
Un utilizator de aici spune ca:"contractul de imprumut cu ipoteca nu e valabil"
Altii ca ar fi valabil
Pana la urma ce sa cred:că e valabil sau nu?


gi-jane2 ,
De ce nu ar fi posibil sa inchei un contract de imprumut?
La ce anume va referiti?
Ultima modificare: Joi, 15 August 2019
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

o prietenă m-a rugat să o împrumut cu o sumă mare de bani (40.000 euro) pentru o perioadă de timp. vreau să o ajut, dar în același timp vreau și să mă protejez. ce acte trebuie să fac? adi_0264 adi_0264 Buna ziua, o prietena m-a rugat sa o împrumut cu o suma mare de bani (40.000 euro) pentru o perioada de timp, Vreau sa o ajut , dar in același timp vreau și ... (vezi toată discuția)
Se poate autentifica un contract de imprumut mai vechi la notar Dan Mihai Dan Mihai Buna dimineata 1.Am si eu o intrebare se poate Autentifica la NOTAR un Contract de Imprumut facut in 2012 in forma holografa !!! 2.Contractul de imprumut ... (vezi toată discuția)
Contract de împrumut paulass55 paulass55 Bună ziua! Pentru vânzarea unui teren, mi s-a propus în prealabil un cotract de împrumut ( cu plata înainte, integrală a terenului). Cât de corectă ... (vezi toată discuția)