avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Activitate dianasarbu

Activitate dianasarbu

Buna ziua,
M-am pensionat din invatamant in octombrie 2020.Vreau sa stiu daca orele lucrate in invatamant peste norma, in perioada 1990 si 2001, vor fi luate in calcul la recalcularea pensiei dupa noua lege a pensiilor? In perioada aceasta in statele de plata nu apareau defalcate procentele din impozit care mergeau spre casele de pensii.
Am fost profesor si am depus la 1 octombrie 2020 dosarul pentru pensionare la limita de varsta.Am constatat ca orele peste norma didactica,ore pe care le-am tinut multi ani,nu apar in adeverintele de la dosar.Se iau sau nu in considerare aceste ore la calcularea pensiei?.Stiu ca pentru aceste ore se incasau bani si pentru pensii si pentru sanatate.Va multumesc!
Sunt coordonatoarea unui proiect multilateral Comenius,adica fondurile pentru desfasurarea acestui proiect sunt de la Comisia Europeana si ne intra intr-un cont special deschis in euro pe numele scolii la o banca comerciala.
Acesta este al 3-lea proiect pe care il derulam, iar contul a ramas la aceeasi banca inca din 2000 cand am inceput participarea la programele Agentiei Socrates,apoi numindu-se ANPCDEFP iar acum Erasmus +.Nu am avut contabil in scoala asa ca d-na director avea drept de semnatura si cu mine,coordonator.Existand dubla semnatura nu au fost nici un fel de probleme legate de gestionarea fondurilor.
De la 1.09.2014 avem un alt director care pe baza acestei numiri a schimbat si are doar el drept de semnatura,nici macar contabilul nu are acest drept.
Coordonatorul are raspunderea intregului proiect, trebuie sa verifice tot timpul soldul,ca sa stie cati bani raman pentru mobilitatile ce se fac in cei doi ani de proiect si pentru care am primit doar 80% din fonduri,restul urmand a fi primit daca ne indeplinim obligatiile din formularul de candidatura.
Cat de legal este ce a facut directorul stiind ca este o regula a dublei semnaturi?
Va rog sa-mi dati un raspuns pentru a-l atentiona si a intra in legalitate?
Am un apartament situat la etajul doi si care are trei pereti in exterior.
Cum se face calculul platii pentru izolarea termica(reabilitarea termica) deoarece vecinii mei care au doar foarte putin perete exterior nu accepta sa plateasca dupa cota indiviza ci doar dupa cat au suprafata exterioara.
.Am citit legea si se pare ca eu as avea dreptate dar as dori un raspuns de la dumneavostra si cu trimiterile la legile si articolele in vigoare.