avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate Sparda777

Activitate Sparda777

Răspuns la discuția Plata cass persoana fara venituri
In nici un caz o persoana FARA VENITURI nu va plati cass.
Asta se numeste INSTIGARE la infractiuni, adica cine nu are venit, sa se duca sa FURE sa comita ilegalitati, ca sa plateasca CASS nu??!!!
Am si eu o intrebare incepand cu anul 2016, cei care nu realizeaza venituri platesc cass din ce???
Răspuns la discuția asociatie de proprietari in culpa
Sparda777 a scris:

Pana si sectoristul stie de disparitia a 40.000 lei noi adica 400 de milioane, dar... au explicat ca le au furat chitantiere si 40.000 ron din masina. Este clar o minciuna
Plus ca acum 2 zile sa convocat adunarea generala, si l-au demis pe actualul administrator. care era o cinstit. L-au adus inpoi pe cel care a furat, au sabotat asociatia de proprietari impreuna cu vecinii, au furat facturiile de la radet si apa nova pentru al aduce pe omul asta sa nu poata calcula penalitatile la restantieri. Ca sa vina inapoi la putere, au reusit sa il puna din nou in functie pe individul acuzat; le ofere facilitati la anumiti restantieri le scade banii de plata, si i baga la altii. Iar omul care a fost presedinte de bloc 1 an jumate tot ei au tupeul sa il acuze ca a furat. Vor sa-i puna in carca ce au furat ei. Suma de 400.000 ron e a disparut, pe motiv ca le-ar fi furat chitantierele din masina si 400.000 ron asa se apara cei incriminati.
sectoristul tace... oare de ce? Au fost in stare sa fure corespondenta de la presedintele care a fost un an de zile, pentru a nu putea calcula penalitatile la restantieri, si apoi sa il acuze ca este vinovat. Am facut plangere, dar ca dovezi nu am decat listele gata falsificate, problema este ca mai mult ca sigur ca dovezile fraudei au disparut, le au ars distrus etc, se mai poate demonstra din listele de plata, gata masluite daca au furat?????? Exista vecini care au vazut cu ochii lor listele reale de plata dar... atentie, nu vor sa se bage tin tot cu hotii. Ce as putea face in aceasta situatie; exista vreo modalitate prin listele gata masluite pe care le am, sa demonstrez neregulile???? Blocul nu are apa calda din 2007, am fost plecata din tara si eram trecuta pe lista cu doua persoane desi am facut cerere de scoatere pe o perioada nedeterminata, m-am intors mai devreme si... ce sa vad eram trecuta cu 2 persoane la plata. Am copii dupa pasaport de la granita cu stampila si data, plus bilet de autocar cu data. Se poate demonstra din listele false relitatea am penalizari la asa zisa datorie de 3000 si ceva ron, de 150 pe o luna!!! Plus ca fostul administrator nu este de gasit nicaeri a disparut acum, un an jumate, decand a aparut noul presedinte, acum numai este presedinte ca au venit hotii inapoi.
Vecinii stiu ca au furat dar tac din gura. Au vrut cu orice pret sa sa i aiba inapoi la conducere, mai ales unii restantieri carora li-se vor scade sume de zeci de milioane restanta, acesti restantieri nu au nici actele pe casa in regula. Si presedintele incriminat i protejeaza, mai ales anumiti chiariasi care nu au platit nimic la intretinere, si au fugit. Ca propritarul care inchiria un interlop, le dadea spaga si ei mergeau asa.


Am castigat aproape 2 expertize contabile; cu acesti nemernici, concluzia expertului, este : Operatiunea economica este necredibila! Este greu de crezut ca o firma care se ocupa cu vanzarea de obiecte de imbracaminte, fulare, caciuli, etc A reparat tubulatura din ghena de gunoi; sau o un dealer auto a reparat liftul, si nu exista factura ISCIR !
Am o vecina in bloc, defapt sunt mai multi care obisnuiesc furtul de corespondenta ce as putea sa fac, individa care fura de multe ori, cam de pe la toti vecinii, isi stocheaza in casa zeci si sute de scrisori, din dorinta de a afla adresa, nume, etc A lucrat ca gardian la penitenciar, si se crede un fel de "Jandarmul Blocului." Daca ma duc la sectia de Politie, in cel mai bun caz va primi o avertizare, sau o amenda, plus ca este si procesomana. Ce as putea face in cazul ei, am de asteptat documente importante. Cineva mi-a recomandat sa primesc corespondenta doar prin mandat postal. Chiar asa am ajuns? O nebuna terorizeaza un bloc intreg!!!X-(X-(X-( Ce solutie as putea gasi inafara instantei, deoarece nu am fondurile necesare si nici timp de pierdut prin tribunale pt o nebunaX-(X-(X-(
Răspuns la discuția Am o problema cu un escroc
Nu am alta solutie decat sa-i actionez in judecata, dosar penal la parchet! Asta in momentul cand primesc documentul de poprire de la executor, ma voi prezenta la parchet
In iarna 2014, un agent provident care tot venea la noi pe palier la vecini, a intrat in vorba cu maicamea s-au imprietenit, si la cateva luni, a venit impreuna cu sotul ei pe care mama il cunostea din tinerete, deoarece au lucrat impreuna. In concluzie oamenii au venit cu rugamintea ca mama sa-i gireze un imprumut c.a.r pensionari, de 4000ron, asta se intampla la inceputul lui decembrie, prin aprilie am primit o notificare, ca apoi cautand pe internet mama era data in judecata ca girant, de executor judecatoresc, nenorocitii nu au platit rata la c.a.r, mai sunt inca 2 giranti, ce se va intampla in continuare, i-se va pune poprire pe pensia mamei, sau mai rau de atat.?
Vreau sa stiu unde sa ma indrept, am si eu datoriile mele, nu le pot sustine si pe ale altora.
Din cate am gasit pe internet, oamenii sunt debitori, la o gramada de persoane cu sume de te doare capul 250.000€ si el si ea, au procese peste procese, pentru datorii neonorate. Unde ma pot adresa, sa fie trasi la raspundere, dar nu proces, pt ca din ce am desoperit pe internet, casa au lasat-o ginerelui deci nu au ce executa silit, au zeci de procese cu executare silita, si nu au ce sa le ia.
Am descoperit prea tarziu, aceste informatii :((( a mai fost si cadru militar, ce as putea sa le fac, sa recuperez paguba, si sa nu mai poata nenoroci si alti oameni de buna credinta.-
La cate procese au ca debitori la persoane fizice, pe care nu le-au achitat cu rea vointa, chiar politia economica nu e capabila sa-i aresteze pt inselaciune???
Eu niciodata nu imi folosesc datele personale pe internet, deoarece sau intamplat multe falsficari de documente prin intermediul retelelor gen facebook. Sper sa nu fiu nevoita sa platesc pt salariul pe care nu l-am incasat. Care din cate am inteles un contabil cu minima experienta poate avea si 700 ? pe luna.
Persoanele respective au venit cu reclamatii, ca eu i-am lasat fara cartiile de munca. Ma gandesc sa nu fie o gluma proasta, o sa ma duc personal la ITM bucuresti sa verific, daca este conform cu realitatea. Si daca este asa, ma voi adresa Politiei

Persoanele respective sunt pagubitii, ca acel patron de firme, mai multe la numar erau in agenda celor 2 si ei la randul lor au zis citez " Nu mai speram sa recuperam banii de la patronul tepar, ne-am luat gandul de mult, noi vrem cartiile de munca, deoarece socrul meu nu se poate pensiona"
Din ce am gasit cu ajutorul Goaghel, se pare ca patronul, care detine firma, firmele sunt firme fantoma. Se folosesc de datele mele pt a excroca. or fii incasat si salariu de contabil in numele meu.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
Pe data de 9 anul curent, m-am trezit la usa cu doi indivizi necunoscuti, care m-au acuzat, cum ca: As fii lucrat ca si contabila, la o firma si am avut imputernicire sa ridic cartiile de munca de la ITM, desi eu sunt casnica nu lucrez, nu am nici-o legatura cu contabilitatea.

Ce ma socat, era ca: Aveau toate datele mele personale, adresa unde domiciliez, mai putin CNP si seria de Carte de Identitate care nu coincid cu realitatea, de unde ar putea cineva sa imi ia datele personale si sa le foloseasca fara stirea mea??? Cei care au reclamat, ca le-am luat eu cartiile de munca, si la socrul unuia dintre ei, nu se poate pensiona din "cauza mea" Le-am sugerat sa mearga la politie, si mi-au raspuns ca se 'incurca lucrurile'
Firma de care mi-au vorbit, defapt e vorba de mai multe firme, este in insolventa, nu li-sau platit salariile, patronul este de negasit, am inteles ca este firma fantoma. Sunt o fire destul de retrasa care are un grup de prieteni mai mic, decat altii, de unde pana unde am ajuns si contabil si am luat si cartiile de munca ale oameniilor.
Răspuns la discuția Recalculare pensie
Sunt in aceasi situatie, mama mea sa pensionat pe caz de boala in 2001 grad de invaliditate 2, si a iesit la pensie la limita de varsta in mai 2012
Se incadreaza in majorarea pensiei 2014????
Este valabil pt cei care s-au pensionat inainte de 2011 sau? Dupa 2011?
Mama mea a facut un credit de nevoi personale,pe 5 ani a imprumutat 5000ron, in total plata cu dobanda bancii suma se ridica la 7000 ron.
Noi suntem coproprietari pe casa, daca doamne fereste mama decedeaza in acesti 5 ani, ce se intampla cu creditul, banca il va cere de la mine? Desi eu nu am beneficiat de el, sau se va stinge odata cu decesul celui imprumutat?
Sa imi fac asigurare de viata? Sau sa accept casa ca titular, sa renunte mama la partea de coproprietate, si sa accept sucessiunea pe baza de inventar?