Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatie de proprietari in culpa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatie de proprietari in culpa

Cum fac un dosar penal impotriva asociatiei de proprietari ? La primarie am facut reclamatii si sesizari si nu sa miscat nimic, fosta asociatie a prejudiciat blocul cu zeci de mii lei ron, si acum dupa un an jumate decand au fost demisi; vor sa preia din nou carma blocului, mintind locatarii ca dau drumul la caldura, strang semnaturi, de la vecini. Au furat de nu au mai putut si ne rad in fata, ca nu avem ce sa le facem, pentru ca nu sa facut expertiza contabila. Avem caldura oprita din vina restantieriilor, dar si din vina foste asociatii care a furat de nu a mai putut, deci cum formulez o plangere penala, la serviciul de investigare a fraudelor? O sa ajungem in strada de la o restanta de 900 ron am ajuns la 3000, 2000 ron find bagati abuziv
Pentru a depune o plangere penala la politia economica trebuie sa aveti dovezile delapidarii. Daca nu, strangeti-va vecinii si puneti mana de la mana si angajati experti contabili care sa va scrie negru pe alb faptul ca exista dovezi de delapidare,iar cu acea hartie in care este scrisa concluzia expertilor puteti sa va adresati organelor competente de investigare a fraudelor
CRINA1, utilizator
Sparda777 a scris:

Cum fac un dosar penal impotriva asociatiei de proprietari ?
fosta asociatie a prejudiciat blocul cu zeci de mii lei ron,
Au furat de nu au mai putut si ne rad in fata, ca nu avem ce sa le facem, pentru ca nu sa facut expertiza contabila.

Referitor la fosta asociatie,actualmente exista alta a sociatie?
Sunt acuzatii grave care in lipsa unui probatoriu doveditor,este hazardat a fi avansate
Expertiza financiar contabila aveti posibilitatea si dvs daca sunteti proprietar in imobil sa solicitati inclusiv direct la CECCAR
Numai in baza unei expertize contabile se poate concluziona asupra incalcarii normelor in vigoare,eventual existenta de prejudiciu si persoanele responsabile
In temeiul decizei RIL promovat de procurorul general al parchetului ICCJ,administratorul de imobil este functionar iar faptele sale pot fi incadrate -daca exista probe si indicii temeinice sub incidenta penala
La fel si presedintele si membri comitetului executiv din cadrul asociatiei de proprietari raspund pentru actele/actiunile/nonactiunile si eventual prejudiciile probate in sarcina acestora

exista listele de intretinere cu dovada furtului!
Daca apreciati ca proba invocata este temeinica si legala aveti dreptul prevazut si garantat de Legea Fundamentala respectiv dreptul neingradit justitie
Conform norme in domeniu,orice acuza trebuie responsabil si in conditiile legii,astfel incat petentul ,ulterior actiunii/plangerii sa nu suporte eventuale consecinte ale faptelor sale
Este foarte adevarat ca in cadrul multor asociatii de proprietari se desfasoara activitati mai mult sau mai putin legale,sunt cazuri cand exista si prejudiciu material,dar este necesar probarea temeinica a fiecarui element constitutiv al infractiunii pe care o suspectati, dovedirea prejudiciului ,eventual individualizarea persoanelor vinovate
Daca in ce priveste pe administratorul de imobil acesta este cf. legii asimilat categoriei "functionar:",presedintele asociatiei de proprietari se inscrie in aceeasi categorie, avand calitate de functionar?