avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate florentza

Activitate florentza

Buna ziua,

Va supun atentiei urmatoarea speta: la intampinarea depusa de CNADNR ca urmare a unei plangeri impotriva unui proces-verbal de constatare a contraventiei, institutia sus-mentionata a depus un buletin de verificare metrologica .
Ideea este ca nu-mi dau seama din el daca se refera si la cantarul care ma intereseaza pe mine, pt ca nu este mentionat nicaieri codul instalatiei sau alt reper. Se mentioneaza doar ca au fost verificate mijloacele apartinand SDN Bucuresti-Sud. Atat. Oare SDN Bucuresti-Sud are un singura cantar? Cum pot afla? Multumesc!
Da, scuze, si imposibilitatea inregistrarii in scop de TVA este pusa tot pe seama completarii "eronate" a anexei 1, tot pe seama inexistentei acelor bife......ca acestea sunt stresul meu......
Din cate am citit si inteles, pentru inregistrarea in scop de TVA trebuie facut un dosarel la anaf etc etc - si completata acea declaratie 010.
Autoritatile la care ma refer eu sunt : ITM, AJOFM, Casa de asig de sanatate, casa de pensii etc...

Prin acea declaratie 010 - pe care o depune la ANAF nu completeaza practic ceea ce eu nu am completat in anexa 1?
Insa ce efecte are lipsa bifelor asupra inregistrarii in scop de TVA?
Si nu trebuie mers nicaieri pentru evidenta/autorizare? Totul se rezolva prin D112?
Va multumesc pentru promptitudine si as aprecia daca ma lamuriti in privinta mersului pe la autoritati......:love1:

Insist pentru ca admin. imi reproseaza lipsa acestor bife, si faptul ca va trebui sa se deplaseze personal la toate autoritatile pentru autorizari speciale, tocmai pt aceasta "omisiune"; este in joc jobul meu......si nu am gasit niciun text de lege care sa ma sustina......sau inca nu stiu unde sa caut.....:">
Buna ziua,

Va solicit sprijinul in urmatoarea speta: am infiintat un srl, iar la anexa 1 nu s-a bifat decat impozitul pe profit. Ce pasi/drumuri/proceduri presupune "nebifarea" contributiilor si a impozitului pe venitul din salarii?

Care sunt etapele urmatoare?
Trebuie mers la fiecare institutie pentru autorizare?

Daca se bifau aceste contributii, scapam de autorizare la fiecare institutie?
Multumesc anticipat!
Intrebare pt katolika: este posibil ca in cazierul fiscal solicitat de viitorul administrator sa nu apara nimic, iar in cazierul fiscal solicitat de registrul direct sa apara cu fapte inscrise in cazier? multumesc
Răspuns la discuția schimbare actionar
Depinde care este procedura vanzarii-cumpararii de actiuni in statutul societatii respective (drept de preemptiune etc.); daca spuneti actionar - se intelege ca e societate pe actiuni;
Practica afisarii pozelor " hotilor " surprinsi in flagrant, dar si dupa casele de marcat am intalnit-o intr-un mare lant de magazine din Romania. Insa pozele erau afisate in camera "hotilor", si nu spre "delectarea" publicului consumator....
Răspuns la discuția practica judiciara
o_oana_a a scris:

Ca si avocat stagiar, fara un indrumator doresti sa inveti meserie pe cont propriu. Ce trebuie facut in acest sens? Poate veti spune ca treb studiat f mult, dar de unde se incepe si cu ce se incepe? E vb de etapele prin care se trece a deveni un profesionist, care ar fi acestea si ce presupun ele.


Oficial ai nevoie de indrumator-coordonator de stagiu, cu care sa inchei un contract de colaborare, contract pe care-l vei inregistra la Baroul in care ai fost admisa.
Neoficial - cam depinzi de indrumator. Pe cont propriu esti oricum - un punct de plecare sunt oficiile si clientii pe care ii gasesti. Si mult noroc !
Daca as sti secretul de a gasi clienti - probabil acum as fi un om bogat. Dar nu sunt.X-(
Buna ziua,

In cazul unui PFA suspendat, care primeste instiintare de la Finante ca are de plata o suma = impozitul pentru venitul realizat anul trecut (cand era activa),pana cand se poate plati?
Pe instiintarea respectiva scrie ca suma respectiva se plateste in 60 de zile de la comunicare.
Dar daca nu este posibila plata intr-un termen ata de scurt, care sunt consecintele?
Cand se poate pune poprire pe conturi?
Multumesc pentru informatii. Revin la intrebarea initiala: daca este posibila cesiunea, cum se face? Inteleg ca AGA va fi prezidata de administratorul judiciar.
1.Inseamna ca acesta trebuie sa semneze hotararea de cesiune, contractul de cesiune si atat?
2.Se poate opune cesiunii? In cazul acesta ce se mai poate face?
3. Este necesara confirmarea judecatorului sindic?