avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 176 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Referitor la anexa 1- constituire SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Referitor la anexa 1- constituire SRL

Buna ziua,

Va solicit sprijinul in urmatoarea speta: am infiintat un srl, iar la anexa 1 nu s-a bifat decat impozitul pe profit. Ce pasi/drumuri/proceduri presupune "nebifarea" contributiilor si a impozitului pe venitul din salarii?

Care sunt etapele urmatoare?
Trebuie mers la fiecare institutie pentru autorizare?

Daca se bifau aceste contributii, scapam de autorizare la fiecare institutie?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: florentza , utilizator 18:41, 27 Octombrie 2011
Nu trebuie sa mergeti nicaieri.
E chiar mai bine asa deoarece daca ati fi bifat contributiile salariale,chiar daca nu aveti angajati ar fi trebuit sa depuneti D 112.
Trebuie sa aveti doar grja ca atunci cand veti decide sa aveti salariati in termen de 30 zile de la data angajarii trebuie sa depuneti D 010 in care veti bifa contributiiloe salariale si veti depune D 112.
~ Conținut șters la cerere ~
Insa ce efecte are lipsa bifelor asupra inregistrarii in scop de TVA?
Si nu trebuie mers nicaieri pentru evidenta/autorizare? Totul se rezolva prin D112?
Va multumesc pentru promptitudine si as aprecia daca ma lamuriti in privinta mersului pe la autoritati......:love1:

Insist pentru ca admin. imi reproseaza lipsa acestor bife, si faptul ca va trebui sa se deplaseze personal la toate autoritatile pentru autorizari speciale, tocmai pt aceasta "omisiune"; este in joc jobul meu......si nu am gasit niciun text de lege care sa ma sustina......sau inca nu stiu unde sa caut.....:">
Ultima modificare: Joi, 27 Octombrie 2011
florentza, utilizator
In postarea initiala nu ati intrebat si de tva.
Pentru inregistrarea in scopuri de tva prin optiune dupa infiintarea firmei trebuie sa urmati procedura legala.
Mai multe detalii gasiti aici.
www.avocatnet.ro/content/art...

@bodealex-utilizatorul a mentionat ca a infiintat firma,iar link-ul trimite la o pagina inexistenta.

E ceva ce eu nu inteleg-despre ce autoritati este vorba?
Ultima modificare: Joi, 27 Octombrie 2011
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Da, scuze, si imposibilitatea inregistrarii in scop de TVA este pusa tot pe seama completarii "eronate" a anexei 1, tot pe seama inexistentei acelor bife......ca acestea sunt stresul meu......
Din cate am citit si inteles, pentru inregistrarea in scop de TVA trebuie facut un dosarel la anaf etc etc - si completata acea declaratie 010.
Autoritatile la care ma refer eu sunt : ITM, AJOFM, Casa de asig de sanatate, casa de pensii etc...

Prin acea declaratie 010 - pe care o depune la ANAF nu completeaza practic ceea ce eu nu am completat in anexa 1?
Ultima modificare: Joi, 27 Octombrie 2011
florentza, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie 010 firma nou infiintata Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua, Firma infiintata in februarie 2012, va avea salariati incepand cu 01 aprilie 2012. In decl. 010 initiala, in termen de 30 zile de la infiintare ... (vezi toată discuția)
Declaratie 010 la infiintare maka67 maka67 Buna ziua, La declaratia 010 care se intocmeste si se depune la finante in maxim 30 zile de la infiintare(Declaratia de inregistrare-1), ce vectori fiscali ... (vezi toată discuția)
Onrc anaf neconcordanta infiintare Contabiljunior Contabiljunior Subiect: Declarare la infiintare SRL la ONRC a contributiilor salariale - neconcordanta cu 010 ANAF Buna ziua, La infiintare SRL la ONRC am bifat: - ... (vezi toată discuția)