avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters261311

Activitate ContSters261311

Răspuns la discuția calcul concediu sarcina si lauzie
Buna ziua,
O intrebare: luna decembrie cate zile lucratoare are?
(1 si 26 intra la socoteala sau nu?)
Buna ziua,
Stiam ca s-a dat o lege cf careia persoanele care beneficiaza de indemnizatie de crestere a copilului pot sa realizeze venituri in limita a 1500 lei pe an.
Este corecta informatia?
Trebuie sa duc niste acte la primarie care sa ateste aceste venituri sau se centralizeaza cumva datele?
Daca eu voi beneficia de ICC din martie pana in octombrie, acest plafon se reduce proportional?
Va multumesc!
Buna ziua,
Revin pentru o confirmare: pe langa salariul de baza mai primesc diverse bonusuri + tichete de masa pentru care platesc taxele, insa nu cred ca s-a tinut cont de ele la calculul salariului pe perioada concediului.
Iata datele:
Salariul de baza brut: 3640 lei
Salariul brut:
Luna zile Salariu
2014 lucratoare brut
May 20 4,446
Jun 20 4,402
Jul 23 4,499
Aug 20 4,509
Sep 22 4,493
Oct 23 4,502
Iar pe luna Noiembrie am primit 3295 lei. Eu calculasem 3566 lei.
M-ar ajuta mult o verificare din partea Dvs.
Va multumesc!
Buna ziua,
V-as ruga sa ma ajutati in urmatoarea situatie:
Sot si sotie, pensionari, casatoriti de 34 de ani.
Domiciliu din buletin sotie - Bucuresti, sector 6; sot - Buftea, jud. Ilfov.
Sotia a decedat saptamana trecuta.
Imi puteti spune, va rog:
1. Ajutorul de deces il solicita la Casa de Pensii Judeteana (a mun. Bucuresti) sau la sector 6?
2. Sotul are dreptul la acel ajutor pentru sotul supravietuitor? Daca da, acesta unde se solicita?
Va multumesc!
Va multumesc mult!
Buna ziua,
Imi pueti spune, va rog, daca pentru a putea zbura cu copiii de 1 si respective 3 ani de la Bucuresti la Timisoara trebuie sa le fac pasaport? Ii insotim amandoi (sotul meu - tatal, si cu mine), si avem certificatele de nastere.
Va multumesc!
sta 11 luni in CCC cu indemnizatie, apoi CO aprox. o luna, apoi intra in CCC fara plata pana face copilul 1 an si 8 luni, apoi se intoarce inapoi la serviciu. Atunci mai beneficiaza de stimulent pana face copilul 2 ani, sau pentru ca si-a interupt activitatea, a pierdut acest drept?
Va multumesc mult!
Mai am o intrebare: daca se intoarce la serviciu in iunie 2016 (copilul va avea 1 an si 8 luni), va primi din nou stimulent?
Va multumesc mult pentru ajutor!
BUna ziua,
As vrea sa va intreb daca din punct de vedere legal este posibila urmatoarea desfasurare:
O viitoare mama are 20 de zile de concediu de odihna pe 2014.
La 1 Nov 2014 mama intra in prenatal, si undeva la mijlocul lui Nov 2014 se naste copilul.
Mama termina cele 126 de zile de CMat, apoi intra in CIC variant de un an.
// deci deja se mai strang cateva zile de CO si pe 2015.
In Oct 2015 mama se intoarce la serviciu, dar vrea sa intre in CO folosind zilele accumulate din 2014 si 2015. // E posibil?
Dupa terminarea zilelor de concediu allege sa se reintoarca in CIC fara plata pana la face copilul 2 ani. // deci CIM suspendat, apoi CIM reluat, apoi CIM suspendat din nou.
Pentru ce perioada va primi mama stimulent? Octombrie 2015-data suspendarii CIM sau de la data de la care face copilul 1 an pana la data suspendarii CIM?
Va multumesc pentru ajutor!
Va multumesc mult pentru raspuns!

Cred ca nu mi-e clar urmatorul lucru: se considera veniturile virate in contul meu in lunile aprilie sept (adica practice salariul pe martie-august), sau veniturile brute cuvenite pe aprilie septembrie, indifferent de luna in care au fost platite?

5. Firma va suporta diferenta de 15% (de la 85% la 100% din venitul brut) pt primele 42 de zile. Dar raspunsul Dvs a fost foarte clar, am inteles aici.

Va multumesc pentru ajutor!
O zi frumoasa!