Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bilet de avion Bucuresti - Timisoara pt minor
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bilet de avion Bucuresti - Timisoara pt minor

Buna ziua,
Imi pueti spune, va rog, daca pentru a putea zbura cu copiii de 1 si respective 3 ani de la Bucuresti la Timisoara trebuie sa le fac pasaport? Ii insotim amandoi (sotul meu - tatal, si cu mine), si avem certificatele de nastere.
Va multumesc!
De pasaport aveti nevoie doar daca plecati in afara tarii. In interior nu aveti nevoie de niciun document, act etc. pentru a calatori cu copiii oriunde doriti si nici nu e obligatoriu ca ambii parinti sa insotiti copiii.
De regula nu va cere certificatul de nastere pentru minori, dar eu zic ca e mai intelept sa le aveti la dvs., la fel actele dvs. de identitate si bineinteles biletele.
Va multumesc mult!