avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Activitate marian20

Activitate marian20

Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
iuli_c a scris:

infr de vatamare a nou-nascutului sav de mama

a.nu permite retinerea participatiei sub forma instigarii
b.permite retinerea participatiei sub forma complicitatii anterioare
c.se poate savarsi in coautorat de catre mama surogat si mama biologica a copilului


b
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
iuli_c a scris:

in cazul infr de incaierare

a.nu se pedepseste cel care a incercat sa-i desparta pe participanti
b.pedeapsa se aplica intre aceleasi limite,dc s-a cauzat o vatamare corporala si nu se cunoaste care dintre participanti a produs urmarile
c.infr de omor nu se poate retine in concurs


a si b ,
c- incorect- concurs ,exeptie. atunci cand nu se cunoaste autorii
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
iuli_c a scris:




barem a

pt c -196al 2 trimite la 194 al 1 (aci e lit E-punerea in primejdie a vietii....) deci nu tr rezultate.....

corect , dar in cazul in care persoana loveste persoana (alin 1 art 193) in desfasurarea activitatii , fara leziuni si fara a-i afecta sanatatea , insa pune in primejdie viata? grila este facuta pe cod . iar eu ramasesem la imaginat spete,
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
c- fapta de vatamare nu exista daca nu se produc sau leziuni traumatice sau afectarea sanatatii
infr de vatamare corporala din culpa

a.nu se poate retine atunci cand este sav de o pers aflata in desfasurarea unei activitati ce constituie prin ea insasi infractiune,iar victima nu a avut nevoie de zile de ingrijiri medicale si sanatatea nu i-a fost afectata
b.se poate retine in orice situatie ,dc victima a avut nevoie de 20 de zile de ingrijiri medicale
c.nu se poate retine dc viata victimei a fost pusa in primejdie ,dar nu a avut nevoie de ingrijiri medicale si sanatatea nu i-a fost afectata
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!

iuli_c a scris:

infractiunile de lovire si vatamare corporala

a.nu au intotdeauna acelasi obiect material
b.nu pot fi retinute in concurs ideal ,chiar dc victimele sunt diferite
c.se pot retine in concurs real ,chiar dc este vorba de aceeasi victima


seara buna! c si eu
c si la grila -infractiunea de lovire....
Am platit Contributia la sanatate in mai, din iulie am devenit PFA, cum inregistrez plata contributiei in contabilitate? scriu plata totala ce trebuia facuta pe anul in curs sau esalonata asa cum este trecuta pe desfasuratorul primit de la FISC? In conditiile in care eu am platit 600 de lei , plata contributiei pe anul asta sunt sa zicem de 300 de lei pe veniturile estimate, plata contributiei pentru anul viitor va fi oprita din suma platita? daca da, cum trec asta in contabilitate anul viitor? cu chitanta de anul asta? Multumesc!
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
nu . eu ma retrag . noapte buna
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
catalin1980 a scris:n
nmarian20 a scris:n
nres perit debitori , fiind translative de proprietate- art 1274n
nnMarian pai si in privinta bunurilor de gen cum e?ptr ca am hotarat ca nu se pune problema imposibilitatii fortuite de executare, implicit a riscului.Aici mai putem vorbi de principiul res perit debitori?n



problema riscului se pune. nu se poate invoca imposibilitatea fortuita de executare ca drept cauza de incetare a contractului, deci implicit a obligatiei de predare
riscul , chiar daca bunurile ce ii reveneau creditorului sunt distruse fortuit (de ex. distrugerea unui depozit de cereale , in care se afla si cantitatea promisa creditorului), nepredate inca, este suportat de debitorul obligatiei de predare, ce este obligat sa achizitioneze alte bunuri de acelasi gen. scuze, raspunsul de mai sus era pentru analiza art 1274
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
eu zic ca textul zice ca debitorul obligatiei de predare suporta riscul atat pentru contractele translative de proprietate in care s-a realizat transferul dr de proprietate, cat si pentru cele in care nu s-a realizat transferul dr de proprietate, asa cum avem cazul drepturilor reale , de la inscrierea in carte
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
res perit debitori , fiind translative de proprietate- art 1274