avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate EDWARD85

Activitate EDWARD85

Multumesc pentru raspuns dar intrebarea mea era alta... Formalitatile e posibil sa dureze si 2 luni... Mi s-a spus de la politie.. Problema e ca pe 18 iunie imi expira permisul moldovenesc depus... Daca in timpul formalitatilor acesta expira mi se mai elibereaza cel romanesc ? Mentionez ca acum circul cu dovada..
Buna seara !

As dori va rog frumos o informatie... In data de 9-05-2013 am depus dosarul complet pentru preschimbare permis de conducere obtinut in Republica Moldova in cel romanesc. Mentionez ca permisul obtinut in Republica Moldova expira pe 18-06-2013... Am inteles ca procedura este destul de complexa in sensul ca actele se duc la ambasada, de la ambasada la ministerul afacerilor externe apoi in Moldova... Eu va intreb daca din cauza complexitatii procedurii este vreun pericol sa nu ajunga actele acolo in timp util si sa-mi expire permisul moldovenesc si sa nu-l mai pot preschimba !? Sau cat dureaza mai exact aceasta procedura.... Mentionez ca sunt din Buzau.. Va multumesc anticipat !
Buna seara ! As dori va rog frumos o informatie... Diploma de licenta cum ca o persoana a terminat facultatea de drept in Republica Moldova este recunoscuta in Romania ? Adica in alta ordine de idei poate acea persoana sa profeseze ca avocat in Romania ?
Il pot schimba cu unul romanesc chiar daca are valabilitate mica adica aproape 2 luni ? Mentionez ca dupa 2 luni imi expira permisul de sedere in Republica Moldova si deci si permisul de conducere ca are aceeasi data de expirare trecuta pe el ca permisul de sedere.. Astept raspuns.. Stima !
Buna ziua ! As dori va rog frumos o informatie... Eu am permis de sedere in Republica Moldova valabil pana pe 18/06/2013 pentru studii. De cateva zile am dat examen pentru permis de conducere moldovenesc. Mentionez ca sunt cetatean roman. Am luat examenul insa pe permisul de conducere scrie ca e valabil tot pana pe data 18/06/2013 exact atunci cand imi expira permisul de sedere in R.M.. Intrebarea mea este daca il pot schimba in Romania cu permis romanesc daca depun dosarul imediat dupa sarbatori deoarece eu termin studiile in Republica Moldova si nu voi mai avea permis de sedere. Astept un raspuns si va multumesc anticipat ! Stima !
Răspuns la discuția SOMAJ DUPA MASTERAT
VA MULTUMESC FRUMOS PENTRU RASPUNS. O ZI BUNA !
BUNA! DACA AM LUCRAT PE TIMPUL FACULTATII APOI NU AM MAI LUCRAT SI M-AM INSCRIS LA UN MASTER PE CARE L-AM FINALIZAT PE 10 IULIE MAI POT BENEFICIA DE AJUTOR DE SOMAJ SI DACA DA CAT ESTE ? VA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU AMABILITATE !