avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 124 soluții astăzi
Forum Activitate mihaiv2

Activitate mihaiv2

Buna ziua,

O firma din Anglia, firma A, cumpara bunuri din Romania (etichete, print etc) de la firma B. Bunurile sunt cu scopul prelucrarii de o alta firma din Romania, firma C, care ia etichetele si materialele de print si le pune pe produsele pe care ea le produce, urman sa le vand firmai A.

Intrebarea este: la factura emisa de firma B, pentru firma A, apare TVA sau nu?
Intr-un final, produsele vor parasi tara, dar ca parte din alte produse (sticlele pe care se lipesc etichetele).

Firmele B si C nu au nici o legatura intre ele, astfel C nu poate cumpara direct de la B.


Va multumesc!

Va multumesc foarte mult pentru raspuns.

Intradevar sunt persoana impotriva careia s-a dat decizia.

La o cautare mai amanuntita, am gasit un document din partea "SECRETARIAT DU COMITE DES MINISTRES " Communication from Romania concerning the Brumarescu group of cases against Romania.

Mai jos cateva detalii concrete din documentul gasit:

II. Paiements des satisfactions équitables et mesures individuelles
a) Détails des satisfactions équitables
Satisfaction équitable : 00 EUR (pour dommage matériel) ou confirmation du titre de
propriété des requérants et de leur possession des terrains litigieux ; 00 EUR (pour dommage moral)
Date de paiement paiement de la somme octroyée au titre de dommage moral
paiement de la somme de 00 RON, soit 00 EUR, au titre des intérêts de retard


b) Mesures individuelles
Dans l’affaire <reclamant> et autres, la validité du titre de propriété des requérants et de leur mise en possession des terrains litigieux a été confirmée.


Din formularea de mai sus, inteleg ca statul a despagubit cu o suma reclamantul dar nu inteleg daca aceasta suma se refera la intreaga dauna sau doar la daunele morale.

Este posibil ca statul sa plateasca doar daunele morale iar reclamantul sa ceara in cotinuare repunerea in propiretate?
Daca da, cum pot afla daca a fost deschis cazul impotriva mea pentru repunerea terenului in propiretatea sau impotriva statului, pentru plata daunelor materiale?

Este un termen limita de timp in care reclamantul poate actiona pe baza deciziei CEDO?


Va multumesc foarte mult pentru informatii !
Buna ziua,

In anul 2012 CEDO a dat o decizie ce a constatat că au fost încălcate dispoziţiile articolului 6, alineat 1 (Dreptul la un proces echitabil) şi articolul 1, din protocolul numărul 1 (Protecţia proprietăţii)

Decizia CEDO specifica posibilitatea punerii in proprietate a terenului in cauza, in favoarea reclamantilor, altfel, dupa un termen de 3 luni prevedea despagubirea acestora de catre statul roman.

Din ce moment se aplica acest termen de 3 luni deoarece dupa 2 ani reclamantii inca nu au solicitat repunerea in proprietate a terenului.

Cum se poate afla daca au optat pentru despagubire de catre statul roman?

Va multumesc !
Buna ziua,

Am o situatie cel putin interesanta, astfel ca voi fi chiar placut impresionat sa gasim impreuna o solutie.

Situatia este urmatoarea:
Firma X cumpara un produs de la o firma din Romania, in lei, echivalentul a 10 lire sterline +TVA 2,4 lire.
Firma X detine un website in Anglia, unde doreste sa vanda produsul spre clientul final presoana fizica, la un pret final de 20 lire.
Fiind un produs considerat "de baza" in Anglia, acesta este scutit de TVA (in Anglia 20%)

Intrebari:
1. Este posibil sa recuperez TVA-ul platit firmei de la care am facut achizitia in ROMANIA? (echivalentul a celor 2,4 lire)
2. Cum formez pretul de vanzare in Anglia? Pun TVA-ul si pentru adaos pentru a forma Pret+TVA=20 lire?
3. Daca pun TVA si la diferenta de pret, atunci acea diferenta de TVA trebuie declarata si platita in ROMANIA?

Alte detalii:
- Produsul este dus de catre un transportator intr-un depozit in Anglia de unde este vandut (la bucata) prin site si livrat de catre un curier local.
- Limita pentru inscriere obligatorie pentru declararea TVA in Anglia este de 75000 Lire.
- Deoarece procesul de inscriere TVA este unul foarte lung, as dori sa incep fara a fi inscris acolo, urmand sa fac asta pe parcurs, in timp ce deja incep sa vand primele produse.
- Firma X este platitoare de TVA in RO si inscrisa in registrul operatorilor intracomunitari.

Am cautat deja multe forumuri, am citit tot site-ul HMRC legat de TVA pt vanzatori la distanta si inca nu am ajuns la o concluzie clara.

Va multumesc foarte mult.

Buna ziua,

Tocmai am primit o notificare in baza unui proces mai vechi, ce a fost castigat de mine la curtea suprema de casatie si justitie si, pe care reclamantii l-au dus mai departe in procesul "x" contra Romaniei la CEDO, prin care li s-a dat lor castig de cauza.

Procesul este in legatura cu un teren, asupra caruia curtea locala s-a pronuntat in favoarea noastra, curtea regionala s-a pronuntat in favoarea reclamantului (unul dintre judecatori era ruda de gredu 2 cu reclamantul) iar curtea suprema s-a pronuntat in favoarea noastra.

In cadrul deciziei CEDO, s-a stabilit ca decizia curtii supreme ar trebui anulata si respectata decizila pe plan zonal, castigata de reclamanti.

Consider ca la CEDO nu s-au avut in considerare toate detaliile cazului, de aceea au castigat.

La "Daune", decizia specifica:
"In speta, curtea considera ca prin confirmarea titlului de proprietate al reclamantilor si prin punerea lor in posesie, reclamantii ar fi repusi intr-o situatie pe cat posibil echivalenta celei in care s-ar fi gasit daca nu ar fi fost incalcate prevederile erticolelor 6 & 1 din Conventie si 1 din Protocolul nr. 1 din Conventie"

Intrebarile mele sunt:

1. Daca reclamantii sunt impotriva Statului, de ce se recomanda sa fie repusi in posesia terenurilor? asta ne-ar afecta pe noi in mod direct, nu pe stat.

2. Acestia au trimis o notificare la primaria locala prin care cere repunerea in posesie a terenurilor respective in termen de 3 luni, conform deciziei CEDO. Ce masuri pot lua impotriva acestui fapt?

Va multumesc respectuos,
Mihai