avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Activitate luizatr

Activitate luizatr

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Concubinul traia in 1991.A decedat in 2008. La data emiterii titlului ,copiii erau toti majori,dar nu au fost trecuti pe TP. Concubina, nu are acte de stare civila( certificat de casatorie) si nici act de mostenire si nu vrea sa spuna cum a obtinut titlul de proprietate. In plus nu exista nici un dosar cu documentatia si actele care se depun si stau la baza intocmirii si emiterii unui TP in baza legii 18/ 1991.Fond Funciar.Clar ca e vorba de încălcarea legii si Titlul poate fi anulat. VA MULTUMESC CU TOATA STIMA.
Buna dimineata . Sunt persoana fizica si va rog sa-mi spuneti cum pot adresa o cerere online ,la Registrul Notarial National pentru informații privind o succesiune? Mulțumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveți perfecta dreptate Am făcut exact ce ati scris.Terenul e al tatei casa tot el a construit o.Mama e concubina.Am depus cerere conf Legii 544 ,am cerut acte documentatie ce a stat la baza emiterii T.P și la Primarie și la OCPI dar nimic.Imobil și teren nu au cadastru si nici intabulare după ce spune cei de la OCPI.Exista doar o Trimitere in care se cere modificare Titlu după un pretitlu in care concubina in loc de cetățean apare culmea moștenitoare,iar răspunsul celor de la Primarie la cererea mea ,a fost de la Registrul Agricol ceva total paralel și in derâdere parca . Un tabel cu toate persoanele din oraș, care au luat pământ cu Legea 18/1991, un tabel de recensământ la persoane și găini ouătoare,mașini agricole etc etc iar pe aceste acte, la rubricile cu locuitorii gospodăriei,concubina apare ca Soție moștenitoare cu numele de familie al tatii . Fals în inscrisuri.Asta e.
Ce credeți despre toate astea acum? Am dorit sa scriu mai puțin dar am apreciat răspunsul dv și de aceea am detaliat. Mulțumesc încă o dată.
Mulțumesc mult pentru răspuns.
Am specificat Titlul de proprietate prin Legea 18/1991 .Dacă citiți legea veți înțelege.Nu am deschis succesiunea. Testament nu exista.
As fi dorit totuși ,un răspuns scurt , de la un avocat specializat pe Litigii și Drept Civil, care stie despre ce vorbesc.Am dorit asta ,tocmai pentru a obține un răspuns scurt,dacă SA RISC sa ma bag intr-unn proces de excludere a concubinei de pe T.P și anularea acestui act, sau sa îmi vad de treaba ca nu am șanse sa câștig,concubina rămâne cu ce a avut tata ,și eu păgubaș cu banii cheltuiți pe avocati și tribunal?Specific: Nu ma dau banii afara din casa.
Buna ziua ! Concubina co -proprietara pe un Titlu de Proprietate in baza legii 18/1991 al concubinului, fără știrea acestuia.Suntem 3 moștenitori( copiii) proprietarului de drept al carui Titlu exista si acesta inainte de modificare.Documentatia pentru obținerea acestui T.P in baza legii18/ 1991 Fond Funciar nu exista ,nici la Comisia Locala de F.F, nici la cea județeană.Are dreptul concubina ce se crede co-proprietara, sa ne evacueze din casa tatii.Va mulțumesc cu toată stima.
Răspuns la discuția Testament autentic
Si apropo de'amantii dreptului' pana la urma este vorba de o infractiune si un fals in acte .Este o actiune lipsita de utilitate dar este totusi o excrocherie semnata si parafata de un om al legii numit NOTAR.
Oricum mi-ati dat deja un raspuns si va multumesc.Deci primaria nu putea sa dea acest titlu decat pe numele titularului de drept cel inscris in cartea funciara.Dar daca titularul de drept nu a aflat ca la avearea lui mai are un co-proprietar si nu si-a dat consimtamantul pentru a avea un asociat?Pe titlu de proprietate apar numele celor doi concubini.Daca, concubina a facut cerere de repunere in posesie a terenurilor si imobilului ,in calitate de mostenitoare a titularului de drept,avea ea oare acest drept? Acest titlu este prin instanta definitiv si irevocabil.Poate fi el atacat? Multumesc.
Daca intr-o relatie de concubinaj concubinul este titularul de drept al unei proprietati ,iar concubina ca sa aibe si ea dreptul la proprietate a scos de la primarie titlul de proprietate prin Legea 18/1991, ce drepturi are dupa decesul concubinului.In cazul ei este valabil acest titlu de proprietate?Poate sa faca acte prin notariat pe partea ei din bunuri si terenuri ,folosindu-se de acest titlu de proprietate?Va multumesc.
Răspuns la discuția Testament autentic
Buna ziua.Da .Aveti perfecta dreptate stimata doamna Romascanu si stiu ca raspunsul domniei voastre e profesional ,deoarece am mai primit o niste raspunsuri concrete de la domnia voastra , pentru care inca o data va multumesc.Ma gandeam chiar in ce calitate as putea eu sa atac testamentul si cu ce drept?;Mama' a luat acum tot ce apartinut tatalui si mamei ei vitrege( 4000 de metri patrati) teren si casa si a facut contract de vanzare cumparare cu fratele mai mic.In plus dupa moartea tatalui meu a mai ramas o casa si terenuri (1500 metri patrati),pentru care 'mama' si-a scos titlu de proprietate prin legea 181991 ea fiind concubina la moartea de cujus a tatalui meu, deci nu putea sa fie altfel co-proprietar si nu putea sa aiba drept la mostenirea lui.Drept de creanta posibil sa aiba normal ca si ea sa fi contribuit cu ceva in toti acesti ani.Am inteles insa ca tot dreptul ei, din ce a avut impreuna cu tata ,doreste sa lase prin inscrisuri nepotului pe care il ingrijeste acum,copilul fratelui favorizat.Cel care a luat tot ce a obtinut 'mama 'prin acest testament 'autentic'.Noua celorlati 3 copii nu ne-a lasat nimic ,pe motiv ca :"Noi nu am insemnat nimic pentru ea "De mici copii ,noi cei trei frati ignorati ,am fost siliti sa muncim .Faceam chirpici si fuscei daca stiti ce inseamna ,ptr, ca parintii sa ridice casa,am fost batuti si am dormit prin poduri si gradini din cauza tatei care era alcoolic si pentru faptul ca 'mama' l-a tinut cu forta langa ea.Am indurat bataile ,abuzurile psihice ,violenta domestica din familie impreuna cu 'mama 'care continua sa stea cu el pe motiv ca nu vrea sa -i lasa lui totul.Daca nu munceam si fugeam ,ni se taia portia de mancare si ni se punea lacat pe dulapuri si frigider.Sora mea a fost batuta de tata cu sarma de -i plesnise carnea pe ea si mama era plecata de acasa. Pe mine tot 'mama ' m-a calcat in picioare cand aveam 21 de ani si eram insarcinata in 5 luni ,fapt in urma caruia eu astazi numai pot avea prunci.Tata l-a batut pe logodnicul meu chiar inainte de nunta si-la alungat din casa.In tot acest timp 'mama' niciodata nu a cautat sa ne protejeze sau sa ne ofere o viata mai buna tocmai pentru a nu pierde casa si terenurile.Doreste sa-i dam iscalitura in favoarea ei la succesiune ca sa imparta ea mostenirea dupa tata.Pot eu avea incredere ?Ca sa lase totul in favoarea fratelui mai mic?...cel care mereu a fost menajat si iubit.(diferenta lui fata de noi este de 10-8-4 ani.)Nu vreau sa cer mai mult decat mi se cuvinte stimata doamna Romascanu .Asa cum spuneti ,sa atac vreun act ar insema sa ..."sa moara si capra vecinului". Eu sunt stabilita in strainatate.am trimis cat am putut bani si ajutoare care au fost luate tot de fratele favorit.Asta e mi-e frate.E patron dar nu a dat o paine si fratilor nostri.Nu am nevoie pana la urma sa iau nimic mai mult decat mi se cuvine.Eu sunt stabilita in strainatate.Dar ceilalti 2 frati ai mei?Nici ei nu au dreptul?Si va intreb pe domnia voastra daca imi permiteti :Legea favorizeaza un singur mostenitor ca asa vrea'mama'?Oare noua nu ni s-au furat drepturile la copilarie?Daca 'mama' in egoismul ei si lipsa de orgoliu nu gandeste logic,eu nu trebuie sa-mi caut drepturile?Va multumesc mult anticipat ,si va rog sa nu ma acuzati ca mi-am relatat viata aici.Nu am nimic de ascuns si poate ca mai sunt si alte persoane in situatia mea.Poate un raspuns le-ar prinde bine si dumnealor.Cu multa stima.