avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Activitate radu_cucos2006

Activitate radu_cucos2006

doar ca era galbena,, fara accesorii taxi,, am facut taximetrie,, si nu mai fac,, masina a ramas galbena,, si in certificat,, doar ca nu avea lampa, ceas, sah,,, si daca nu are lampa pusa si insemnele taxi nu este considerata taxi,, in acelasi timp este si masina mea personala,, asta ce inseamna,,, fac taximetrie doar cand am ceasul,si lampa pe masina,, in rest sunt un simplu participant la trafic,,
va multumesc pentru raspunsuri,, dupa cum era de asteptat , martorul nu a binevoit sa-si faca prezenta,, drept urmare domnul presedinte a dispus ca martorul sa fie amendat si adus cu mandat, am adus la cunostinata faptul ca este martor de meserie al politiei,, raspunsul a fost unul destul de comic,,, **daca e de meserie..sa si-o asume!!**
Eu am un subiect de contestatie mai ciudat,,
-- am ramas fara permis de conducere ca nu am stat in masina,, , dar am stat la masina,,:) si eram afara din masina in urma indicatiilor domnului politist care a dorit sa verifice portbagajul,,:)
-- am fost surprins cu radarul in afara localitatii cu 75km/h,, politia zice ca era in localitate,, dar din inregistrare nu se poate deslusi locatia,,,
-- am ramas fara certificat de inmatriculare(proprietate personala) ca nu aveam itp taxi,,dar masina nu era echipata taxi, dar avea itp_ul la 2 ani.
Ramane de vazut,,, va tin la curent

Buna ziua, am un proces pe rolul unei instante, in urma unei contestatii la un PV aplicat de catre IPJ,, la o simpla cautare a martorului din partea politiei in portalul justitiei am depistat cu stupoare ca martorul este prezent in 10 procese cu IPJ.
Nu am avocat, pot sa invederez acest aspect judecatorului?
Va multumesc
Răspuns la discuția Contestare proces verbal
banuiesc ca auto era inmatriculata pe numele domnisoarei,, si de la nr de inmantriculare a ajuns si la adresa, se poarta, eu am primit amenda pentru stationare cand eram plecat in strainatate,, treaba este relativ simpla daca ai martori care stiu sa lege 3 cuvinte in instanta
super tare.. dar cred ca nu ai citit nimic cu atentie. conducatorul NU era sub influenta bauturilor alcoolice...
Va multumesc f mult,
Certificatul de grefa se elibereaza doar unui avocat sau partii din dosar banuiesc, ,
Buna ziua, va rog sa m lamuriti cu o mica problema,, am facut o intampinare pentru a contesta un PV, am trimis_o prin posta cu confirmare, am primit confirmarea, , trebuia depus si taxa de 20 de ron(taxa judiciara de timbru) in momentul respectiv, sau o pot atasa ulterior.
am primit confirmarea pe data de 17, dar pe portalul instantelor nu apare un numar de dosar ca sa pot obtine certificatul de grefa, mentionez ca se ve judeca in alt judet decat cel de resedinta
Multumesc pentru raspuns, eu inteleg ca ITP taxi era expirata, dar cea care se face la un autoturism normal era valabila pana in luna MAI 2014, si eu consider ca fiind autoturism personal,inmatriculat pe numele meu, pot folosi masina si in scop personal, eu stiu ca daca nu are accesoriile taxi ,, nu este considerat taxi
Buna ziua, se da urmatoarea situatie:
In data de 08.1.2014 am condus autoturismul proprietate personala , inmatriculat in Ro , cu asigurare RCA valabila si cu ITP valabil pana in luna mai.2014 pe DE 583.
In localitatea Sirca am fost surprins pe un sector de drum cu vizibilitate redusa din cauza cetii cu viteza de 88 km/h de catre un echipaj de politie intr_un Logan neinscriptionat,ulterior fiind oprit la o distanta de aprox 10 km mai exact in localitatea Podu Iloaiei de catre un alt echipaj al politiei rutiere, unde am oprit autoturismul inafara partii carosabile(parcare); mi_au fost solicitate documentele ,mentionand si motivul pentru care am fost oprit.
Specific ca autoturismul pe care il detin este de culoare galbena si pana la data de 17.12.2013 a efectuat activitati de taximetrie ca PFA,data la care am suspendat activitatea de la Registrul Comertului si in momentul controlului masina nu era echipata taxi neavand montate lampa taxi si aparatul de taxat.
Agentul mi-a adus la cunostinta ca ITP-ul TAXI a expirat la data de 18.12.2013 urmand sa-mi retina certificatul de inmatriculare desi ITP-ul de 2 ani fiind valabil.
Mi-a solicitat sa cobor pentru a deschide portbagajul spre control si sa suflu in etilotest, m-am conformat dar am avut nesimtirea sa solicit schimbarea in prezenta mea a ¨¨mustiucului¨¨ prin care trebuia sa suflu, fapt ce la iritat vizibil, in urma testarii rezultatul a fost 0.0%..
Am incercat sa-i explic ca nu mai efectuez activitatea de taximetrie si sa accepte ca inspectie tehnica cea care expira in Mai 2014, in urma insistentelor mele ,acesta, mi-a sugerat sa stau in masina iar eu am ramas langa masina mea, insistand inca o data sa intru in masina.
Intr-un final cand a venit cu PV mi-a adus la cunostinata ca am fost sanctionat pentru ATENTIE:
Amenda in cuantum de 1615 RON
Retinerea certificatul de inmatriculare -(ITP expirata din 18.12.2013 DE583 Sirca, Auto destinat pentru activitati taxi)
Retinerea permisului de conducere - (nu a respectat indicatiile agentului rutier de a sta in autovehicul DE583 Podu Iloaiei)

Doresc sa contest acest PV si va rog sa-mi spuneti pe ce motive si ce sanse as avea sa castig aceasta contestatie.