avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate Gyodesign

Activitate Gyodesign

Ok va mulțumesc pentru timpul acordat
JUDECĂTORIA ROMAN ÎN DOSARUL NR. 274/291/2013, MODIFICATĂ PRIN DECIZIA CIVILĂ NR. 419/RC/10.06.2014 A TRIBUNALULUI NEAMŢ
Îmi cer scuze dar nu inteleg
Mulțumesc pentru răspuns.
De fapt Cum se socotește prescripția?
În cazul meu...de pe 10.06.2014 pe 09.06.2017...e corect?
Bună ziua tuturor
Dacă în 10.06.2014 s-a dat o hotărâre definitiva despre plata unei sume de bani iar pe 12.06.2017 se introduce o cerere de încuviințare executare silita admisă pe 22.06.2017 este făcută în termen legal sau intervine prescripția?
Va mulțumesc mult
Discuție Gratiere 2017
Am tot urmărit știrile despre gratiere...scrie ca au adoptat niște amendamente
Pana la urma se acorda grațierea? Când intra modificarea în vigoare?
Mulțumesc
Răspuns la discuția Principiul ne bis in idem
Mi se pare absurd ca după ce au trecut 6 luni eu sa nu mai pot face nimic decât sa accept situația.
Am avut la început NUP, însă au fost făcute mai multe plângeri împotriva procurorului de netrimitere în judecata...ceea ce face parte din "ne bis în idem".oricum Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri
Buna ziua

Vreau sa pun o intrebare unui avocat care ma poate ajuta intr-o problema.
Situatia mea e urmatoarea:
in anul 2011 am fost pus sub urmarire penala pentru infractiunea de furt calificat
pentru un autoturism din Italia,acuzatie adusa de proprietar, dar nu am fost condamnat pentru ca lipsea latura subiectiva, parca asa tin minte ca scria in decizie, si nu am fost condamnat.
Pentru acelasi autoturism, proprietarul a facut plangere penala si in Italia, unde am fost condamnat la 15 luni de inchisoare cu executare, judecat fiind in lipsa, dupa care cu mandat am fost inchis si am executat pedeapsa.
Dupa toata aceasta poveste,eu am fost condamnat de 2 ori pentru aceeasi fapta, implicit pentru acelasi autoturism,de 2 tribunale europene, Romania si Italia.
Am inteles ca pentru asta ar trebui sa apelez la CEDO...ma poate informa cineva care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez?
Multumesc
chiar sunt curios sa aflu un raspuns pentru aceasta intrebare din urma,
asta ar insemna ca vrea cu orice pret sa fiu condamnat.
sunt foarte curios

multumesc
marius
multumesc inca o data.
e scris in intregime de mine,sau cel putin asa pare,in alta limba
in traducere la urma numele meu e tradus ca si semnatura indescifrabila.expresia traducatorilor.
insa eu pot arata cu 100 de documente ca semnatura mea pe acea foaie nu exista.
au cerut o declaratie de a mea pentru a confrunta scrisul,dar semnatura e diferita.
Prescriptia si lipsa semnaturii ar trebui sa anuleze cauza.corect?

multumesc.foarte frumos
marius