avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Denunt calomnios - termen, despagubiri
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Denunt calomnios - termen, despagubiri

Buna ziua
Am fost acuzat de furt calificat art.208,alineatul 1,209 litera.e.
Dupa lungi procese cum se procedeaza pe la noi am fost scos de sub urmarire
penala.
In cat timp pot sa fac denunt calomnios?Exista un termen de prescriptie?
Obiectul acestui proces a fost un autoturism care a fost redat reclamantului.
Pot cere contravaloarea acestuia?

Cu stima
marius
Cel mai recent răspuns: Gyodesign , utilizator 04:12, 20 Martie 2013
Puteti formula plangere pentru denunt calomnios, daca solutia de scoatere de sub urmarire a fost data pe motivul ca fapta nu a fost savarsita de dvs. Daca se retine insa ca fapta a fost savarsita de dvs, dar a fost lipsita de pericole social, ii lipseste unul din elementele constitutive ale infractiunii sau alte cazuri prevazute de art.10 CPP, nu exista infractiunea de denunt calomnios. Putetii cere daune morale intrucat prin insasi natura infractiunii vi s-a cauzat un prejudiciu de imagine, fiindu-va calomniata imaginea, insa daune materiale puteti cere doar daca ati suferit un prejudiciu material direct ca urmare a savarsirii acestei fapte - ceea ce e putin probabil. Ceea ce spuneti dvs - contravaloarea autoturismului sustras prin furt, nu puteti cere, intrucat dupa cum observati acest bun constituie obiectul material al infractiunii de furt, contravaloarea lui reprezentand prejudiciul direct cauzat de fapta de furt, nu de cea de denunt calomnios.
multumesc pentru raspuns
nu spune ca as fi furat, din ce tin eu minte, spune ca lipseste un element constitutiv,si anume
latura subiectiva.
Nu am putut fi acuzat de furt, insa nu am avut un contract VC in original, si ca nu as fi putut
inmatricula masina.Astea sunt explicatiile pentru care nu mi s-a inapoiat autoturismul.
Persoana in cauza e cetatean strain,a denuntat furtul in alta tara,si dupa ce am scapat de urmarire aici, a facut proces si in alta tara unde a cerut condamnarea mea, am fost judecat
de 2 ori pentru aceeasi fapta.
O sa citesc bine hotararea.

va multumesc
daca sunt judecat de 2 ori in 2 locuri pentru aceeasi fapta,nu inseamna ca e intentionat
de rea credinta?

multumesc
chiar sunt curios sa aflu un raspuns pentru aceasta intrebare din urma,
asta ar insemna ca vrea cu orice pret sa fiu condamnat.
sunt foarte curios

multumesc
marius

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere de calomnie dumiras dumiras ce sanse am ca un vecin sa fie tras la raspundere pe motiv de calomnie pt unele afirmatii care au fost facute la adresa mea ,afirmatii de furt infirmate de ... (vezi toată discuția)
Denunt calomnios AIAIOANA AIAIOANA Am doua colege care mi-au facut plangere penala pt.inselaciune,fals si uz de fals.Dupa toate cercetarile s-a demonstrat ca nu este asa si am primit de la ... (vezi toată discuția)
Acuzat de furt calificat dpc import export gavrusdaniel gavrusdaniel buna ziua in anul 2007 am fost acuzat de patronul firmei la care lucram de furt calificat, dupa trei ani si ceva de cosmar si plimbari la politie i sfarsit sa ... (vezi toată discuția)