avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 269 soluții astăzi
Forum Activitate cristinaflorentina

Activitate cristinaflorentina

Pai singura nu mi-ar acorda banca apartamentul, am nevoie în continuare ca el sa fie codebitor și sa rămână totul asa cum era decât ca noi sa fim divorțați.


gi-jane2 a scris:

Puteti divorta la notar, dar nu va ia niciun notar asemenea declarații.
Stabiliti o pensie si apoi faceti partajul, luați acordul bancii. Puteti apoi declara ca ati primit pensia in avans si domnul ca a primit sulta.

Soțul meu are probleme cu alcoolul și din acest motiv a hotărât sa plece de acasă, suntem căsătoriți de 10 ani și avem o fetita de 3 ani și 3 luni. În toți acești ani, mai exact de 5 ani am luat un apartament prin programul prima casa. As vrea sa întreb dacă este posibil sa mergem la notar sa divorțam și el și cu mine sa dam câte o declarație prin care sa specificam următoarele :eu ca nu am nevoie de pensie alimentara și alte cheltuieli care ii revin pt copil iar el sa fie deacord ca să rămân eu cu fata în apartament și eu sa plătesc ratele în continuare dar el sa nu mai aibă pretenții sa ii revină ceva de la apartament vreodată.

Soțul și-a dat demisia de la vechiul loc de munca, a specificat verbal ca nu vrea sa stea în preaviz. După ce și-a predat ce avea de la firma, ia da fisa de lichidare. Azi am primit înștiințare prealabila ca trebuie sa stea în preaviz ca firma nu a găsit
Întrebare: cumnatul meu s-a îmbătat într-o seară și de ,, șmecher "ce a fost s-a luat la bătaie cu o mașină parcată pe stradă lovind capota și rupând una dintre oglinzi,mașina bmw X5.A fost la poliție, proprietara mașinii a depus plângere și urmează să primească citație la tribunal.Din cate am înțeles i-ar face dosar penal.Care ar fii consecințele,se poate ajunge la pușcărie pt asta?Daca este sa trebuiască să plătească reparația și nu dispune de bani se face poprire pe salariu?trebuie să își caute avocat sau ii da din oficiu?
Buna ziua,sunt in concediu de crestere copil,pe 11 gebruarie implineste 2 anisori,cand ar trebui să ma intorc la serviciu?o cunostinta mi-a zis ca sa intors in ziua in care a implinit copilul varsta de 2 ani,primesc indemnizația pana implineste 2 ani sau pana la 1 an si 11 luni?se mai tine cont de luna tatălui?

Bunica este moartă,doar bunicul trăiește,ideea este daca poate face vreun act din care sa iasă proprietar nepotul și nu copilu ...copilul se poate trezi fara loc unde sa locuiască?
raluk0207 a scris:

Imobilul este proprietatea ambilor bunici. Nu are relevanta ca doar bunicul a semnat. Din punct de vedere cronologic, la momentul dobandirii bunicul era casatorit, deci bunul e comun.
Cum intentioneaza bunicii "sa treaca"? Ce act vor sa incheie?

Se da următoarea problema:bunica decedată,bunicul în viața,imobil dobândit în timpul căsătoriei dar este pe numele lui,au un singur copil.
Bunicul poate sa treaca proprietatea pe numele unui nepot de-al surorii lui fără ca singurul moștenitor de drept să fie deacord?știam că moștenitorul de drept în urma deceasului unui părinte ii revine și partea celui decedat.Bunicul.este în vârsta,82 de ani
Nedeterminat,dar cu perioada de proba de 90 de zile

Cornel Vasile a scris:

Pe ce durata a incheiat contractul, determinata (cat?) sau nedeterminata ?

Soțul meu este in șomaj,de curând sa angajat la o firma,dar are perioada de proba de 90 de zile,întrebarea este:îl poate da angajatorul afară după astea 90 de zile și poate pierde și șomajul? Daca la angajat din șomaj angajatorul nu are nici o obligație?
Răspuns la discuția Concediere cu preaviz
Spun clar că din cauza Covid-ului nu mai au comenzi și fabrica a înregistrat pierderi .

jurist2020 a scris:

Angajatorul a desființat un număr de locuri, prin restructurarea unora similare, deci e legal. Problema se pune de criteriile care au stat la baza disponibilizării (pe ce bază) - calitatea sau cantitatea muncii, abateri disciplinare, îndeplinirea ori neîndeplinirea anumitor obligații de serviciu într-un anumit termen etc. Toate acestea trebuie să fie precizate în Decizia de concediere și în Notificarea preavizului. Vă recomand să vă adresați unui avocat.