avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate TANASENASTASA

Activitate TANASENASTASA

Răspuns la discuția testament
dar daca mostenirea e dupa matusa si unchi,el mosteneste partea ei,nu?noi am incheiat intre noi o intelegere ca pana la anul in august sa terminam actele la notar,dar el acum zice ca strica toate actele,si testament si tot.vrea sa fie citat in instanta si notarul,nu a inceput inca nimic dar a oprit totul.ce putem face in acest caz?sa asteptam sa ne cheme in instanta sau sa il chemam noi?el poate anula toate actele care sant facute la notar?chiar actele facute sant nule?toti banii care sau platit la notar sant egali cu zero?multumesc
buna ziua.eu si sotul meu santem casatoriti de 10 ani,nu avem copii.am mostenit o casa de la mama mea in urma unui proces de succesiune cu fratii mei,santem 7,.tata e mort iar mama ne.a facut la amandoi contract de vanzare cumparare pe partea ei .in urma procesului,ni sa revenit casa si terenul iar fratilor mei trebuie sa le dau o sulta in bani.unii au renuntat la notar ca nu vor nimic.intrebarea mea e cum putem face un act intre mine si sotul meu,in cazul in care unul din noi va deceda.sau putem face act de vanzare intre noi doi? multumesc
ce inseamna reductiunea? dar noi vrem sa_i dam ce i se cuvine dar din ce am inteles de la notar,el are jumatate si noi jumatate.am fost la notar dar cand a aflat ca mama lui ne_a facut testament ,a explodat.nu a fost de acord cu testamentul si a zis ca cere anularea lui.deci jumatate din teren e al nostru si cealalta e a lui.eu pot sa cer sa_mi dea toate cheltuielile cu ea,pt ca am fost in spitale,comisii pt camin ,ca voia la camin,am duso acolo,a fost si in centru privat de batrani unde am platit noi si cheltuieli cu inmormantarea..cum pot recupera toate aceste .?el nu vrea sa dea nimic. mentionez si ca nu mergea si avea pampers si facea si dializa de 3 ori pe sapt.venea ambulanta acasa si sotul meu o lua in brate si o ducea in salvare si trebuia sa stea si acasa cand venea si o lua si cand o aducea.eu o schimbam si o stergeam .astea nu conteaza deloc daca ma duce in tribunal?si nopti nedormite ca statea la noi.noi credem ca stia de testament pt ca vorbeau.multumesc




a fost facut la notar.el vrea sa il anuleze. .succesiunea dupa ea,nu?
verisoara mea mi_a facut mie si sotului meu testament pe bunurile ei mobile si imobile,ea are un baiat plecat.eu si sotul meu am avut grija de ea prin spitale si am ingropato.lam chemat la mostenire dar a zis ca ataca testamentul.am inteles ca el e mostenitor legal si noi testamentari.stiu ca poate fi atacat dar poate fi si anulat?si daca da in ce conditii/mentionez ca e vorba doar de un teren.multumesc
/
Daca eu sant angajata din 2015 cu contract de munca pe perioada definitiva,l_am luat pe sotul meu ca coasigurator la casa de asigurari de sanatate ca sa aiba card de sanatate si sa beneficieze de servicii medicale in caz de nevoie.acu ia venit de la anaf sa plateasca din 2015 vreo 60 si ceva de milioane vechi plus dobanda vreo 3 ca nu a platit !.nu trebuia sa verse cei de la mine de la servici contributiile la sanatate?ce trebuie sa fac in acest caz?cica am termen sa platesc pana la sf lunii iunie! oare nu e o coincidenta acest fapt ca trimite dupa 4 ani ;pt ca noi avem de incasat banii pe taxa de timbru de la anaf tot pana la sf lui iunie?cum se procedeaza?multumesc mult
Discuție testament
buna seara.pe scurt; santem 7 frati si o verisoara de gradul 1,am dezbatut o mostenire dupa o matusa si unchi la notar,totul bine si frumos! cand mai aveam de semnat de 2 ori la notar,verisoara a murit(ea fiind mai mare ca noi cu 20ani).noi santem din bacau dar ea a locuit la bucuresti de vreo 15ani. anul trecut a avut probleme de sanatate iar cei la care locuiau mau sunat zicandumi ca sa venim sa o luam pt ca nu mai are sanse.eu fiind singura in tara,ceilalti sant plecati,am aduso de la spitalul din bucuresti la bacau,am cerut transfer aici.mam ocupat de ea.eu si sotul meu si ea avrut sa ne faca testament pe bunurile ei(are doar un teren),am umblat peste tot ,prin spitale ca sa se faca bine dar in ianuarie a murit in spital.acum cand lam chemat pe baiatul ei,este plecat de 14 ani in irlanda,nu a venit nici la inmormantare,nu a trimis nici bani,nimic,la notar a refuzat sa accepte testamentul si acum vrea sa ceara anularea lui.mentionez ca ea a stat la pat ultimele 6 luni de cand am cerut transferul de la bucuresti si am facut tot posibilul sa i cautam un loc la camin pt ca ea acolo voia sa meaga.intrebarea mea este daca el poate anula testamentul? de la notar am inteles ca eu sant mostenitor testamentar si am dreptul la jumatate iar baiatul ei e mostenitor legal si are jumatate..am toate actele ca am avut grija de ea,comisii pt camin,inmormantare pt ca el nu a trimis nimic.a fost vointa ei si atunci cand am facut testamentul a vrut ca sa nui spunem baiatului ei ca a facut pt ca a fost un copil cu probleme,el avand patima jocurilor de noroc si a bauturii in trect si de asta a plecat din tara.va multumesc
buna seara.revin iarasi cu o problema, daca am hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila din ianuarie 2017 si in martie am depus toate actele la anaf pt recuperarea taxei de mediu,cand se restituie banii?cei de la anaf habar nu au cand si cum.mai vedem banii inapoi?cand am platit i/am dat pe toti odata si s/au folosit de acei bani!cand ni se vor inapoia sau trebuie sa platim un executor judecatoresc?multumesc
Răspuns la discuția Calcul taxe si impozite
dar cu ceilalti ani se prescriu? cei de la impozite mi/au eliberat certificatul fiscal cu datorii dar nu vor sa/mi calculeze impozitul.ce pot sa fac?

Buna ziua. Cum se calculeaza impozitul pe 2 proprietati daca proprietarii au murit in 2009 si abia acum am ajuns la notar,noi ca mostenitori,dar cei de la taxe si impozite nu stiu cum sa calculeze impozitul? Din auzite stim ca se calculeaza pe ultimii 5 ani sau se prescrie. Va rog sa ne dati mai multe detalii.multumesc .Sant cate 2000mp in zona b a orasului