Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

buna seara.pe scurt; santem 7 frati si o verisoara de gradul 1,am dezbatut o mostenire dupa o matusa si unchi la notar,totul bine si frumos! cand mai aveam de semnat de 2 ori la notar,verisoara a murit(ea fiind mai mare ca noi cu 20ani).noi santem din bacau dar ea a locuit la bucuresti de vreo 15ani. anul trecut a avut probleme de sanatate iar cei la care locuiau mau sunat zicandumi ca sa venim sa o luam pt ca nu mai are sanse.eu fiind singura in tara,ceilalti sant plecati,am aduso de la spitalul din bucuresti la bacau,am cerut transfer aici.mam ocupat de ea.eu si sotul meu si ea avrut sa ne faca testament pe bunurile ei(are doar un teren),am umblat peste tot ,prin spitale ca sa se faca bine dar in ianuarie a murit in spital.acum cand lam chemat pe baiatul ei,este plecat de 14 ani in irlanda,nu a venit nici la inmormantare,nu a trimis nici bani,nimic,la notar a refuzat sa accepte testamentul si acum vrea sa ceara anularea lui.mentionez ca ea a stat la pat ultimele 6 luni de cand am cerut transferul de la bucuresti si am facut tot posibilul sa i cautam un loc la camin pt ca ea acolo voia sa meaga.intrebarea mea este daca el poate anula testamentul? de la notar am inteles ca eu sant mostenitor testamentar si am dreptul la jumatate iar baiatul ei e mostenitor legal si are jumatate..am toate actele ca am avut grija de ea,comisii pt camin,inmormantare pt ca el nu a trimis nimic.a fost vointa ei si atunci cand am facut testamentul a vrut ca sa nui spunem baiatului ei ca a facut pt ca a fost un copil cu probleme,el avand patima jocurilor de noroc si a bauturii in trect si de asta a plecat din tara.va multumesc
dar daca mostenirea e dupa matusa si unchi,el mosteneste partea ei,nu?noi am incheiat intre noi o intelegere ca pana la anul in august sa terminam actele la notar,dar el acum zice ca strica toate actele,si testament si tot.vrea sa fie citat in instanta si notarul,nu a inceput inca nimic dar a oprit totul.ce putem face in acest caz?sa asteptam sa ne cheme in instanta sau sa il chemam noi?el poate anula toate actele care sant facute la notar?chiar actele facute sant nule?toti banii care sau platit la notar sant egali cu zero?multumesc