avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Activitate cristi_dristor

Activitate cristi_dristor

Buna ziua,

De ceva timp ne confruntam (noi si alte cateva apartamente din bloc) cu o problema extrem de stresanta: la subsolul cladirii alaturate se afla un club unde aproape in fiecare seara - noapte se tin concerte (de manele, dar nu cred ca as fi fost mai incantat daca erau rock sau muzica clasica). S-a incercat in repetate randuri discutia cu patronul localului, s-au facut reclamatii la politie (care spun ei ca au dat foarte multe amenzi). Inclusiv un vecin a facut plangere penala si tot tacamul. Concertele continua aproape in fiecare noapte pana la 4 dimineata.
Spuneti-mi va rog care ar fi o abordare "de succes" in aceasta cauza.
Multumesc
Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua. In cazul uzucapiunii este necesar a se deschide un alt proces in instanta sau poate fi parte din cel de partaj deja inceput? De asemenea, este necesara achitarea de taxa de timbru? Si, cel mai important, actiunea trebuie initiata de toti cei 3 fratii mostenitori (pentru ca acest lucru ar fi cu neputinta, dat fiind faptul ca nu se inteleg intre ei)?
Multumesc frumos inca o data.
Buna ziua!
Un ofertant inscris la o procedura de achizitii publica poate trimite notificari/ adrese Autoritatii Contractante (inainte de finalizarea evaluarii ofertelor) prin care sa ceara lamuriri/ detalii cu privire la oferta/ capacitatea financiara si economica a unui alt concurent? Acest gest este considerat ca incercare de a contacta/ influenta Comisia de evaluare?
Am rugamintea de a-mi preciza si care este legea ce sta la baza acestui raspuns.

Multumesc frumos.
Buna ziua!
Multumesc frumos pentru raspunsul dumnevoastra. Totusi, in acest caz ce pasi imi recomandati sa urmez, atat timp cat cei de la primaria locala imi spun ca nu-mi pot elibera titluri de proprietate, motivand ca nici un alt cetatean al comunei nu are un astfel de titlu, ca nu se poate rezolva doar cazul meu si ca Prefectura ar trebui sa dispuna masuratori cadastrale pentru intreaga localitate. Mergand la Prefectura, m-am lovit de raspunsuri incerte si de ridicari din umeri.
Multumesc inca o data.
Buna ziua,

Speta in cauza se refera la urmatorul caz: 3 frati vor sa dezbata mostenirea dupa parintii decedati. Avand in vedere ca fratii nu s-au inteles pe cale amiabila, 2 dintre ei l-au dat in judecata pe cel de-al treilea. Dupa cateva termene de judecata si incercari de rezolvare pe cale amiabila solicitate de judecator, acesta hotaraste suspendarea procesului pentru ca nu exista acte de proprietate pentru masa succesorala (terenuri + casa). Intrebarea mea este care-i procedura de a finaliza aceasta succesiune tinand cont ca niciun locuitor al comunei respective nu are act de proprietate (in cel mai bun caz chitante de mana sau altele asemenea)? Precizez ca localitatea respectiva nu a fost niciodata colectivizata, iar Anexa 24 data de primarie are la baza informatii din 1960, actualizate in baza unor inscrisuri/ declaratii locale date de cei care stapanesc de drept pamanturile respective.
Va multumesc frumos pentru raspunsurile dumneavoastra.
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua!

As avea nevoie de sprijinul dumneavoastra si va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra.

In fapt: ambii parinti au decedat (tata in 1988, mama in Nov. 2011). Pana in prezent nu s-a deschis mostenirea dupa parinti, iar intre timp unul din frati a decedat (Aug. 2012). Fratele decedat a fost casatorit si are 2 copii.

Intrebare: in cazul de fata, care vor fi mostenitorii legali si cum se va imparti masa succesorala intre acestia?

Va multumesc frumos pentru raspunsurile dumneavoastra.